خانه » چگونگی حمایت از کسانی که خودکشی می کنند
حمایت از کسانی که خودکشی می کنند
حمایت از کسانی که خودکشی می کنند
روانشناسی

چگونگی حمایت از کسانی که خودکشی می کنند

حمایت از کسانی که خودکشی می کنند

اگر در اطرافیان خود کسی را دارید که دچاره ضربه روحی شده است و باید دنبال این باشید که بدانید حمایت از کسانی که خودکشی می کنند چگونه باید صورت گیرد. افرادی که دچار تنهایی می شوند ممکن است دچار احساساتی از قبیل ترس، اضطراب ،افسردگی، بی حوصلگی، خشم، به هم ریختگی، حساسیت و .. شوند. به ویژه در ایام فاصله گذاری اجتماعی این موضوع برای افراد بسیاری پیش خواهد آمد. در ایام کرونایی سالمندان، کارکنان بخش سلامت، افرادی که پیش زمینه اختلالات روانی دارند و افراد که دچار مشکلات مالی شده اند به شدت در معرض فشار های روانی هستند. در چنین شرایطی افکار خودکشی و اقداماتی در این راستا افزایش نیز خواهد یافت. به ویژه در این شرایط باید ارتباط خود را این عزیزانتان بیشتر از قبل کنید.

 

تشخیص علائم منجر به خودکشی

اگر در شرایط مانند روزهای فعلی جهان، امکان دسترسی نزدیک به عزیزانتان را ندارید، باید حتماً از طریق شبکه های مجازی و انلاین با آن ها تماس برقرار کنید. باید مراقب عزیزانمان باشیم و متوجه باشیم که فشار های روانی ممکن است ان ها را دچار فروپاشی کند تشخیص علائم فردی که قصد خودکشی دارد معمولاً در ملاقات چهره به چهره راحت تر قابل تشخیص است. حالت های صورت فرد فشار روانی را به طور کامل نمایان می کند.

در شرایط قرنطینه ممکن است گوشه گیری فرد از تماس های مجازی و ابراز علاقه به تنها ماندن و عدم تمایل به صحبت کردن را بتوان از علائم اقدام به خودکشی دانست. فرستادن پیام های خیلی کوتاه ویا جواب ندادن به پیام همگی نشانه های خطر هستند.

در جملات این افراد عباراتی نظیر دست از سرم بردارید یا دلیلی برای زندگی نمی بینم را می توانید بشنوید. این جملات نشان دهنده ی بن بست ذهنی در فرد است.

 

تاثیر صحبت کردن

برای حمایت از کسانی که خودکشی می کنند و در این افکار هستند لازم است که شما به عنوان اعضای خانواده، دوست یا بستگان زمانی را برای صحبت کردن با آن ها اختصاص دهید. این کار برای نجات جان عزیزانتان بسیار حیاتی و ضروری است.

می توانید مکالمه ی خود را با حوال پرسی شروع کنید و به آن ها بگویید مثل همیشه نیستند و این گفتگو توجه شما به آن را نشان خواهد داد. در فضای مجازی نیز می توانید از ارتباط تصویری استفاده کنید تا چهره ی فرد را ببینید و بهتر گفتگو کنید. در گفتگو به جای استفاده از عبارت نفی و جملاتی نظیر دوانه نشو، احساس هم دردی به او بدهید و بگویید که شرایطش را درک می کنید و این شرایط بسیار سخت است.

حمایت از کسانی که خودکشی می کنند و قصد این کار را دارند می تواند به جلوگیری از این اتفاق شدیداً کمک کند.

 

منبع