خانه » گردشگری در جاهای دیدنی تالش
گردشگری در جاهای دیدنی تالش
گردشگری در جاهای دیدنی تالش
طبیعت و گردشگری

گردشگری در جاهای دیدنی تالش

Sending
User Review
0 (0 votes)

منطقه ی تالش جایی بین جنگل و دریا واقع شده است. در سفر به شمال کشور در غرب گیلان به این منطقه خواهید رسید. هر گونه طبیعت زیبایی از جنس جنگل و کوه و دریا در این منطقه پیدا می شود. در این مقاله می‌خواهیم با هم سفری به تمام جاهای دیدنی تالش داشته باشیم و آن ها را به شما معرفی کنیم.

 

موقعیت جغرافیایی تالش

تالش همسایه ی جنوبی آستاراست. یعنی می توانید از شمال تالش به آستارا بروید. تالش از قسمت شرقی به دریای خزر می رسد و از قسمت غربی وارد اردبیل می شود. در جنوب آن نیز رضوان شهر قرار دارد. اگر در بین همسفران شما تفاوت سلیقه برای طبیعت گردی وجود دارد و عده‌ای کوه را ترجیح می دهند و عده ی دیگر دشت و دریا را، تالش بهترین گزینه برای شماست. چون هر چه که بخواهید طبیعت خداوند برای شما فراهم کرده است. ساکنان تالش قدیمی ترین همسایگان دریای خزر به شمار می روند و زبان تالشی و ترکی در این منطقه رایج است. تالش از جمله شهرهای خنک ایران برای سفرهای تابستانی است.

 

ییلاق سوباتان در تالش

ییلاق سوباتان در تالش
ییلاق سوباتان در تالش

اولین جای دیدنی که می خواهیم به شما معرفی کنیم سوباتان است. سوباتان یکی از مناطقی است که زمستان های سخت و طاقت فرسا دارد. اما در عوض تابستان های آن محلی برای فرار از گرمای طاقت فرسا است. برای طبیعت گردی در فصل تابستان یکی از بهترین جاهای دیدنی تالش است که می توانید انتخاب کنید. سوباتان ترکیبی از دشت و کوه و جنگل است و در شمال غرب تالش واقع شده است. منطقه ای سراسر پوشیده از چمنزار های زیبا و چشمه های آب زلال است. در دشت های زیبای این منطقه می توانید دشت های سراسر پوشیده از شقایق را نیز در اواسط فصل بهار ببینید.

 

غار سوباتان

غار سوباتان
غار سوباتان

در ناحیه ی شمال شرقی سوباتان غاری زیبا سر بر آورده است. این غار هنوز به طور کامل اکتشاف نشده است و دهانه ی آن در بین صخره ها پنهان است. البته این غار موقعیت جذابی برای غارنوردان حرفه ‌ای محسوب می شود. به هر حال مسیر رسیدن به دهانه ی غار سراسر پوشیده از جاذبه ‌های طبیعی و گیاهان چشم نواز است. چه غارنورد باشید و چه نباشید، غار سوباتان می تواند مقصد گردشگری خوبی برای شما باشد. چون در مسیر رسیدن به آن نیز از طبیعت لذت خواهید برد.

 

دریاچه سراگاه

دریاچه سراگاه
دریاچه سراگاه

یکی از دریاچه های جذاب و دیدنی آب شیرین در شمال کشور، دریاچه سراگاه است. این دریاچه از معروف ترین جاهای دیدنی تالش است که در بین کوه های قد برافراشته و سرسبز محاصره شده است و صحنه طبیعی جذاب و دلنشینی دارد. در اطراف آن باغ های کیوی وجود دارد. البته امروزه از خود دریاچه به عنوان حوض پرورش ماهی استفاده می شود و ملک خصوصی به شمار می آید. به همین دلیل باید برای بازدید از آن از مالک اجازه گرفت. اما امکان چادر زدن در اطراف دریاچه وجود دارد و می‌توانید از این طبیعت زیبا لذت ببرید. شالیزار های برنج در اطراف این دریاچه در نیمه ی اول سال فوق العاده دیدنی هستند.

 

کاخ ییلاق قشلاقی نصرالله خان

کاخ ییلاق قشلاقی نصرالله خان
کاخ ییلاق قشلاقی نصرالله خان

دستور ساخت این کاخ را یکی از شخصیت های مهم سیاسی دوران قاجار یعنی سردار امجد داده است. در روستای آق اولر و در سه کیلومتری تالش واقع است. این کاخ دو طبقه دهلیز و طاق های متعددی دارد. گویا ساخت این کاخ حدود ۲۵ سال به طول انجامیده است. این کاخ دو ساختمان مجزا دارد که از یکی از آن ها برای رسیدگی به امور تفنگچی ها استفاده می شده و دیگری کاخ سردار امجد است. سه بخش خان نشین، قراول خانه و اسطبل در آن قرار دارد. نمای زیبای آن رنگ آبی دارد و چشم نواز است. دیدن این کاخ برای دوستداران آثار تاریخی خیلی لذت بخش است.

