خانه » ما انسان ها چرا به گیاهان آپارتمانی نیاز داریم
چرا به گیاهان آپارتمانی نیاز داریم
چرا به گیاهان آپارتمانی نیاز داریم
باغبانی

ما انسان ها چرا به گیاهان آپارتمانی نیاز داریم

چرا به گیاهان آپارتمانی نیاز داریم

نگهداری از گل و گیاه در فضای بسته ی آپارتمان ها یک نیاز است. چرا به گیاهان آپارتمانی نیاز داریم؟ در طول دهه های اخیر تعداد آپارتمان نشین ها در جوامع به شدت رشد کرده و چند برابر شده است. با توجه به چنین شرایطی برای زندگی، بشر هر روز بیشتر از طبیعت فاصله می گیرد. در گذشته کودکان پا برهنه روی خاک علف ها می دویدند و بزرگ می شدند و در معرض بسیاری از باکتری ها قرار می گرفتند. این سبک زندگی بدن انسان ها را نسبت به بیماری ها مقاوم تر می کرد. زندگی در آپارتمان به دور از زمین، خاک، درختان و گیاهان مضرات زیادی برای سلامتی بشر داشته است.

 

ارتباط با طبیعت

تماس هر چه کمتر با طبیعت سبب می شود تعادل باکتری ها در بدن انسان به هم بخورد. در واقع بدن انسان برای مقابله با انواع التهابات نیزا دارد تا در معرض باکتری های مفید قرار بگیرد. شاید علت ابتلا به بسیاری از بیماری های التهابی و خود ایمنی در روزگار ما دور ماندن از طبیعت و تمام مزایای آن باشد.

 

نقش گیاهان در زندگی ما

باکتری های مورد نیاز برای بدن انسان همان باکتری هایی است که روی گیاهان وجود دارد. علاوه بر این گیاهان قادرند ترکیبات شیمیایی فرار را از هوای بسته ی خانه بزدایند و گاز کربن دی اکسید را به اکسیزن تبدیل کنند. دیدن گیاهان تا اندازه ی زیادی از استرس ها و تنش های روانی می کاهد.

طبیعت درمانی که اولین بار در ژاپن ابداع شد، ثابت کرده است که گیاهان می توانند سبب کاهش فشار خون و بهبود سلامت روانی شوند. تاثیر گیاهان بر فعالیت الکتریکی مغز، تنش عضلات و فعالیت قلب بیان شده است.

 

گیاهان مناسب برای آپارتمان

گیاهان آپارتمانی بسیاری وجود دارند که سازگاری خوبی در محیط هیا کم نور خواهند داشت. گیاهانی مانند بگونیا، سانسوریا، گیاه گندمی، هورتانسیا و … همگی گیاهان بسیار مناسبی برای نگهداری در منزل های آپارتمانی هستند.

 

گیاهان خارج از فضای آپارتمان

گیاهانی که خارج از فضای آپارتمان وجود دارند مانند درختان و بوته ها، منظره ی زیبایی در خیابان های شهری ایجاد خواهد کرد و در گرمای نور آفتاب سایه اندازی می کنند. درختکاری در محیط های شهری می تواند مانع از شکل گیری سیلاب ها شود و هوای شهر ها را مطبوع تر کند.

گیاهان باغی نسبت به گیاهان آپارتمانی تنوع بیشتری دارند و البته باکتری های بیشتری نیز روی آن ها رشد می کند که برای انسان لازم هستند. اثبات شده است که زندگی در مکان های پر درخت تضمین کننده ی سلامت جسم و روان انسان ها خواهد بود. حتی در حیاط آپارتمان ها نیز نباید از کاشت درخت غافل شد.

 

اکنون که متوجه شدید چرا به گیاهان آپارتمانی نیاز داریم، خانه ی خود را با گیاهان زیبا مزین کنید.

 

منبع