خانه » عضلات بدن به شما چه می گویند ؟
سلامت عضلات
سلامت عضلات
بهداشت و سلامت سرگرمی

عضلات بدن به شما چه می گویند ؟

سلامت عضلات بدن

سلامت عضلات بدن در واقع تضمین کننده ی سلامت عمومی بدن است. عضلات در سوخت و ساز، کنترل وزن بدن، استحکام استخوان ها و مقاومت در برابر تنش ها و بیماری ها نقش دارند. توده های عضلات بدن به کنترل سطح قند خون وکیفیت خواب کمک می کنند و سلامت روان را نیز تامین می کنند.

بدن انسان بیش از 600 عضه دارد و این عضلات بیش از 40% از بدن هر انسان را تشکیل می دهند. با کمک ورزش های منظم و پیوسته می توان حجم توده ی عضلانی در بدن را افزایش داد.

 

بیشتر بخوابید

فعالیت های بیش از حد سلامت عضلات را به خطر می اندازد. اگر پس از انجامتمرینات ورزشی در عضلات خود احساس درد می کنید به این معنی است که باید به میزان بیشتری برای عضلات استراحت در نظر بگیرید.

حین تمرینات ورزشی آسیب هایی به عضلات وارد می شود که برای ترمیم به استراحت نیاز دارد. هر شدت تمرینات ورزشی بیشتر باشد، زمان استراحت برای ترمیم عضلات نیز بیشتر خواهد بود.

 

بیشتر آب بنوشید

گرفتگی عضلات ممکن است به علت کم آبی بدن باشد. بیش از 75% از وزن بدن انسان را آب تشکیل داده است و وجود آب در عضلات به انقباضات عضلانی کمک می کند. زمانیکه بدن دچار کم آبی شود گرفتگی ها نیز شدت می یابند.

 

سطح منیزیم را بررسی کنید

اگر دچار گرفتگی های عضلانی متناوب می شوید باید این موضوع را نشانه ای برای کمبود منیزیم در نظر بگیرید. منیزیم برای سلامت عضلات مهم است و در بدن منجر به جذب کلسیم و پتاسیم می شود. این موضوع برای عضلات بزرگ بدن اهمیت دارد. منیزیم کمک می کند لاکتیک اسید تجمع یافته بین عضلات که عامل ایجاد درد پس از ورزش هستند سریع تر تجزیه شود.

 

بیشتر پتاسیم بخورید

پتاسیم برای ممانعت از گرفتگی های عضلانی ضروری است. به همین دلیل لازم است افراد خوراکی های غنی از پتاسیم مانند موز، جوانه، اسفناج و لوبیا سفید را بیشتر مصرف کنند.

 

سیگار نکشید

ضعف عضلات یکی از پیامد های سیگار کشیدن است. مواد سمی و مضری که وارد خون می شود بر تمام اعضای بدن از جمله استخوان ها و عضلات تاثیر سوء دارد و سبب وارد شدن آسیب به تاندونها نیز می شود. از طرفی سیگار کشیدن گردش مناسب خون در بدن را نیز مختل می کند و اجازه نمی دهد مواد مغذی و اکسیژن به عضلات برسند.

 

سطح قند خون را چک کنید

افرادی که مبتلا به دیابت هستند گرفتگی عضلات را بیشتر تجربه می کنند. دیابت کنترل نشده می تواند به اعصاب آسیب برساند و سبب ایجاد درد در عضلات پا و همچنین بی حسی در پا ها شود.

افراد دیابتی برای سلامت عضلات خود هم که شده باید بیماری خود را تحت کنترل در آورند.

 

منبع