 

آبشار ورزان

آبشار ورزان
آبشار ورزان

در فاصله ی ۳۶ کیلومتری تالش آبشار ورزان واقع شده است که یکی از زیبا ترین نقاط این شهر به شمار می رود. این آبشار در ارتفاع ۱۹۰۰ متری از سطح دریا قرار دارد و ارتفاعی در حدود ۱۰۰ متر برای آن تخمین زده شده است. آبشار ورزان از صخره های عظیم الجثه به پایین جاری می شود. فصل بهار یکی از بهترین زمان ها برای بازدید از آن است. در واقع این آبشار که در شمال غربی سوباتان قرار گرفته یکی از منابع اصلی برای تامین آب شرب و آب کشاورزی در آن منطقه است. اگر از طرفداران آبشار هستید، آبشار مارگون در استان فارس را هم به فهرست برنامه ی گردشگری خود اضافه کنید.

 

منطقه باستانی تول

منطقه باستانی تول
منطقه باستانی تول

روستای با قدمتی به نام تول در شهر تالش قرار دارد که تاریخ آن به دوران پیش از اسلام بر می گردد و آثار تاریخی متعددی در آن وجود دارد. کل این منطقه با چمنزار پوشیده شده است و بافت سنتی دارد. گورستان وسیعی که در این ناحیه وجود دارد در بردارنده قبر های خانوادگی متعدد است. شاید بتوان گفت آب و هوای خنک و معتدل تول گردشگران زیادی را در فصل گرما به سوی خود می کشاند. تپه در این منطقه وجود دارد که در فهرست آثار ملی ایران ثبت است.

 

بازدید از بقعه شاه میلرزان

بازدید از بقعه شاه میلرزان
بازدید از بقعه شاه میلرزان

یکی از عرفای قرن هشتم به نام محمود شاه دینوری در این بقعه در دفن شده است. معماری آن را از شهرهای شمالی کشور الهام گرفته اند و دارای سقفی گنبدی شکل است. در فضای داخلی آن ضریحی قرار دارد و در بالای گنبد نقش ترنج زیبا به چشم می خورد. اطراف اتاق آرامگاه ایوان های این بنا قرار دارند. در بیرون بنا ستون های چوبی از جنس صندل قرار دارد. درختان سرسبز شمشاد در محوطه سر بر آورده اند و منظره های دلنشینی ایجاد کرده اند.

 

گردش در پارک جنگلی سیاهداران

گردش در پارک جنگلی سیاهداران
گردش در پارک جنگلی سیاهداران

در قسمت جنوب غربی تالش و در روستای سیاهداران یکی از طبیعت های بی نظیر و بکر ایران به نام پارک جنگلی سیاهداران وجود دارد. درختان بلند و سرسبز بلوط در این جنگل سر بر افراشته اند. امکانات رفاهی متعدد برای گردشگران در این پارک  مثل آلاچیق رستوران و سرویس بهداشتی وجود دارد. یکی از تفریحات جذاب در این جنگل سورتمه ی جنگلی ریلی در میان انبوهی از درختان است. امکان سواری بر این سورتمه به صورت انفرادی و دو نفره وجود دارد. پارک جنگلی به دریاچه ی سراگاه نزدیک است و می توانید این دو منطقه از جاهای دیدنی تالش را به عنوان برنامه ای برای یک روز در نظر بگیرید. ممکن است در بازدید از این جنگل حیوانات وحشی مثل آهو و غزال را نیز مشاهده کنید.

 

ییلاق شکردشت

ییلاق شکردشت
ییلاق شکردشت

اگر به دنبال یک منطقه بکر و زیبای ییلاقی در شمال کشور می گردید، شکر دشت گزینه ی بسیار خوبی در بین جاهای دیدنی تالش است. آب و هوای این منطقه از دیر باز آن را به ییلاقی برای پادشاهان تبدیل کرده بوده است. این دشت زیبا فاصله ی کمی تا جنگل دارد. آرامشی بی حد و بی نظیری در آن حاکم است. برای بازدید از این منطقه امکان چادر زدن و اجاره کردن کلبه های روستایی وجود دارد.

 

حمام تاریخی مریان

حمام تاریخی مریان
حمام تاریخی مریان

قدمت این حمام تاریخی به دوره ی قاجار می رسد و در روستای آق اولر تالش واقع است. این حمام را نیز مانند قلعه ی نصرالله خان، سردار امجد صادر نموده است. یک معمار آلمانی آن را روی زمینی شیبدار طراحی کرده و مساحتی در حدود ۱۳۱ متر مربع دارد. بنای حمام مربعی شکل است و سقف گنبدی دارد. متاسفانه بسیاری از کاشی کاری های تزیینی و نقاشی های دیواری در سال های اخیر به سرقت رفته و پس از آن مرمت شده است.

