خانه » علت توقف تخمگذاری مرغ ها
علت توقف تخمگذاری مرغ
علت توقف تخمگذاری مرغ
حیوانات

علت توقف تخمگذاری مرغ ها

علت توقف تخمگذاری مرغ

علت توقف تخمگذاری مرغ چیست؟ هنگامی که مرغها تخم گذاری را متوقف می  کنند با آنها چه می کنید ؟

مرغ وقتی حدود 18 تا 20 هفته سن دارد شروع به تخمگذاری می کند. اما برخی از انواع مرغها دیرترتخمگذاری را آغاز می کنند. تخمگذاری مرغ تا حد زیادی به طول روز بستگی دارد؛ بیشتر مرغها هنگام دریافت کمتر از 12 ساعت نور در روز، تخمگذاری را متوقف می کنند. اینکه مرغها دقیقا چه زمانی تخمگذاری را متوف می کنند به مرغ بستگی دارد. با کوتاه شدن روزها و تغییر فصل روند تخمگذاری در بسیاری از مرغها کمتر و کمتر می شود تا اینکه یک روز به طور کامل متوقف شود.

مرغهای قدیمی تر معمولاً تخم های کمتر اما بزرگتری می گذارند که البته در کارگاه تولید تخم مرغ ایجاد مشکل می کند زیرا ثابت و یکسان بودن اندازه تخم مرغها اهمیت دارد.

 

تخمگذاری در زمستان

می توانید با گذاشتن یک چراغ  در لانه مرغ، دوره تخمگذاری آنها را افزایش دهید. این چراغ چند ساعت نور مصنوعی و اضافی در روز به مرغ ها می بخشد؛ اما الگوی طبیعی اکثر مرغها متوقف کردن تخمگذاری در زمستان است.

 

مرغ چند سال عمر می کند؟

طول عمر مرغ متفاوت است؛ عموما بیشتر مرغها بین 3 تا 7 سال زندگی می کنند. با این حال، با مراقبت های مطلوب، آنها ممکن است حتی طولانی تر زندگی کنند. اگر مرغها از گربه ها و سگها  در امان بماند و مشکلات ژنتیکی نداشته باشد، مطمئناً می تواند 10 تا 12 سال عمر کند.

 

با مرغهایی که تخم گذاری را  متوقف می کنند دو کار می توان انجام داد

قبل از خواندن این بخش، توجه کنید که مطلب زیر در مورد مرغ خانگی نیست بلکه در مورد مرغهای مزرعه است. مزرعه داران  مرغها را به همان شیوه حیوانات خانگی پرورش نمی دهند.

 

  1. 1. یکی از گزینه ها، به خصوص اگر مرغهای بسیار کمی دارید، این است که اجازه دهید مرغهای قدیمی که تخمگذاری نمی کنند به روش دیگری در مزرعه به شما سود برسانند.

آنها پشه ها را می خورند و در کنترل علف های هرز در باغ گل و سبزیجات به شما کمک می کنند. آنها کود غنی از نیتروژن برای باغ تولید می کنند و با داشتن تجربه، مادران بزرگی هستند. باید مراقب مرغهای مسن باشید تا مرغهای جوان تر آنها را نوک نزنند. همچنین ممکن است نیاز باشد کمی گرما و راحتی بیشتری برای آنها فراهم کنید.

 

  1. 2. گزینه دیگر ذبح کردن و طبخ گوشت آنهاست.

گوشت مرغهای یک ساله معمولاً به اندازه کافی برای کباب کردن ترد نیستند و گوشت مرغهای مسن تر هم معمولا برای کباب سفت است. بنابراین بهتر است از گوشت مرغهای مسن خورشت مرغ تهیه شود. اما رویکرد انسانی تر این است که زمستان را به آنها فرصت داده و منتظر بمانیم. آنها دوباره در بهار تخمگذاری خواهند کرد. بنابراین توصیه ما اینست که به علت توقف تخمگذاری مرغ، به فکر راهی برای خلاصی از آن نباشید.

 

منبع