خانه » آیا می دانید چرا برگ گیاهان آپارتمانی زرد میشود ؟
چرا برگ گیاهان آپارتمانی زرد میشود
چرا برگ گیاهان آپارتمانی زرد میشود
باغبانی

آیا می دانید چرا برگ گیاهان آپارتمانی زرد میشود ؟

چرا برگ گیاهان آپارتمانی زرد میشود و گیاهان می میرند ؟

شاید مایل باشید بدانید چرا برگ گیاهان آپارتمانی زرد میشود و می میرند. شاید این حرف را شنیده باشید که دست برخی از افراد برای کاشت گیاهان خوب است. اما واقعیت این است که دست خوب یعنی رعایت نکانی که مانع از زرد شدن برگ گیاهان آپارتمانی و مرگ آن ها شود. چند مورد مهم در این رابطه وجود دارد که در کاشت گیاهان باید رعایت شوند. در ادامه به این چند مورد اشاره می کنیم.

 

زهکشی باید مناسب باشد

اکثر گیاهان در خاک با زهکشی مناسب، خوب رشد می کنند. این مساله برای گیاهان آپارتمانی بسیار اهمیت دارد. در زمان کاشت گیاه در گلدان باید حتماً مسیر خروج آب با تکه ای سنگ پوشانده شود تا در ادامه با آبیاری، خاک نتواند مسیر خروج آب را مسدود کند. در صورت مسدود شدن مسیر خروجی آب، تجمع رطوبت باعث پوسیده شدن ریشه ی گیاه و مرگ آن می شود.

 

نور خورشید باید به اندازه کافی باشد

نور خورشید عنصری کلیدی در رشد گیاهان است. البته باید توجه داشت که تمام گیاهان به یک اندازه به نور خورشید نیاز ندارند. برخی از آن ها نور کم و سایه را دوست دارند و برخی دیگر در نور مستقیم آفتاب رشد می کنند. قرار گرفتن در معرض نور خورشید به مدت 6 تا 8 ساعت در روز برای بسیاری از گیاهان مناسب است.

در مورد گیاهان آپارتمانی پشت پنجره دقت کنید تا تمرکز نور و ایجاد حرارت سبب سوختن و زرد شدن برگ ها نشود.

 

هرس کردن

هرس کردن امری است که باید در زمان مناسب انجام شود و در آن زیاده روی نگردد. زمانی که گیاه به رشد کامل خود برسد، هرس کردن می تواند رشد بهتر و بیشتر را در پی داشته باشد.

 

آب و هوا و منطقه

برای انتخاب گیاهان آپارتمانی متناسب با محیط خود لازم است شرایط منطقه ای خود را به درستی بشناسید تا گیاهان متناسب با شرایط شما باشند. اگر گیاهی در منطقه و آب و هوای نا مناسب کاشته شود عمر طولانی نخواهد داشت، برگ های آن زرد می شوند و زود از بین می رود.

 

گیاهان را با فاصله بکارید

اگر از یک گلدان یا یک فضای باغچه برای کاشت گیاهان مختلف استفاده می کنید، دقت کنید تا فاصله ی کافی رعایت شود. کاشت تودرتوی گیاهان مختلف گاهی باعث تداخل ریشه ها و خفگی بعضی از گیاهان می شود.

 

کود دهی باید مناسب باشد

خاک تازه و کود مناسب رمز موفقیت برای داشتن گیاهان شاداب و سالم است. کمپوست یکی از مناسب ترین کود ها برای جلوگیری از زرد شدن برگ گیاهان است. چای کمپوست نیز توصیه می شود.

با دانستن دلیل اینکه چرا برگ گیاهان آپارتمانی زرد میشود می تواند گیاهان شاداب تری داشته باشید.

 

منبع