خانه »  آیا درمان های غیر دارویی برای میگرن وجود دارد ؟
بهداشت و سلامت

 آیا درمان های غیر دارویی برای میگرن وجود دارد ؟

درمان غیر دارویی میگرن
درمان غیر دارویی میگرن

درمان های غیر دارویی میگرن

درمان های غیر دارویی میگرن می توانند گزینه ی خوبی برا شما باشند تا دچار عوارض جانبی داروهای میگرن نشوید و درمان اثر بخش تری را تجربه کنید. زیرا با بهبود یافتن با درمان های غیر دارویی برای میگرن، شما دیگر تمایلی به استفاده از داروهای شیمیایی نخواهید داشت.

 

طب سوزنی

طب سوزنی یکی از درمان های غیر دارویی برای میگرن است که اثربخش زیادی دارد. این طب سنتی چینی با فرو کردن سوزن های بسیار ریز در نقاط خاصی از بدن عمل می کند. مطالعات نشان داده اند که این درمان تا حد زیادی درد های میگرنی را می کاهد. همچنین از دفعات حملات میگرنی جلوگیری می کند. البته در کنار طب سوزنی از درمان های دارویی نیز بهره گرفته می شود و تنها با نظر پزشک می توان درمان دارویی را قطع نمود.

 

بیو فیدبک

بدن انسان نسبت به درد با تغییرات فیزیکی مانند افزایش ضربان قلب، منقبض شدن عضلات و یا سردی دست ها پاسخ می دهد. کار بیوفیدبک این است که این تغییرات را با حس گر ها می سنجد و نسبت به آن با نور یا صدا ورودی برای شما در نظر می گیرد. شما یاد کی گیرید که به نور یا صدای ورودی پاسخخ نشان دهید و عضلات خود را ریلکس کنید. مطالعات نشان می دهند که بایو فیدبک به کاهش درد ها  و زیاد کردن فاصله زمانی سر درد ها کمک می کند.

 

ماساژ

یکی از درمان های غیر دارویی برای میگرن ماساژ است. تحقیقات عمقی برای بررسی اثر ماساژ بر میگرن انجام نشده است. اما تحقیقات اولیه نشان می دهند که ماساژ پس از شروع سر درد اثر چندانی ندارد و پیش از شروع درد های میگرنی می تواند تآثیر پیشگیرانه داشته باشد. همچنین بر کاهش استرس که یکی از عوامل شروع میگرن است مؤثر است.

 

مکمل های ویتامین و مواد مغذی

تحقیقات نشان می دهند که استفاده از ویتامین ب 2 و منیزیم به شما کمک می کند تا کمتر دچار سر درد های میگرنی شوید. البته در زمان شروع درد ها مصرف آن تأثیر چندانی نخواهد داشت.  مصرف کوآنزیم Q10 میگرن را در بزرگسالان و کودکان کم می کند. البته برای دیدن تأثیر آن باید چند ماه از مصرف این مکمل بگذرد.

 

تکنیک های آرامش بخش

از آنجا که درصد زیادی از میگرن ها به استرس های زندگی امروز ربط دارد، آموختن تکینیک های آرامش بخش نیز می تواند یکی از درمان های غیر دارویی برای میگرن محسوب شود. این روش ها شامل تمرینات تنفس عمیق ، آرامش عضلانی پیشرفته و …. است که تا حدود زیادی با ایجاد آرامش سبب کاهش سر درد ها می شود.

 

ورزش

انجام تمرینات ورزشی به طور منظم و افزایش ضربان قلب تا حد زیادی به درمان میگرن کمک می کند. انجام 40 دقیقه ورزش های هوازی در سه روز در هفته اثری برابر با داروهخای جلوگیری از میگرن دارد و سبب کاهش درد و افزایش فواصل زمانی بین سر درد ها می شود.

 

بحث درمانی

درمان شناختی-رفتاری که تمرکز آن روی تغییر افکار و عملکرد افراد است، می تواند به کم کردن درد های میگرنی کمک شایانی بکند. استفاده از این نوع درمان های غیر دارویی برای میگرن به معنی این نیست که شما بیماری روانی دارید. این نوع درمان به شما رویکرد جدید و نگاه جدیدی به شرایط زندگی می دهد و به شما کمک می کند بتوانید شرایطی را که سبب ایجاد سر درد می شود را کنترل کنید. بحث درمانی به ویژه در کنار درمان های دیگر تأثیر بسیاری مثبتی بر درمان میگردن دارد.

 

تحریک مغناطیسی ترانس

تحریک مغناطیسی ترانس چیست ؟ پزشک وسیله ای را روی جمجمه ی شما قرار می دهد تا پالس های مغناطیسی بدون درد را در مغز خود دریافت کنید. این نوع درمان غیر دارویی طول مدت سر درد ها را کم می کند و بسیار اثر بخش است.

 

تغییر رژیم غذایی

افراد به صورت شخصی می توانند تشخیص دهند که خوردن بعضی از غذا ها سبب تشدید میگرن برای آن ها می شود. برخی از شایع ترین تشدید کننده های میگرن عبارتند از الکل، کافئین ، شکلات ، غذاهای کنسرو شده، گوشت های فرآوری شده، پنیر های کهنه، ماست و آسپارتام.

برنامه غذایی خود را یادداشت کنید تا از روی آن ها بتوانید غذاهایی را که در ایجاد سر درد تأثیر دارند شناسایی کنید.

 

داروهای گیاهی

داروهای گیاهی وجود دارندکه می توانند سبب کاهش درد، تهوع و حساسیت به نور در میگرن شوند و سر درد ها را کاهش دهند. اما تحقیقات انجام شده در این زمینه کمی در هم است.

برخی از گیاهان در برخی از مطالعات ضد میگرن و در برخی تشدید کننده ی میگرن معرفی می شوند. برای استفاده از داروهای گیاهی می توانید با پزشک خود مشورت کنید.

 

خواب

مطالعات نشان می دهند کمبود خواب و یا داشتن خواب بی کیفیت اغلب سبب تشدید میگرن می شود. به همین دلیل باید از کار با موبایل یا تلویزیون دیدن در رختخواب اجتناب کنید. وعده های غذایی سنگین قبل از خواب میل نکنید و قبل از خواب تمرینات آرامش دهنده انجام دهید. ماساژ سر و گردن و فشار وارد کردن به نقاطی حول چشم ها و جمجمه به شما در کاهش درد ها کمک می کند.

عادات خوب در زندگی خود ایجاد کنید. به صورت منظم ورزش کنید. وزن خود را کنترل کنید و غذای سالم مصرف کنید و می توانید از تمامی درمان های غیر دارویی برای میگرن استفاده کنید.

نظر بدهید
نظر خود را در این قسمت با ما به اشتراک بگذارید