خانه » رازهایی جهت حفظ و کنترل وزن
رازهایی جهت حفظ و کنترل وزن
رازهایی جهت حفظ و کنترل وزن
بهداشت و سلامت

رازهایی جهت حفظ و کنترل وزن

Sending
User Review
0 (0 votes)

چگونه می توانیم وزن مان را ثابت نگه داریم؟

کم کردن وزن به هیچ وجه دشوار نیست. آن چیزی که مستلزم توجه بسیار بوده و نسبتا مشکل است، کاهش وزن مستمر و حفظ آن میباشد. آیا تابحال از برگشت به وزن خود نا امید شده اید؟

کاهش وزن مستمر همراه با تثبیت فوری، غیر واقع بينانه بنظر می رسد،  به همین دلیل است که تلاش های ما جهت کاهش وزن، شکننده و کوتاه مدت می گردند. بسیاری از افراد با رژيم های غذایی  وسوسه و اغوا شده و بسمت آن کشش پیدا می کنند. سم زدایی، انواع عصاره ها، کم خوری،  و تمرینات روزمره خاص که تعهد کرده ايم جهت کاهش وزن از آن پیروی کنیم، با اینحال، اینگونه روش ها در بعضی مواقع نتیجه بخش میباشند.

مشکل دیگر، استفاده از هورمون ها می باشد، شما در آغاز از کاربرد این روش ها هیجان زده می باشید، با این حال، با کاهش انگیزه، حفظ وزن دلخواه غیر ممکن بنظر میرسد.

تنها راه کاهش وزن مداوم،  انطباق با عادت های جدید و ایجاد یک سبک زندگی، جهت حفظ و تثبیت آن می باشد. راه حل نهایی این است که بجای تغییرات افراطی و ناگهانی، در برقراری تغییرات اندک و پایدار بکوشید.

به منظور کمک جهت دستیابی به این هدف، در این بخش، نکاتی در مورد کاهش وزن ، به موازات سلامت روان ارایه میگردد :

✳پرهیز از رژيم غذایی

هرگز مجدداً سراغ رژيم غذایی نروید، رژیم های غذایی، ناخوشایند ترین شیوه جهت کاهش وزن بوده و اغلب ناپایدار بوده و کاملا باعث تضعیف روحیه میگردند، و به محض فروکش، به وزن سابق باز خواهید گشت. در عوض،  به تدریج عادات غذایی خود را بجهت حفظ پایداری سبک زندگی سالم کامل نمایید. تحت تاثیر انتظارات و توقعات غیرواقع بينانه قرار نگیرید. بر یک کاهش وزن پایدار و تدریجی، بدون احساس محرومیت و بی بهره گی تمرکز نمایید تغییرات کوچک ایجاد نمایید. جایگزین های سالم شناسایی نمایید، سپس کم کم مقدار جیره غذایی را کاهش دهید، هفته به هفته، ترازو را مورد استفاده قرار داده و بر طبق آن دریافت کالری را تعدیل نمایید.

✳بر اساس احساسات، غذا نخورید

بسیاری از ما غذاهای ناسالم و مختصر (با کالری بالا، کربوهیدرات، و قند متراکم) مصرف میکنیم، غذاهایی که صرفا تمایلات ما را برآورده ساخته و از مصرف آن احساس شادی و آرامش مینماییم. سپس بعد ها در این زمینه، احساس گناه به شما دست خواهد داد.

پاسخ این نیست که عاری از احساسات شوید، بلکه وابستگی احساسی به غذا را تغییر دهید. و بجای استفاده از آن جهت جستجوی راحتی و آرامش، بعنوان یک منبع انرژی بخش و سلامتی،  به آن بنگرید.

