خانه » روز جهانی هواشناسی
فرزند و والدین

روز جهانی هواشناسی

Sending
User Review
0 (0 votes)

در تقویم سازمان ملل متحد (UN)، روز 23 مارس، با عنوان روز جهانی هواشناسی به ثبت رسیده تا یادآور تاسیس سازمان جهانی هواشناسی در تاریخ 23 مارس سال 1950 باشد. در این روز برنامه ها  و مراسم متنوعی برگزار می شود.

مردم چه کاری انجام می دهند؟

معمولا در روز جهانی هواشناسی رویدادهای متنوعی مانند کنفرانس ها، سمپوزیوم ها و نمایشگاههای مختلف با حضور افراد حرفه ای و صاحب نظر در عرصه هواشناسی، رهبران جهان و عموم مردم برگزار می شود. هدف از سازماندهی این رویدادها، جلب توجه رسانه ها به ارتقاء سطح دانش هواشناسی است.

بسیاری از جوایز مربوط به تحقیقات هواشناسی در روز جهانی هواشناسی یا روزهای نزدیک به آن اهدا یا اعلام می گردند. این جوایز عبارتند از:

  • جایزه سازمان بین المللی هواشناسی
  • جایزه استاد دکتر ویلهو وایسالا
  • جایزه بین المللی نوربرت گریبر – مام

در بسیاری از کشور ها ، تمبر پستی یا علائم ابطال تمبر پستی خاصی را برای جشن روز جهانی هواشناسی در نظر می گیرند. معمولا این تمبر ها منعکس کننده موضوع سال یا نشانه ای از دستاوردهای آن کشور در عرصه هواشناسی هستند.

زندگی عموم مردم

این روز، یک آیین جهانی بوده و تعطیل عمومی نیست.

پیش زمینه

سازمان بین المللی هواشناسی، در حاشیه اولین کنگره بین المللی که در سال 1873 در وین اتریش برگزار شد، تاسیس گردید. هدف از تاسیس این سازمان، تشکیل شبکه هایی از ایستگاه های هواشناسی بود. این شبکه ها توسط تلگراف به هم پیوند خوردند و پیش بینی وضعیت آب و هوا را تا حد زیادی بهبود بخشیدند. همین بهبود در پیش بینی وضعیت آب و هوا، کمک زیادی به افزایش ایمنی و بهره وری در عرصه خدمات حمل و نقل کرد.

در 23 مارس 1950، سازمان بین المللی هواشناسی به سازمان جهانی هواشناسی تبدیل شد. در سال 1951، این سازمان، متولی مخصوص هواشناسی، هیدرولوژی عملیاتی و علوم ژئوفیزیک مرتبط در سازمان ملل متحد شد.

این سازماننقش بسیار مهمی در کمک به ارتقاء ایمنی و رفاه مردم جهان دارد. کار این سازمان در تامین امنیت غذایی، منابع آب و حمل و نقل بسیار مهم است.  این روز که  از سال 1961 تاکنون هر ساله در 23 مارس گرامی داشته می شود.

موضوعات

موضوعات سالهای اخیر روز جهانی هواشناسی به شرح زیر است:

  • آب و هوا، اقلیم و هوایی که تنفس می کنیم (2009)
  • نگاه به سیاره خود برای ساختن آینده بهتر (2008)
  • هواشناسی قطبی: شناخت تاثیرات جهانی (2007)
  • پیشگیری از بلایای طبیعی و کاهش آنها (2006)
  • آب و هوا، اقلیم، آب و توسعه پایدار (2005)
  • آب و هوا، اقلیم و آب در عصر اطلاعات (2004)
  • اقلیم آینده ما (2003)

هر ساله در روز جهانی هواشناسی یک موضوع جدید به این روز اختصاص می یابد.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x