خانه » پرورش و نگهداری گل ابری
گل ابری
گل ابری
باغبانی

پرورش و نگهداری گل ابری

 گل ابری

گل ابری که با شکوفه های پودری آنها شناخته می شوند از اواخر بهار شروع به شکوفه می کنند و تا پیش از اولین سرما شکوفه های خود را حفظ می کنند. ازجمله گیاهانی هستند که زیبایی خاصی به گلخانه یا منزل شما می بخشند. گل ابری، شکوفه هایی  به رنگ آبی ارائه می دهد که در جهان نادر است. البته در رنگ های صورتی، بنفش و سفید نیز یافت می شود.  با این حال، اگر قصد کاشت گل ابری را دارید، توجه داشته باشید که تمام قسمت های این گیاه سمی هستند و ممکن است بروز تحریک پوستی شود.

 

نگهداری از گل ابری

نگهداری از گل ابری ساده است؛ فقط به یک مکان گرم و آفتابی نیاز دارد. در سایه نیز رشد می کند؛ اما به خاطر داشته باشید که اگر این گیاه را در سایه پرورش دهید، ممکن است شکوفه های کمتری بدهد. گل ابری هرچه آفتاب بیشتری دریافت کند، پرگل تر خواهد بود.

 

کاشت گل ابری در گلخانه و گلدان

کاشت این گل را می توانید بعد از پایان فصل سرما شروع کنید. گل های ابری با سرما میانه خوبی ندارند و سرما می تواند آنها را از بین ببرد.

همچنین می توانید در منزل، داخل گلدان ازکاشت  گل ابری لذت ببرید. خاک گلدان باید به خوبی زهکشی شده باشد. خاکی غنی و حاوی مواد آلی و کمی خاک رس که رطوبت را در خود بیشتر حفظ می کند، برای رشد گیاه بهتر است تا خاک های شنی.

 

آبیاری گل ابری

گل ابری در مقابل کم آبی مقاوم است اما در صورت دریافت رطوبت مناسب در ریشه، رشد و شکوفه بیشتری خواهد داشت. بهتر است برای آبیاری این گیاه، از روش قطره ای یا نشتی استفاده شود. زیرا در صورت آبیاری با روش بارانی، گیاه مستعد رشد قارچ می شود. در تابستان هم طبیعتا باید آب بیشتری دریافت کند.

 

آفات گل ابری

چنانچه گل ابری آفتاب کافی دریافت نکند، ممکن است شاهد اصلی ترین آفت این گیاه یعنی مانند کپک پودری در  شاخ و برگ آن باشید که چهره ی ناخوشایندی به گل می دهد. کپک پودری بیشتر در هوای مرطوب بروز پیدا می کند که خوشبختانه گل ابری را  از بین نمی برد اما چهره ی ناخوشایندی به گل می دهد. بهترین راه پیشگیری از کپک پودری، خشک نگه داشتن شاخ و برگ گیاه و گردش مناسب هوا است.

از دیگر آفات گل ابری می توان به کنه و شته اشاره کرد. بروز لکه های زرد و کاهش رشد گیاه از آثار وجود کنه هاست. همچنین شته ها با تغذیه از شیره ی گیاه، باعث تضعیف آن می شوند. به یاد داشته باشید، برای حفظ زیبایی و پیشگیری از بروز آفات، گل ابری را سالم و قوی نگه دارید.

 

منبع