خانه » خواص دمنوش آویشن چیست
بهداشت و سلامت

خواص دمنوش آویشن چیست

دمنوش آویشن
دمنوش آویشن

دمنوش آویشن

دمنوش آویشن از دم کردن برگ های ریز گیاه آویشن تهیه می شود. این گیاه از دوران باستان برای درمان بیماری های زیادی استفاده می شده است. دمنوش آن غنی از اسانس روغنی مفید، مواد معدنی و فلاوونوئید است و یک انتخاب سالم به شمار می رود. به دلیل وجود مواد معدنی ضروری، این دمنوش جهت کاهش وزن تاثیراتی برای کم کردن اشتها دارد.

 

خواص دمنوش آویشن : خواص آنتی اکسیدانی

آویشن علاوه بر طعم خوبی که به عنوان یک دمنوش دارد، حاوی اسانس روغنی فراری است که آنتی اکسیدان قوی محسوب می شوند. تیمول یکی از اسانس های موجود در آویشن است. تیمول در افزایش اسید های چرب امگا 3 و چربی های سالم در مغز نقش دارد. تحقیقات بالینی در سال 1999 ثابت کرده است که اسانس آویشن اثرات مثبتی بر مغز داشته و از پیری سلول های مغزی جلوگیری می کند. تحقیقات جدید در حال بررسی اثر آویشن بر آلزایمر هستند. علاوه بر تیمول این دمنوش حاوی فلاوونوئید های آنتی اکسیدان های قوی نظیر آپی ژنین، نرینژنین، لوتئولین و تیمونین است.

 

خواص دمنوش آویشن : درمان سرفه

یک لیوان دم کرده ی آویشن در زمان سرما خوردگی و بروز سرفه های شدید تاثیر زیادی بر درمان دارد. تحقیقات دانشگاهی می گویند آویشن می تواند بر درمان برونشیت موثر باشد. امروز از عصاره ی این گیاه نیز برای درمان بیماری های تنفسی و برونشیت استفاده می شود. در داروخانه ها می توانید دارو های تجاری زیادی را مشاهده کنید که حاوی عصاره آویشن هستند و برای درمان بیماری ها بسیار مفید و بدون عوارض جانبی عمل می کنند.

 

خواص دمنوش آویشن : درمان سوء هاضمه

سوء هاضمه یکی از بیماری های شایع عصر امروز است. غذا های نا مناسب و با عجله غذا خوردن تاثیر زیادی بر ابتلا به سوء هاضمه دارند. نوشیدن دمنوش مانند آویشن به گوارش بهتر غذا، آرامش و تسکین معده، درمان نفخ و .. کمک زیادی می کند. در این مورد نیز اسانس های روغنی موجود در آویشن نقش زیادی دارند و فنول های موجود در آن خاصیت ضد اسپاسم در دستگاه گوارش دارند.

 

خواص دمنوش آویشن : تامین مواد معدنی ضروری

احتمالاً وقتی به املاح معدنی نظیر آهن و غذا های حاوی آن می اندیشید، آویشن گزینه ای در ذهن شما نیست. جالب است بدانید 2 قاشق چای خوری آویشن خشک (تقریباً همان مقداری که برای تهیه ی این دمنوش گیاهی استفاده می شود ).  حاوی 3.56 میلی گرم آهن است که می تواند 19.8 درصد از نیاز روزانه بدن شما به آهن را تامین کند.

دمنوش گیاهی آویشن هم چنین سرشار از ویتامین کا است که برای انعقاد خون و جلوگیری از خونریزی های شدید لازم است. در 2 قاشق چای خوری آویشن حدود 45 میکروگرم ویتامین کا وجود دارد. از دیگر مواد معدنی مفید، منگنز و کلسیم در دمنوش آویشن وجود دارند.

نظر بدهید
نظر خود را در این قسمت با ما به اشتراک بگذارید