 

گردش در ییلاق دوخاله کوه

گردش در ییلاق دوخاله کوه
گردش در ییلاق دوخاله کوه

ییلاق دو خاله کوه در منطقه ای واقع شده است که امکان عبور ماشین ها در آن وجود ندارد. و اگر قصد دارید به این طبیعت بکر و زیبا برسید و از آب و هوای معتدل و تمیز آن استفاده کنید، باید خود را برای یک پیاده روی جدی آماده کنید. شاید به همین دلیل است که این منطقه تا به امروز بکری و دست نخوردگی خود را حفظ کرده و همین موضوع آن را به منطقه ای پر طرفدار برای گردشگری در جاهای دیدنی تالش تبدیل کرده است. البته بردن دوچرخه به این منطقه امکان پذیر است و می‌ توانید در آن از دوچرخه سواری لذت ببرید. منطقه ی بسیار مناسبی برای پیک نیک های خانوادگی است و تمام بومیان منطقه تالش آدرس آن را بلدند.

 

رودخانه زیبای کرگان رود

رودخانه زیبای کرگان رود
رودخانه زیبای کرگان رود

کرگان رود یکی از رودخانه های پرآب و دائمی در شهر تالش است و از جمله نقاط دیدنی تالش به شمار می‌آید. مردم محلی این رودخانه را به نام کرگزی  نیز می‌شناسند. سه شاخه ی اصلی آق اولر، رزه چای و وزنه سر این رودخانه را تشکیل داده اند. شاخه های اصلی آن از ارتفاعات تالش سرچشمه می گیرند. البته این رودخانه در حد واسط ماه های خرداد تا مهر خیلی کم آب خواهد شد. جهت مسیر این رودخانه برای پیوستن به دریای خزر است و ماهی های آزاد و ماهی سفید در این رودخانه زندگی می کنند. اگر اهل ماهیگیری در رودخانه باشید این منطقه، تفریح خوبی برای شما خواهد بود.

 

قلعه تاریخی سلسال

قلعه تاریخی سلسال
قلعه تاریخی سلسال

در بالای کوه های سر برافراشته تالش، قلعه هایی با قدمت طولانی از دوران پیش از اسلام و دوره ساسانیان رخ نمایی می کند. این قلعه در زمان صفویه بازسازی و مرمت شده است و در ارتفاع ۸۰ متری از سطح زمین قرار دارد. قلعه ی تاریخی سلسال را از سنگ های رودخانه ای ساخته اند. این قلعه استحکام و مقاومت خود را همچنان حفظ کرده و یکی از بخش های تاریخی و زیبای تالش است و البته با املای صلصال هم نوشته می شود. پیشنهاد می کنیم که چشم انداز بسیار زیبای مناطق اطراف آن را در بین جاهای دیدنی تالش به هیچ وجه از دست ندهید. برای رسیدن به این قلعه باید به یک کیلومتری جاده تالش به آستارا برسید.

 

گردش در پارک جنگلی گیسوم

گردش در پارک جنگلی گیسوم
گردش در پارک جنگلی گیسوم

احتمالاً نام این پارک جنگلی معروف را شنیده باشید، حتی اگر تا به حال به آن قدم نگذاشته باشید. مسیر دسترسی به پارک یعنی جاده ی اسالم به خلخال بسیار زیباست و لذت گردشگری در آن را فوق العاده زیاد کرده است. در چشم انداز خارق ‌العاده‌ای از این پارک، جنگل و دریا به هم می رسند. مساحت آن حدود ۸۰ هکتار است و حدود ۸۰ گونه ی مختلف از پوشش گیاهی در آن وجود دارد. جاده ای که از بین پارک جنگلی گیسوم عبور می کند یکی از زیباترین و رویایی ترین جاده های شمال کشور است. انواع شرایط رفاهی و تفریحی برای گردشگران نظیر رستوران، پارکینگ، شرایط قایق سواری، اسب سواری، پاراگلایدر، جت اسکی، آلاچیق، فروشگاه های صنایع دستی و … در آن وجود دارد.

 

لیسار منطقه ای حفاظت شده در تالش

لیسار منطقه حفاظت شده در تالش
لیسار منطقه حفاظت شده در تالش

منطقه ی حفاظت شده لیسار در تالش یکی دیگر از جاذبه های گردشگری این منطقه است. در این منطقه چشم انداز های دشت، کوهستان و ساحل وجود دارد. انواع گونه های گیاهی وحشی از جمله انار وحشی، افرا، گوجه جنگلی، شیر دار، ممرز، راش، تمشک، توسکا و …  در آن حفاظت می شوند. البته گونه‌ های جانوری آن مثل پلنگ و خرس و روباه و سیاهگوش و .. و پرندگان آن نیز حفاظت شده اند و شکار در آن ممنوع است.

