خانه » آیا تتو یا خالکوبی بر تعریق بدن اثر می گذارد
آیا تتو یا خالکوبی بر تعریق بدن اثر می گذارد
آیا تتو یا خالکوبی بر تعریق بدن اثر می گذارد
بهداشت و سلامت

آیا تتو یا خالکوبی بر تعریق بدن اثر می گذارد

Sending
User Review
0 (0 votes)

اثرات منفی خالکوبی بر غدد بدن

محققان به این نتیجه رسیده اند که تتو بر غدد عرق در بدن اثر می گذارد و این مسأله می تواند ورزشکارانی را که تمام بدن خود را تتو کرده اند دچار مشکل کند. خالکوبی روی پوست شما ممکن است فرا تر از یک طرح زینتی شود.حقیقتاً تتو می تواند نحوه ی تعریق بدن را تغییر دهد.

در پژوهشی محققان آلمانی 10 مرد خالکوبی دار را مورد بررسی قرار داده اند. در این تحقیق برچسب هایی روی نواحی دارای تتو و نواحی معمولی پوست چسبانده شد و نتیجه آن بود که میزان تعریق پوست خالکوبی شده تقریباً نصف میزان تعرق قسمت های بدون خالکوبی است و این تقریباً مقدار قابل توجهی محسوب می شود.

عمق تقریبی غدد تعریق بدن درجوهر تتو قرار دارند و جوهر می تواند عملکرد غدد عرقی را تحت تأثیر قرار دهد. در مطالعات انجام شده افراد تحت گرما یا فعالیت شدید بدنی قرار نگرفتند تا مشخص شود که عدم تعریق مناسب ممکن است عواقب و خطرات جانی در پی داشته باشد.

ورزشکارانی که تاتو میکنند

تعریق، ساز و کار بدن برای خنک سازی است، به همین دلیل تعریق درست بدن برای ورزشکاران و افرادی که در معرض گرمای شدید قرار می گیرند مانند آتش نشانان و سربازان اهمیت حیاتی دارد.استفاده از تتو در بین نظامیان و ورزشکاران خارج از کشور شیوع زیاد و در بین ورزشکاران داخلی نیز طرفدارانی دارد.بدن آتش نشان ها، سربازان ، از حد اکثر توان تعریقی خود استفاده می کند،در صورتیکه میزان تعریق بدن آن ها در اثر خالکوبی به نصف برسد، دچار مشکلات عدیده ای خواهند شد.

ورزشکاران استقامتی با حداکثر ظرفیت خود تمرین می کنند و بدن آن ها تحت فشار زیادی قرار دارد. ممکن است این افراد با خالکوبی روی 10% از پوست بدن خود دیگر توان سابق خود برای استفاده ی حد اکثری از ظرفیتشان را نداشته باشند.

خالکوبی بیشتر، تأثیر بیشتر

اگر خالکوبی در قسمت کوچکی از پوست بدن انجام شود بعید به نظر می رسد که اثرات آن بر تضعیف غدد تعریق بدن برای کسی مشکل ساز شود. اما افرادی که به طور وسیع روی سطح پوست خود تتو یا خالکوبی انجام می دهند در فعالیت های شدید بدنی و هم چنین گرمای زیاد ممکن است دچار مشکلات شدید، گرما زدگی و بیماری شوند؛در واقع میزان تعریق برای کنترل گرمای بدن بسیار اهمیت دارد و توسط خود بدن به طور نا خود آگاه کنترل می شود با اعمال تتوی وسیع روی پوست توان طبیعی بدن مختل خواهد شد.

تاتو و گرمازدگی

حتی ورزشکاران حرفه ای نیز ممکن است پس از انجام تتوی وسیع روی پوست بدنشان توان ورزشی سابق خود را از دست بدهند. زیرا طبق گزارش های پزشکی، گرما و گرمازدگی می تواند مرگ عضلانی در پی داشته باشد،حتی ممکن است به کلیه صدمه بزند و یا آسیب های جبران ناپذیر مغزی ایجاد کند، البته احتمال آسیب رسیدن به قسمت های مختلف بدن وجود دارد و بدن هر فردی با فرد دیگر متفاوت خواهد بود.

اثرات مخرب خالکوبی بر بدن

افراد دارای تتو و خالکوبی روی کل بدن بیشتر در معرض خطر گرما زدگی قرار می گیرند. عموماً در حین انجام خالکوبی چنین هشدار هایی به فرد خدمات گیرنده داده نمی شود و جراحی جبران کننده ای برای ترمیم غدد تعریق آسیب دیده وجود ندارد. حتی نمی توان به طور دقیق اظهار کرد که چه نوعی از خالکوبی ممکن است اثرات مخرب تر یا ملایم تری روی غدد تعریق بدن داشته باشد.

آیا کسانی که دارای خالکوبی وسیع روی سطح پوست هستند باید نگران شوند؟

درواقع خیر! از آنجا که بدن افراد مختلف نسبت به شرایط پاسخ متفاوت نشان می دهد، برای دریافتن این موضوع که مشکلی برای فرد وجود دارد یا خیر باید تک به تک آزمایش انجام گیرد. تحقیقات برای اثبات اثر مخرب تتوی وسیع روی پوست بر ورزش همچنان ادامه دارد.

در هر صورت توصیه می شود افراد تن به چنین تتو های وسیع و غیر قابل بازگشتی نداده و به پوست خود آسیب نرسانند.

نظر بدهید

نظر خود را در این قسمت با ما به اشتراک بگذارید