خانه » دوران بارداری چند هفته است ؟
دوران بارداری چند هفته است
دوران بارداری چند هفته است
فرزند و والدین

دوران بارداری چند هفته است ؟

Sending
User Review
0 (0 votes)

به طور دقیق دوران بارداری چند هفته است ؟

دوران بارداری یه 3 بخش سه ماهه تقسیم می شود. اما، نمی توان به طور دقیق گفت که دوران بارداری چند هفته است . 13 هفته اول بارداری را سه ماهه اول در نظر می گیرند و از هفته ی 14 تا 27 را سه ماهه ی روم و مابقی را سه ماهه سوم در نظر می گیرند. در مدت بارداری جنین دائما در حال رشد است و بدن مادر نیز به دلیل این تغییرات و همچنین تغییرات هورمونی تاثیراتی خواهد گرفت.

 

سه ماهه اول بارداری

در سه ماهه اول بارداری پس از لقاح و لانه گزینی تخمک در جدار رحم، جنین در ابتدا یک امبریو به شکل زالو است. دو لایه از سلول هیی که در آینده تمام اندام های بدن را شکل خواهند داد در آن وجود دارد. خیلی زود قلب جنین آغاز به تپیدن می کند و روده ها شکل می گیرند. در این سه ماه گوش، پلک، دهان و بینی نیز تا حدودی شکل می گیرند.

دو هفته ی اول مربوط به لقاح تخمک است. در هفته سوم تخمک لقاح یافته که اکنون متشکل از صد ها سلول است که به سرعت تکثیر می شوند، بلاستوسیت نام دارد. در هفته ی چهارم در دیواره ی رحم لانه گزینی انجام می شود و در هفته ی پنجم امبریو به سرعت رشد می کند. در این زمان مادر تغییرات هورمونی را در بدن خود حس می کند. در انتهای سه ماهه اول انگشتان دست و پای جنین نیز دیده می شوند.

 

سه ماهه دوم بارداری

در آغاز سه ماهه دوم بارداری جنین شما حدود 9 سانتیمتر طول و حدود 40 گرم وزن دارد. در این زمان قلب قادر به پمپاژ خون است. با گذشت هفته ها استخوان بندی جنین از حالت لاستیکی خارج شده و سفت می شود و جنین توانایی شنیدن پیدا می کند. در این زمان مادر تکان خوردن ها و لگد زدن ها را حس خواهد کرد.

در پایان سه ماهه دوم جنین می تواند پلک ها را باز و بسته کند، انگشت خود را بمکد و حتی سکسکه کند.

 

سه ماهه سوم بارداری

در سه ماهه سوم بارداری مو های مژه رشد خواهند کرد و پوست چروکیده ای که جنین را احاطه کرده با تجمع چربی پف می کند و صاف می شود. در این زمان ناخن ها ی دست و پا و مو رشد می کند. در سه ماهه سوم میلیارد ها نورون عصبی در مغز شکل می گیرد. هفته های آخر جنین وزن گیری می کند.

هر چند جنین از هفته سی و نهم آماده به دنیا آمدن است، عبور از هفته 39 بارداری جای هیچ گونه نگرانی ندارد، بارداری ممکن است تا 40 یا 41 هفته نیز طول بکشد.

اینکه دقیقاً دوران بارداری چند هفته است بستگی به وضعیت جسمی و … دارد.

 

منبع
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x