 

آتشکده ایسپیه مزگت

آتشکده ایسپیه مزگت
آتشکده ایسپیه مزگت

ایسپیه مزگت باقیمانده یک آتشکده ی قدیمی در دیناچال در منطقه تالش است. این بنا پس از اسلام احتمالاً به مسجد تبدیل شده و بازسازی و مرمت آن هویت آن را روشن تر کرده است. معنای لغوی نام آن معنی مسجد سفید می دهد. اگر از جمله طرفداران بنا های تاریخی هستید، بازدید از این بنای با قدمت برایتان جذاب خواهد بود. ایسپیه مزگت یکی از شگفت ‌انگیز ترین بنا های تاریخی در استان گیلان و در شهر تالش است.

 

آبشار زیبای ویسادار

آبشار زیبای ویسادار
آبشار زیبای ویسادار

ویسادار یکی از آبشار های منحصر به ‌فرد در شمال ایران است که روی صخره ای تیره رنگ که به شکل دیواره است جاری می شود و جلوه های متفاوت دارد. این سنگ دیواره به صورت نیم دایره ای و لایه لایه است و در طول زمان به شکل امروزی خود در آمده است. آب این آبشار پس از سقوط وارد حوضچه ای می شود و دیدن آن بسیار لذت بخش و روح نواز است.

 

روستای شیله وشت

روستای شیله وشت
روستای شیله وشت

یکی دیگر از نقاط دیدنی تالش، روستای خوش آب و هوای شیله وشت با مردمی فوق العاده مهمان نواز و خونگرم است. در این روستا آبشاری سه طبقه نیز قرار دارد که با کمی پیاده روی می توان به آن رسید. امکان اجاره ی خانه های روستایی در آن وجود دارد و لحظات شیرینی در سفر برای شما می سازد.

 

روستای ساحلی قروق

روستای ساحلی قروق
روستای ساحلی قروق

در گذشته به این روستا بندر کرگانرود نیز می ‌گفتند و سواحل فوق العاده زیبایی دارد. چند کیلومتر ساحل شنی دارد و پوشش گیاهی متنوعی از درختان انار ، توسکا، کاج و بوته های تمشک جذابیت این ساحل را چند برابر کرده است. چه تصاویر زیبایی که می توانید در این شاهکار طبیعت برای خودتان صحبت کنید. اگر در روز های پایانی تابستان به روستای قروق سفر کنید می توانید، طعم بهشتی تمشک های آن را نیز بچشید.

 

بازدید از آبشار زمرد حویق

بازدید از آبشار زمرد حویق
بازدید از آبشار زمرد حویق

این آبشار در چهار فصل سال خروشان است و در اطراف آن مناظر بکر خداوند نقاشی شده است. آبشار زمرد حالتی پلکانی دارد و واقعاً مثل نگین زمرد در دل جنگل های تالش می درخشد. چند آبشار نزدیک به هم در آنجا وجود دارد که نام آبشار های دو قلو را نیز در بین مردم بومی ممکن است بشنوید. امکان آفرود سواری در اطراف این آبشار وجود دارد و البته اطراف آن برای گردشگری به صورت پیاده روی نیز انتخاب بسیار خوبی است.

 

رستوران های معروف تالش

به هر حال جزو جدا نشدنی از یک سفر گردشگری به هر منطقه‌ای، امتحان کردن غذاهای آن محل است. در تالش هم رستوران های مشهور و با کیفیتی وجود دارد که لحظات خوشی در سفر شما برایتان می سازد. از جمله این رستوران ها عبارتند از:

  • شاطرعباس که رستورانی است که غذاهای ایرانی و محلی سرو می کند و جوجه ترش و باقالاقاتوق آن خیلی معروف است
  • رستوران پامچال غذا های بسیار لذیذ و با کیفیت در اختیار مشتریان قرار می دهد و انواع غذا های محلی در آن سرو می شود. محیط رستوران نیز بسیار زیباست.

 

گردشگری در تالش و سخن آخر

بازدید از جاهای دیدنی تالش به شما اثبات می کند که دیگر نباید حسرت هیچ نقطه ی زیبایی از دنیا را بخورید. تالش چیزی از زیبا ترین نقاط طبیعت سوئیس هم کم ندارد. شما حتی می‌توانید بی رغبت ترین افراد به سفر را به تالش دعوت کنید تا یکی از زیباترین تجربه های سفر خود را داشته باشند و لذت ببرند. این منطقه هر کسی را سر ذوق می آورد. نقاط دیدنی تالش را بخاطر بسپارید و حتماً برنامه ای برای سفر و بازدید از آن ها بریزید.

 

منبع
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x