خانه » چگونگی تاثیر ویتامین دی بر عضلات
تاثیر ویتامین دی بر عضلات
تاثیر ویتامین دی بر عضلات
بهداشت و سلامت

چگونگی تاثیر ویتامین دی بر عضلات

تاثیر ویتامین دی بر عضلات

ویتامین دی یکی از مهمترین ویتامین های لازم برای سلامتی است. تاثیر ویتامین دی بر عضلات مربوط به جذب کلسیم و فسفات از غذا ها به سبب وجود این ویتامین است. پژوهش ها نشان داده است که وجود مقادیر کافی ویتامین دی در خون عملکرد عضلات را نیز بهبود می بخشد. کمبود ویتامین د در کل دنیا حدود یک میلیارد انسان را درگیر کرده است. این مساله سبب بروز پوکی استخوان و از دست رفتن سلامت افراد بسیاری می شود. ویتامین د همچنین تعیین کننده ی قدرت عضلات و اندازه ی آن هاست و حتی می تواند فعال شدن ژن های مرتبط با عضلات را تغییر دهد.

 

اهمیت ویتامین د فعال

ویتامین د در بدن تا زمانیکه دچار دو واکنش آنزیمی نشود، غیر فعال است. این دو واکنش در کبد و کلیه صورت می گیرند. پژوهش ها نشان می دهد آنچه که بر عضلات تاثیر گذار است ویتامین دی فعال در بدن است. ضعف عضلات شکلی از شدت کمبود ویتامین دی است.

پژوهشی که روی 116 فرد در سنین بین 20 تا 74 سال انجام شده است نشان می دهد نمونه های برداشت شده از عضلات، خون و ادرار و همچنین اسکن عضلات می توانند تاثیر ویتامین دی بر عضلات را مشخص کنند. نمونه برداری از عضلات نشان داده است که ویتامین دی فعال قابلیت برهم کنش با ژن های عضلات را دارد.

 

دریافت ویتامین دی کافی

زمانی که پوست بدن در معرض تابش مستقیم نور خورشید قرار می گیرد، ویتامین دی در بدن ساخته می شود. خوراکی هایی نظیر ماهی، گوشت قرمز فتخم مرغ و غلات نیز حاوی ویتامین دی هستند.افرادی که در شرایط کمبود ویتامین دی هستند حتماً باید از مکمل های ویتامین دی استفاده کنند.

حتی بین سطح ویتامین دی فعال در بدن با چربی رابطه وجود دارد. بالا بودن سطح ویتامین دی در بدن سبب کاهش وزن می شود. و بالا بودن وزن می تواند منجر به کمبود ویتامین د شود.

 

ویتامین دی برای چه کسانی مهمتر است

کمبود ویتامین دی بسیار شایع است. قرار نگرفتن در معرض نور خورشید، چاقی و استفاده از دارو های خاصی منجر به کمبود ویتامین دی می شود. افراد مسن در هر جامعه ای بیشتر در معرض خطرات ناشی از کمبود ویتامین دی هستند. زیرا این افراد بیشتر احتمال زمین خوردن، شکستگی استخوان و ابتلا به بیماری های جدی را دارند.

میزان ویتامین د در خون با انجام آزمایش های ساده ای مشخص می شود و باید به این نکته نیز توجه داشت که ویتامین دی ویتامینی محلول درچربی است و مقادیر اضافی آن از بدن دفع نمی شود و رسوب آن در بدن می تواند مسمومیت ایجاد کند. تاثیر ویتامین دی بر عضلات اهمیت مصرف کافی آن را به خوب مشخص می کند.

 

منبع