خانه » چه زمانی ورزش نکنیم و به بدن استراحت بدهیم
چه زمانی ورزش نکنیم
چه زمانی ورزش نکنیم
بهداشت و سلامت سرگرمی

چه زمانی ورزش نکنیم و به بدن استراحت بدهیم

چه زمانی ورزش نکنیم

ورزش بخش مهمی از روال سلامتی است، اما اینکه چه زمانی ورزش نکنیم هم باید در نظر گرفته شود. لازم است گاهی به بدن استراحت دهید؛ اینطور تمرینات ورزشی بسیار لذت بخش تر و مؤثرتر خواهد بود و همچنین می تواند به تقویت روحیه و ذهن شما کمک کند. از نظر جسمی نیز این استراحت به بدن فرصت می دهد تا از فشارهای وارده بر مفاصل و ماهیچه ها، التیام یابد و از خستگی و فرسودگی جلوگیری می کند. دراوقات زیر ورزش را کنار بگذارید:

 

اوقات پر استرس

ورزش می تواند یک عامل تسکین دهنده استرس باشد اما همیشه اینطور نیست. هنگامی که برنامه کاری و مسئولیت ها در برابر خانواده، از نظر روحی و جسمی فشار و استرس زیادی به شما وارد می کند، ورزش نکنید. در اوقات پر استرس به نیاز بدن خود گوش دهید. وقتی ورزش می کنید، ضربان قلب افزایش و فشار روانی بیشتری را بر بدن وارد می کند و منجر به افزایش بار کلی استرس می شود.

از طرف دیگر، ورزش یکی از رایج ترین توصیه ها برای کاهش استرس است؛ زیرا باعث تحریک تولید اندورفین ها می شود و بعد از ورزش احساس خوبی خواهید داشت. بنابراین اگر فهمیدید که ورزش برای شما باعث کاهش فشار می شود و بعد از آن احساس بهتری پیدا می کنید، مانعی ندارد ورزش کنید.

 

کمبود خواب

وقتی بدن از خواب کافی محروم است، به طور مناسب عمل نمی کند و ورزش در این هنگام، خطر آسیب دیدگی را افزایش می دهد. بنابراین اگر خسته هستید، بهتر است که خوب استراحت کنید. خواب ناکافی و کمبود خواب مزمن می تواند باعث فعال شدن سیستم عصبی سمپاتیک شود و بر سیستم های قلبی عروقی، التهاب، واکنش ایمنی و متابولیسم اثر بگذارد.

 

درد عضلانی

ممکن است لازم باشد شما بعد از یک تمرین شدید مدتی استراحت کنید به خصوص اگر دچار درد شدید یا خستگی عضلانی احساس می کنید. درد عضلانی به طور معمول یک تا دو روز بعد از تمرین شدید ورزشی تجربه می شود. اگرچه علت دقیق این احساس درد در سطح فیزیولوژیکی کاملاً درک نشده است، اما ظاهرا ناشی از این است که بدن، فیبرهای عضلانی را ترمیم می کند. استراحت لازم است تا بدن بتواند آسیب هرچند اندک را که وارد شده است ترمیم کند. در این زمان، فشار آوردن و ورزش به جای اینکه به بدن خود استراحت کافی بدهید، از چند لحاظ می تواند مضر باشد. اول، بدن شما ممکن است دوره های استراحت طولانی تر را برای بهبودی نیاز داشته باشد همچنین ممکن است خطر آسیب دیدگی افزایش یابد.عضله بافت نرمی است که توانایی انجام کارهای شگفت انگیز در سراسر بدن دارد. ادامه شکستگی این الیاف در طولانی مدت، ممکن است به آسیب بیشتری مانند پارگی منجر شود.

پس در کنار این واقعیت که ورزش نقش مهمی برای حفظ سلامتی و تناسب اندام دارد، به اینکه چه زمانی ورزش نکنیم هم توجه داشته باشید.

 

منبع