خانه » گربه ها به اندازه سگ ها باهوش هستند
حیوانات

گربه ها به اندازه سگ ها باهوش هستند

Sending
User Review
0 (0 votes)

مطالعات جدید نشان داده است که گربه ها به اندازه سگ ها باهوش هستند.

برطبق مطالعات جدید ژاپنی ها در مجله ای به نام  فرایند های رفتاری در آزمونی به این نتیجه رسیده اند که  حافظه گربه ها به اندازه سگ ها خوب بوده است. پژوهشگران بر این باورند که گربه ها به اندازه سگ ها باهوش هستند.

در این آزمون از چهل و نه گربه اهلی و ظرفهای مختلف غذا استفاده شده است. نتایج نشان داده است که گربه ها می توانند تجربه های خوبشان را به خاطر بیاورند مانند خوردن یک غذای خوشمزه. این آزمون در واقع امتحانی برای حافظه موقتی یا خاطرات و تجارب گذشته بوده است که در یک مکان و زمان خاص انجام شده درست مانند آزمونی که سال 2012 روی سگ ها انجام شد.

ساهو تاکاگی,روانشناس دانشگاه کیوتو به شبکه خبری بی بی سی گفت که احتمال دارد که سگ ها و گربه ها حافظه موقتیشان مانند انسان ها باشد وی افزود حافظه موقتی با عملکرد درون گرایانه ذهن مرتبط است در ضمن مطالعات ما اشاره ای به نوعی از آگاهی در گربه ها دارد.

مطالعه برو روی گربه ها

طی آزمایشی به گربه ها چهار ظرف غدا دادند و تنها اجازه دادند که از دو ظرف غذا بخورند. پس از پانزده دقیقه ظرفها را جا به جا کردند و همان گربه ها را مجدد برای جستجوی غذا به اتاق فرستادند. جالب اینجاست که بدانید آنها زمان بیشتری را صرف  پیدا کردن ظرفهایی که از آنها خورده بودند کردند.

از آنجایی که آن گربه ها به یاد داشتند از چه ظرفی و کجا غذا خورده اند مشخص می شود که حافظه موقتی دارند.

اینکه حافظه گربه ها به اندازه انسان ها باشد مشخص نیست.

نیک دایامند, پژوهشگر در دانشگاه تورنتو و موسسه پژوهشی راتمن, گفت دانستن اینکه آن گربه ها به طور ذهنی  ظرف غذاشون رو به خاطر آوردند سخت است مانند رنگ ها و صداها. بنابراین زمانیکه دانشمندان روی حافظه موقتی حیوانات مطالعه می کنند مایلند تا این آزمون ها به “چگونگی”, “مکان”, “زمان” بدون وارد شدن به تجربه چگونگی یادآوری حیوان خلاصه شود که قطعا دانستن آن دشوار است.

با این حال نتایج این مطالعه ممکن است بیشتر کاربرد عملی داشته باشد و در واقع پنجره ای باز میکند به مطالعت جدیدی که نشان می دهد حافظه گربه ها از لحاظ زمانی چقدر است. استاد دانشگاه یال, لاری سانتوس, به شبکه خبری بی بی سی می گوید شاید گربه ها حافظه موقتی قوی تری نسبت به انسانها داشته باشند.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x