خانه » آیا مسکن های طبیعی درد با تأثیر شگفت انگیز را می شناسید؟
بهداشت و سلامت

آیا مسکن های طبیعی درد با تأثیر شگفت انگیز را می شناسید؟

مسکن های طبیعی

با توجه به عوارض و ضرر های بسیار و حتی کشنده ی مسکن های دارویی، به نظر می رسد شناخت مسکن های طبیعی و استفاده از آن ها تا حد ممکن به جای مسکن های شیمیایی مسأله ای ضروری است.

 

مواد غذایی ادویه دار

غذاهای تند و فلفلی نقش زیادی در تسکین درد ها دارند. به ویژه پس از عمل های جراحی مانند قطع عضو تاثیر زیادی بر کاهش درد خواهند داشت. فلفل همچنین قاتل قارچ کاندیدا است. این قارچ عفونت داخلی ایجاد کرده و مفاصل را درگیر می کند. فلفل قرمز حاوی ترکیباتی است که از آن ها در داروهای ضد درد نیز استفاده می شود و قابلیت تسکین درد های عضلانی و حتی عفونت های پوستی را دارد. این مواد موثر موجود در فلفل قرمز در ساخت کرم های بهداشتی نیز استفاده می شود. به طور کلی غذاهای با طعم تند چه به دلیل وجود فلفل و چه به دلیل سبزیجات ریشه گیاهان خاصیت ضد درد دارند.

 

روغن های ضد درد

روغن هایی که از آن ها برای ماساژ نیز استفاده می شود مانند روغن گل رز مغربی خاصیت ضد درد دارند و می توان نام مسکن های طبیعی را بر آن ها گذاشت. روغن آرنیکا یا گل همیشه بهار کوهی با استفاده ی موضعی برای درمان دردهای ناشی از سندروم تونل کارپال توصیه می شود و می تواند به کاهش التهابات کمک کرده و نیاز به جراحی تونل درست را رفع کند. همچنین در هفته های بعد از جراحی دست نیز می توام از این روغن به منظور کاهش التهاب ها استفاده کرد.

روغن نعنا و اسطوخودوس در کاهش دردهای عضلانی نقش دارند. ماساژ این روغن ها روی عضلات دچار گرفتگی به افزایش گردش خون و تسکین درد کمک می کند. در اینجا دستور تهیه یکی از مسکن های طبیعی برای درد های عضلانی را به شما معرفی می کنیم:

 

مسکن طبیعی برای درد های عضلانی

موادتشکیل دهنده: یک دوم فنجان روغن نارگیل، یک چهارم فنجان پودر موم عسل، دو قاشق چای خوری پودر فلفل قرمز، دو قاشق چای خوری پودر زنجبیل یا زردچوبه، 15 قطره اسانس نعنا، 15 قطره اسانس اسطوخودوس

دستور تهیه: ظرفی را به صورت بن ماری روی حرارت قرار دهید. شعله متوسط باشد. روغن نارگیل و موم را روی آن قرار دهید تا آب شود سپس فلفل، زنجبیل یا زردچوبه را به آن بیفزایید. پس از مخلوط کردن کامل آن را از روی حرارت بردارید و پس از خنک شدن اسانس های روغنی را به آن اضافه کنید و در ظرف در بسته نگه دارید.

این مسکن طبیعی برای دردهای عضلانی پس از ورزش و کاهش سر درد بسیار موثر است. از تماس با چشم ها جلوگیری شود.

 

نمک سولفات منیزیم (اپسوم)

نمک سولفات منیزیم یکی از مسکن های طبیعی برای کاهش درد استخوانی و عضلانی است و به ویژه برای درمان درد پاشنه و کاهش دردهای شدید پس از زایمان استفاده می شود.

قرار دادن ناحیهی آیب دیده در آب گرم حاوی نمک اپسوم درد را تسکین می دهد. نشستن در وان حاوی نمک اپسوم و آب گرم به کاهش درد ها و التهابات پس از زایمان کمک بسیاری می کند.

