خانه » رابطه آسم و موی گربه
آسم و موی گربه
آسم و موی گربه
حیوانات

رابطه آسم و موی گربه

آسم و موی گربه

گربه ها حیوانات خانگی دوست داشتنی هستند. اما اطلاعاتی که در خصوص آسم و موی گربه وجود دارد حاکی از ان است که این موجودات پرطرفدار منبع محرک آسم محسوب می شوند. شوره های پوست، ادرار، یا بزاق دهان گربه ها همگی می تواند علائم آسم را تشدید کند. زیرا تنفس این مواد محرک آلرژی است.

 

تمام مستقیم

برای تنفس محرک های آسم نیازی به تماس مستقیم با گربه ها نیست و همین که این حیوانات در خانه حضور داشته باشند تمام مواد آلرژی زا در هوای خانه پخش خواهند شد. در واقع گربه ها نوعی از آسم را که آسم آلرژی نام دارد، تشدید می کنند.

 

آسم آلرژی چیست ؟

آسم به دلیل التهاب در راه های تنفسی ایجاد می شود. آسم می تواند به علل مختلفی ایجاد شود. آلرژی های شدید، سابقه ی ژنتیکی و عفونت ریه در سنین پایین می تواند آسم ایجاد کند. آسم در معرض برخی از مواد به طور ناگهانی علائم خود را نشان می دهد.

آسم آلرژی پس از زمانی اتفاق می افتدذ که راه های تنفسی در اثر قرار گرفتن در معرض عامل آلرژی زا دچار التهاب شوند. حدود 60% از مبتلایان به آلرژی به این نوع از آسم مبتلا هستند. طبق گزارش های ارائه شده از سوی سازمان آلرژی و آسم در آمریکا حدود 30% از کسانی که سگ یا گربه دارند دچار آلرژی می شوند. نکته ی جالب این است که دارندگان گربه نسبت به صاحبان سگ بیشتر آلرژی می گیرند.

 

مواد آلرژی زا

پوست مرده ای که به صورت شوره از بدن گربه ها در خانه پخش می شود و قابل رویت نیست عامل مهمی در ایجاد آسم آلرژی شناخته شده است.

بزاق دهان گربه نیز دارای انواعی از پروتئین است. زمانی که گربه بدن خود را لیس می زند بزاق او روی بدنش خشک شه و مانند شوره های پوست در هوا پخش می شود و این ماده ی آلرژی زا نیز قابل رویت نیست. مورد مشابهی نیز در مورد ادرار گربه روی می دهد.

اینکه افراد تصور کنند آسم و موی گربه ارتباطی با هم ندارند و آن ها موی گربه را تنفس نمی کنند که آلرژی بگیرند، اشتباه است. در واقع گربه ها عامل پخش مواد آلرژی زای ریز و غیر قابل رویت با چشم غیر مسلح هستند.

 

علائم آلرژی در اثر گربه ها

سرفه های طولانی

احساس سفتی در قفسه سینه

تنفس سریع

خارش

کهیر

آبریزش بینی

خارش چشم

آبریزش چشم

تورم دهان صورت و زبان

و تورم راه های تنفسی

 

درمان

برای درمان این بیماری، بهتر است در وحله اول سبک زندگی خود را تغییر دهید. در درجه دوم می توانید از تصفیه کننده های هوا برای جلوگیری از تاثیر آسم و موی گربه استفاده کنید و از مشورت پزشک کمک بگیرید.

 

منبع