خانه » نکات کاشت و نگهداری درخت پرتقال
کاشت و نگهداری درخت پرتقال
کاشت و نگهداری درخت پرتقال
باغبانی

نکات کاشت و نگهداری درخت پرتقال

کاشت و نگهداری درخت پرتقال

برای کاشت و نگهداری درخت پرتقال باید از بین گونه های مختلف پرتقال، گونه ی دلخواه خود را انتخاب کنید. گونه های پرتقال اغلب با زمان میوه دهی متمایز می شوند. برخی از این گونه در ابتدای فصل، برخی در وسط و برخی در آخر فصل میوه می دهند. برای انتخاب درخت مناسب باید مشورت بگیرید و بهترین گونه متناسب با منطقه ی زندگی خود را برگزینید.

 

نگهداری از درخت پرتقال

درختان پرتقال در خاکی که به خوبی زهکشی شده باشد و در محلی که نور مستقیم و کامل خورشید را دریافت کند به خوبی رشد می کنند. هرچند در سایه نیز امکان رشد آن ها وجود دارد. درختان پرتقال باید با فاصله حد اقل 4.5 متری از یکدیگر کاشته شوند تا در ادامه رشد شاخ و برگ ها در یکدیگر فرو نرود.

 

نهال پرتقال

هنگام خرید نهال پرتقال باید دقت کنید نهال های قوی را انتخاب کنید. نهال هایی که در پیت پرورش پیدا می کنند در هر فصلی از سال کاشته می شوند. برای انتقال این نهال ها به خاک ریشه ی درخت را همراه با خاک اطراف آن در گودالی قرار دهید به طوری که بالای ریشه ها هم سطح زمین باشد. سعی کنید ریشه ها را به سمت خاک اطراف هدایت کنید تا در آینده ریشه به خوبی در خاک و محیط خود رشد کنند.

 

مراقبت در کاشت

هنگام کاشت نهال پرتقال کمی گودی در اطراف درخت ایجاد کنید تا آب در آن قسمت جمع شود و درخت جوان شما سیراب گردد. مراقب باشید علف های هرز در اطراف درخت شما رشد نکنند.

 

کود دهی

کود دهی منظم می تواند میوه دهی درختان پرتقال را بهبود بخشد. در صورت لزوم استفاده از کود میزان رشد و ظاهر برگ ها این نیاز را نشان می دهند. درختان کاشته شده در خاک های شنی نیازمند کود دهی بیشتری هستند. به ویژه در سال اول رشد کود دهی در قوی کردن یک نهال پرتقال نقش اساسی دارد.

 

هرس کردن

درختان پرتقال خیلی کم به هرس کردن نیاز پیدا می کنند. شاخه هایی که از پایه درخت رشد می کنند را جدا کنید. این شاخه ها مانع از رشد مناسب درخت خواهند شد. هرس کردن در صورت نیاز باید برای جدا کردن شاخه های خشک شده است و محل جداشدگی باید برای جلوگیری از پوسیدگی و آفت ضد عفونی گردد.

 

نوآوری ها

پرورش دهندگان گل و گیاه با انجام روش های پیوند سعی در بهبود میوه دهی درختان پرتقال دارند. همچنین درختان پرتقال بون سای نیز در اندازه های مینیاتوری تهیه می شوند و در گلدان به عنوان درخت تزیینی مورد استفاده قرار می گیرند.

با کاشت و نگهداری درخت پرتقال می توانید لذت میل کردن پرتقال های ارگانیک پرورش یافته به دست خودتان را بچشید.

 

منبع