✳با بکارگیری روش های سالم، استرس خود را مدیریت کنید

به غیر از غذاهای ناسالم، استرس نیز  بر سلامت عمومی و تندرستي، اثرات منفی خواهد گذاشت. از آنجاییکه زندگی مدرن همراه با مقداری استرس میباشد، ضروری است که بطور صحیح مدیریت گردد. حتی در مرحله رژيم غذایی و تمرینات منظم ورزشی،  امکان دارد استرس همچنان تلاش های شما جهت کاهش وزن را به تاخیر انداخته و با مشکل مواجه سازد. بنابراین،  استراحت کافی را در دستور کار قرار داده و به آن توجه نمایید، بطور نمونه،  7تا 9 ساعت در شبانه روز استراحت کنید ، و برای رهایی از استرس،  فعالیت هایی را انجام دهید  که به شما آرامش بخشیده و ذهنتان را آسوده و آرام میکند. بدین منظور، یوگا،  مديتيشن، و یا حتی نواختن یک ساز موسیقی را مورد توجه قرار دهید.

✳از مصرف غذاهای فریبنده خودداری کنید

اگر واقعاً تمایل به حفظ وزن خود دارید، مصرف غذا در رستوران به خصوص فست فود ها نگرش را از برنامه غذایی خود حذف کنید، زیرا ادامه این نوع برنامه غذایی  امکان دارد به افراط تبدیل شود، و بدین ترتیب،  پیشرفت تان را به تاخیر اندازد. بنابراین، سعی کنید یک برنامه غذایی تدریجی را پیروی کنید. یک جنبه مهم از سبک زندگی سالم و پایدار، بکارگیری قاعده 80/20 میباشد. همواره در عادات سالم ممارست نمایید. تمایل به غذا های اغوا کننده و فریبنده قابل قبول است،  با اینحال، برای آنها برنامه ریزی کنید، به همین منظور، میتوانید بدون احساس گناه، دعوت دوستان به رستوران را رد نمایید.

✳خود را مکلف به استفاده از سالن های ورزشی نمایید

به محض برقراری رژيم غذایی، مطمئنا به تمرینات منظم ورزشی جهت حفظ وزن خود نیاز خواهید داشت با اینحال، در صورت احساس ملال و کسالت، هیچ اجباری در انجام تمرینات ورزشی وجود ندارد. شما میتوانید هرگونه فعالیتی را که برایتان مناسب بوده و باعث لذتتان گردد،  انتخاب نمایید. اگر سالن های ورزشی را مطلوب میدانید، جهت انجام تمرینات،  به سالن ورزش بروید. در غیر اینصورت، در منزل تمرینات بدنی ویژه کاهش وزن را انجام داده، و یا در اطراف منزل با سرعت آهسته بدویدن بپردازید.

شرکت در فعالیت های ورزشی میتواند به یک شیوه لذت بخش و مفرح جهت تمرین تبدیل شود. به همین منظور، فوتبال، بدمینتون، شنا، و یا حتی ورزش های رزمی را مورد توجه قرار دهید.

✳جهت کاهش وزن از یک برنامه روتین پیروی نمایید

یک سبک زندگی سالم لزوما نباید بر مبنای قواعد سختگیرانه و محدودیت های استرس زا واقع باشد، با این وجود، پیروی از دستور العمل هایی ، برای  پایداری در مسیر مورد نظر، ضروری است. برخورداری از یک برنامه منظم و روزانه، و همچنین، برقراری یک برنامه غذایی مطلوب، میتواند باعث رهاسازی فکری و روحی گردیده،  و شما را به سوی مسیر صحیح هدایت نماید.

بنابراین، یک تغذیه سالم و لذت بخش را پیشاپیش طرح ریزی کنید، بدین ترتیب،  اطمینان داشته باشید که در آینده دچار احساس گناه نخواهید شد، مهمتر از همه، تهیه یک برنامه غذایی هفتگی، زندگي را برایتان سهل تر نموده و به همين نحو، در مدیریت زمان به شما کمک نموده و بدین ترتیب باعث تداوم پیشرفت شما خواهد شد.

وقتی که انگیزه تان قوی باشد،  که حقیقتا اینچنین خواهد بود،  برنامه غذایی روزمره شما را در مسیر مورد نظرتان حفظ خواهد نمود،  و این اطمینان را به شما خواهد داد که در هر صورت،  همچنان قادر به کم کردن وزن خود خواهید بود.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x