خانه » گرفتگی عضلانی و علت آن چیست ؟
بهداشت و سلامت

گرفتگی عضلانی و علت آن چیست ؟

گرفتگی عضلانی
گرفتگی عضلانی

گرفتگی عضلانی چیست ؟

گرفتگی عضلانی در هر شرایط و در هر زمانی ممکن است اتفاق بیفتد. درد آن گاهی به حدی زیاد می شود که اصلاً قابل تحمل نیست. ایجاد تغییر در رژیم غذایی، حالت نشستن و راه رفتن، مصرف مایعات و انجام ورزش های منظم می تواند مانع از ایجاد گرفتگی عضلات شود.

گرفتگی عضلات، انقباض یک یا چند عضله است. به عبارت دیگر سفت شدن عضلات برای یک دوره زمانی و باقی ماندن در آن حالت یعنی گرفتگی عضلانی.

گرفتگی بیشتر در عضلات بزرگ بدن مانند همسترینگ (عضله پشت پا)، کمر، گردن و … رخ می دهد. این گرفتگی ها بیشتر در افرادی با رژیم غذایی ضعیف، گردش خون ضعیف، ورزشکاران، خانم های باردار و دچار سندروم قاعدگی دیده می شود.

 

تفاوت گرفتگی عضلات با کشیدگی عضلات

گرفتگی معمولاً مدت زمان کمی در بدن می ماند و ضرر زیادی ندارد. اما کشیدگی عضلات زمانی اتفاق می افتد که عضله دچار جراحت یا پارگی شود و معمولاً در اثر آسیب ورزشی، جراحت یا انجام حرکات ناگهانی رخ می دهد و معمولاً با تورم و التهاب همراه است. یکی از رایج ترین عارضه های مربوط به کشیدگی در غلتیدن مچ پا است.

تشخیص گرفتگی عضلانی از کشیدگی عضلات با بررسی علت ایجاد درد مشخص می شود.

 

علل گرفتگی های عضلانی چیست ؟

به طور معمول عضلات از طریق سیگنال هاب فرستاده شده از طریق اعصاب کنتررل می شوند. اما دلایل مختلفی باعث می شوند که در عملکرد و مخابره ی سیگنال ها اختلال ایجاد شود و گرفتگی در عضلات دیده شود.

منیزیم و پتاسیم دو الکترولیت اصلی در بدن هستند. ممکن است فردی نمک زیادی مصرف کند اما سدیم و پتاسیم کافی در بدن او وجود نداشته باشد و سبب گرفتگی در عضلات او شود.

گردش خون ضعیف که با تغییر رنگ همراه است و باقی ماندن در یک وضعیت انقباض عضلانی به مدت طولانی ننیز می تواند سبب گرفتگی شود.

فعالیت های زیاد انجام دادن در هوای گرم و مصرف نوشیدنی های الکی باعث می شود بدن دچار کم آبی شود و همین مسأله احتمال گرفتتگی در عضلات را بیشتر می کند.

انجام تمرینات ورزشی و وارد آوردن فشار بیش از اندازه بر عضلات، ورزش های طولانی مدت مانند دوچرخه سواری و دویدن که خود موجب رهم خوردن تعادل الکترولیتی بدن نیز می شوند، جراحت و ایجاد نقص در سیستم عصبی، مصرف برخی از داروهای کنترل فشار خون و کنترل کلسترول خون نیز می شتواند بر ایجاد گرفتگی ها در عضلات نقش داشته باشند.

گاهی تحت فشار قرار گرفتن اعصاب و فشرده شدن آن ها نیز به ویژه در عضلات پشت پا و کمر و یا اعصاب ضعیف بدن در وضعیت های نا مناسب می تواند باعث ایجاد تنش های عصبی و گرفتگی عضلانی به صورت موقتی شود.

 

منبع
نظر بدهید
نظر خود را در این قسمت با ما به اشتراک بگذارید