 

فوم های رولی

انجام تمریناتی با فوم های رولی گرفتگی های عضلانی که ایجاد درد کرده است را درمان می کند. انجام تمرینات با این رول ها برای درمان بسیاری از آسیب های ورزشی عضلانی توصیه می شود.

 

آب قلم

در گذشته پس از جدا کردن گوشت از استخوان ها، آن را دور نمی ریختند. جوشاندن قلم و استخوان و استفاده از آبگوشت آن جزء رژیم غذایی روتین محسوب می شد. آب قلم حاوی مقدار زیادی کلاژن، پرولین، گلیسین و گلوتامین است که در عمده ی رژیم های غذایی انسان امروز بسیار کم شده است. آب قلم همچنین حاوی مواد معدنی بسیاری از جمله کلسیم، منیزیم، فسفر، گوگرد و دیگر ماد معدنی ضروری برای بدن است. موادی مانند کندرویتین سولفات و گلوکوزامین ترکیباتی هستند که در آب قلم نیز وجود دارند و به عنوان مکمل های گرانقیمت برای کاهش التهاب و درد آرتروز و درد مفاصل به فروش می رسند. آب قلم نرم کننده ی مفاصل و ضد پیری برای آن ها محسوب می شود.

 

تکنیک گرستون

این تکنیک شامل استفاده از ابزاری فلزی برای درمان گرفتگی های عضلانی به ویژه عضله پشت ساق پا است. میله ای انحنا دار را با فشار روی عضلات حرگت می دهند تا گرفتگی ها باز شود و درد بهبود یابد. استفاده از این ابزار نوعی شکنجه ی درمانی محسوب می شود. این روش به عنوان روش درمانی غیر تهاجمی برای بافت های نرم، تاندون ها، تونل کارپال، درد شانه، پشت و … کاربرد دارد. حتی در مواردی گزارش شده است که به درمان دردهای مزمن کمر نیز کمک کرده است. در این روش با ایجاد فشار روی بافت های آسیب دیده، سیستم ایمنی بدن برای توجه بیشتر بر آن بافت و درمان سریعتر تحریک می شود.

 

سوزن

هنگامی که به فرو رفتن یک سوزن در پوست خود فکر می کنید ابداً  نمی توانید آن را به عنوان یکی از مسکن های طبیعی در نظر بگیرید. اما در واقع سوزن های طب سوزنی با تحریک اعصاب به کاهش درد کمک شایانی می کنند بدون اینکه عوارض جانبی خاصی برای بدن شما ایجاد کنند.

 

روش رولفینگ rolfing

این روش شاخه ای از فنون درمانی محسوب می شود که با تمرکز بر بافت نرم و روان انسان به تسکین درد کمک می کند. این روش درمانی که تا حدودی شبیه ماساژ درمانی است با کاهش درد فیزیکی باعث سلامت روان و افزایش انرژی عاطفی نیز می شود و با تقویت سیستم عصبی و عضلانی به کاهش درد ها کمک می کند.

 

خطرات و مضرات داروهای مسکن تجویزی

شکی نیست که مسکن های شیمیایی برای تسکین درد کاملاً مؤثر واقع شده و بسیار سریع نیز عمل می کنند. اما این مواد ممکن است تأثیری مشابه مواد مخدر داشته و در بدن در صورت مصرف مداوم اعتیاد ایجاد کنند. ضمن اینکه علوه بر عوارضی که هر نوع از این مسکن ها در بدن ایجاد می کند، مسکن های شیمیایی خاصیت درمانی ندارند و پس از مدتی نیز بدن ممکن است نسبت به آن ها مقاوم شود.

عوارض جانبی مسکن های دارویی غیر طبیعی شامل زخم معده، مشکلات تنفسی و … می شود. در صورتی که مسکن های طبیعی همراه با بهبود و درمان وضعیت ایجاد کننده ی درد به تسکین درد ها کمک کرده و عوارض قرص ها را نیز ندارند.

نظر بدهید
نظر خود را در این قسمت با ما به اشتراک بگذارید