خانه » چند دلیل مهم بزرگی شکم
بهداشت و سلامت

چند دلیل مهم بزرگی شکم

دلایل بزرگ بودن شکم

ما امروز در اینجا برایتان دلایل بزرگ بودن شکم را آورده ایم. یکی از علل این مسئله داشتن استرس و اضطراب است زیرا در لحظاتی که فرد استرس دارد هورمن هایی که بالا و پایین می شوند می تواند منجر به کوچکی یا بزرگی شکم تان شوند. مطالعات نشان می دهد که زندگی پراسترس تحمل شما را در برابر فشارهای روانی روزمره پایین می آورد و زمانی که با هر تلنگر یا فشاری آرامشتان مختل می شود می تواند به بزرگتر شدن سایز شکمتان بینجامد.

دلیل علمی این مسئله این است که هورمو کورتیزل یا هورمن استرس در زمان ناراحتی و نگرانی در خون تان بیشتر ترشح می شود از این رو نظم توزیع چربی در بدن به هم می خورد در این شرایط سوخت و ساز بدن تان دچار مشکل می شود و همه این عوامل باعث چاق شدنتان خواهد شد. در ادامه دلایل دیگر این چاقی موضعی را برایتان آورده ایم:

خستگی

خستگی و کمبود خواب با سحرخیزی و فعال بودن فرق دارد. محققان بر این باورند که افرادی که به اندازه کافی نمی خوابند بیشتر در معرض چاقی و خصوصا چاقی در ناحیه شکم هستند زیرا افرادی که خواب کافی ندارند سطح هورمن استرس یا کورتیزول در بدنشان بالاتر است. بالا بودن میزان این هورمن سبب می شود که فرد به مصرف شکر میل بیشتر داشته باشد و ریزه خواری بیشتری کند همین مسئله باعث می شود کالری بیشتری بدست آورد. محققان می گویند اگر کمتر از پنج ساعت بخوابید شکم تان بزرگ می شود. خواب مورد نیاز بدن ما در طول شبانه روز بین 7 تا 9 ساعت است.

کمبود پروتئین

اگر کمتر از میزان نیاز بدنتان پروتئین مصرف کنید به اشتهای کاذب پیدا می کنید. پروتئین کمک می کند تا اشتهایتان را کنترل کنید و نظم در هورمن هایتان برقرار باشد.

نوشیدنی های گازدار

مصرف انواع نوشیدنی های گازدار حتی آب گازدار مانند نوشابه پر ضرر است. این نوشیدنی ها نه تنها باعث آسیب دیدگی دندان هایتان می شود بلکه باعث بزرگ شدن شکم نیز می شوند.

دیر شام خوردن

زمانی که می خوابید بسیاری از فعالیتهای بدن به حالت تغلیق در می آید بنابراین عمل هضم غذا به طور کامل انجام نمی شود. از این رو سعی کنید شامتان را سرشب میل کنید که تا زمان خواب بدنتان زمان کافی برای هضم آن داشته باشد.

کمبود فیبر

مصرف کافی فیبر می تواند منجر به سلامتی دستگاه گوارش و کوچک شدن شکمتان شود. بسیاری از سبزیجات حاوی فیبر هستند مانند کاهو و هویج.

افسردگی

اگر شکم تان بدون هیچ علتی بزرگ شده به جای متخصص گوارش حتما با یک روانپزشک صحبت کنید زیرا افسردگی نیز می تواند باعث بوجود آمدن این مسئله شود.

عذاهای کم چرب

درست است که مصرف غذاهای پرچرب سبب چاقی می شود ولی جالب است بدانید که مصرف نکردن بیش از حد این غذاها هم باعث چاقی می شود. محققان می گویند چربی ها به جذب بسیاری از مواد غذایی کمک می کنند به عنوان مثال بهتر است سالادتان را همراه با روغن زیتون یا روغن هسته انگور میل کنید.

نظر بدهید
نظر خود را در این قسمت با ما به اشتراک بگذارید