خانه » آموزش روش کاشت اقاقیا
روش کاشت اقاقیا
روش کاشت اقاقیا
باغبانی

آموزش روش کاشت اقاقیا

روش کاشت اقاقیا

اقاقیا گیاه نسبتاً ساده ای برای کاشت و نگهداری محسوب می شود و از زیبایی زیادی برخوردار است. روش کاشت اقاقیا در ادامه شرح داده خواهد شد. اقاقیا در بهار و گاهی در تابستان گل می دهد. این گیاه برای فصل بهار و پاییز بسیار زیباست. اقاقیا آفتاب دوست است و بهترین نقطه برای کاشت آن کنار دیوار های رو به جنوب و غرب خواهد بود. در فصول خشک سال و همچنین در خاک های شنی نیاز به آبیاری زیاد دارد. پس از گذشت سه تا چهار سال از زمان کاشت می توان انتظار گل دادن از اقاقیا داشت. در این بخش از آموزش باغبانی بیشتر به نکات کاشت این گیاه می پردازیم.

 

انتخاب اقاقیا

گیاه اقاقیا نیز مانند بسیاری از گیاهان دیگر دارای گونه های مختلفی است. تمام گونه های اقاقیا را می توانید در خاک مناسب و زهکشی شده و کود دهی شده در معرض نور کافی بکارید. درختان اقاقیا  بومی چین، ژاپن و بخش هایی از آمریکا هستند. سه گونه اقاقیا وجود دارد که می تواند به درختی با ارتفاع 10 تا 20 متر برسد و روی دیوار رشد کند. دیوار های پوشیده شده از اقاقیای بنفش قطعا منظره ی بسیار زیبایی را در بهار برای شما رقم می زند.

 

کاشت اقاقیا

بهترین زمان برای کاشت اقاقیا بین ماه مهر تا اردیبهشت است. اقاقیای کاشته شده در گلدان را در هر فصلی از سال می توان به خاک باغچه منتقل نمود. اما بهتر است اینکار در فصل پاییز و زمستان انجام شود. برای کاشت اقاقیا نقطه ای آفتاب گیر را انتخاب کنید تا بتوانید بهترین گل دهی را داشته باشید. اقاقیا به شدت بالارونده است و تا ده متر در ارتفاع و عرض می تواند رشد کند. پس دیوار مناسبی را برای آن انتخاب کنید.می توانید با در نظر گرفتن تکیه گاه، اقاقیا را به صورت تک درخت نیز بکارید. اگر قصد کاشت اقاقیا در گلدان را دارید، گلدان بسیار بزرگی با قطر نیم متر برای آن انتخاب کنید.

 

آب دهی

در معرض نور مستقیم خورشید گیاه اقاقیا به سرعت خش می شود و باید به طور منظم آبیاری شود. به ویژه زمانی که این گیاه را به تازگی کاشته اید باید مراقب باشید خشک نشود. سالی یکبار به اقاقیا کود بدهید.

 

تکثیر گیاه اقاقیا

اگر اقاقیا را از بذر تکثیر کنید گاهی 20 سال طول می کشد تا به گل دهی برسد. بهتر است برای تکثیر اقاقیا از خوابانیدن زمینی در خاک استفاده کنید و پس از ریشه زدن آن شاخه از گیاه را جدا کنید.

 

مشکلات اقاقیا

رایج ترین مشکل افراد در مورد گیاه اقاقیا کم گل دادن آن است. باید توجه داشت که گیاهان خیلی جوان گل نمیدهند و چند سال به زمان نیاز دارند. از طرفی نور و آب کافی در میزان گل دهی آن تاثیر گذار است. سرمای ناگهانی در فصل بهار نیز مانع از گل دادن ان می شود.

در این نوشته با روش کاشت اقاقیا به خوبی آشنا شدید.

 

منبع