خانه » رفع استرس در کودکان
استرس در کودکان
استرس در کودکان
فرزند و والدین

رفع استرس در کودکان

استرس در کودکان

مقداری استرس در کودکان طبیعی و ضروری است تا آنها را به حرکت وادارد؛ برخی از انواع استرس می تواند بر سلامت کودک تأثیر منفی بگذارد. در کنار، استرس سمّی که می تواند پس از یک رویداد آسیب زا، مانند طلاق یا مرگ در خانواده اتفاق بیفتد؛ استرس طولانی مدت ناشی از فشار برنامه های مختلف در روز، می تواند بر سلامتی کودک تأثیر منفی بگذارد. کودکان تحت این فشارها ممکن است دچار فشار خون بالا، سردرد، دل درد و خستگی شدید شوند. کودکان تحت فشار بیش از حد و کودکان پر استرس، در معرض خطر افسردگی و اضطراب نیز هستند و همچنین ممکن است کمبود خلاقیت و مهارت حل مسئله کمتری داشته باشند. به نکات زیر در رابطه با کودکان، توجه داشته باشید:

 

وقت آزاد

کودکان و نوجوانان باید حداقل در برخی از روزها، ساعاتی داشته باشند که هیچ کاری برای انجام دادن ندارند. همچنین، هر روز به وقت آزاد نیاز دارند. وقت آزاد زمانی است که آنها می توانند انتخاب کنند که چه کاری انجام دهند. برای این وقت، اولویتی بگذارید و آن را مفید کنید. پیشنهاد کنید اگر هوا خوب است، این وقت را با دوستان در فضای سالمی بیرون از منزل بگذرانند. اینجاست که واقعاً بازی خلاقانه اتفاق می افتد و معمولاً ورزش نیز انجام می شود که باعث آرامش افراد می شود و استرس را کاهش می دهد. توصیه می شود همه کودکان و نوجوانان حداقل 60 دقیقه فعالیت بدنی هوازی متوسط ​​تا شدید را در روز داشته باشند. فرزندانتان را به جای تماشای تلویزیون یا بازی ویدیویی، به این فعالیت ها ترغیب کنید.

 

بازی با فرزندان

برای بازی با بچه های خود وقت بگذارید. اوقات برنامه ریزی نشده خانواده ها، بهترین زمان برای ایجاد تعادل سالم برای بچه ها و خانواده ها است. این یکی از بهترین راه هاست برای اینکه والدین نسبت به فرزندان در حال رشد خود شناخت بیشتری پیدا کنند. همچنین به کودکان کمک می کند احساس کنند والدینشان واقعا به آنها علاقه مند هستند و اینطور نیست که فقط به آنها رسیدگی کنند.

 

باهم غذاخوردن

سعی کنید با هم غذا بخورید. گرد هم آمدن هنگام صرف وعده غذایی به عنوان یک خانواده، فواید زیادی به ویژه برای کودکان دارد. نه تنها این یک راه عالی برای آموزش رفتارها و آداب است، بلکه باعث صمیمیت و مکالمه می شود. کودک خود را تشویق کنید تا در مورد مسائل خود صحبت کند. برخی از مطالعات نشان می دهد کودکانی که با خانواده خود غذا می خورند، حتی در مدرسه عملکرد بهتری دارند.

 

خواب کودکان

الگوی خواب فرزندتان را نیز در نظر بگیرید. اگر فرزند شما آنقدر شلوغ است که باید برای انجام کارهای خانه دیر بماند ، تعادل خوبی ندارید. کودکان در سن مدرسه هر شب به 10 تا 11 ساعت خواب نیاز دارند. ساعت خواب ثابتی را برای کودکان خود تنظیم کنید.

فراموش نکنید که خواب کافی، درکاهش استرس در کودکان نقش دارد.

 

منبع