خانه » راه هایی برای درمان گرفتگی عضلات
ورزش و تناسب اندام

راه هایی برای درمان گرفتگی عضلات

درمان گرفتگی عضلات
درمان گرفتگی عضلات

درمان گرفتگی عضلات

برای درمان گرفتگی عضلات راه های مختلفی وجود دارد. گرفتگی عضلات معمولاً با درد همراه است و به همین دلیل راه های درمانی اهمیت بیشتری پیدا می کنند.

ممانعت از بر هم خوردن تعادل الکترولیت در بدن

کمبود پتاسیم و منیزیم می تواند به تشدید گرفتگی عضلانی کمک کند. اگر پس از فعالیت های ورزشی بسیار، به تغذیه بدن خود اهمیت نمی دهید، باید منتظر گرفتگی های عضلانی باشید.

کمبود پتاسیم در بدن که پس از کاهش پتاسیم در خود رخ می دهد یکی از مهمترین علل گرفتگی عضلات پا، افزایش فشار خون و کمبود انرژی است. گرفتگی عضلانی در اثر کمبود پتاسیم می تواند شب ها فرد را از خواب بیدار کند.

در کنار کنترل الکترولیت های بدن مانند پتاسیم و منیزیم، تحقیقات نشان داده اند که کمبود ویتامین ب نیز می تواند منجر به گرفتگی عضلانی به ویژه در پاها شود.

کشش و ماساژ عضلات

افرادی که به طو منظم ورزش می کنند، توده ی عضلانی حجیم تر و قوی تری دارند و به همین دلیل کمتر دچار گرفتگی می شوند. انجام درست و به موقع تمرینات نرمشی برای گرم کردن و سرد کردن بدن ، قبل و بعد از ورزش اصلی مانع ایجاد خستگی شدید در عضلات و گرفتگی می شود. حرکات ورزشی در ابتدا باید با نرمی انجام شوند تا جریان خون به بافت های عضلانی افزایش پیدا کند.

پس از ورزش حدود 10 تا 15 دقیقه زان برای کشش و استراحت دادن به عضلات بزرگ بدن نیاز است. در صورت ایجاد گرفتگی در عضلات نیز انجام تمرینات کششی و همچنین ماساژ دادن نواحی دچار گرفتگی، می تواند کمک زیادی به درمان بکند.

آب کافی بنوشید

کم آبی بدن می تواند عضلات را دچار اسپاسم کند. به همین دلیل روزانه و به ویژه در زمانی که ورزش می کنید باید آب کافی بنوشید. زمانی که در هوای گرم و یا زیر نور آفتاب فعالیت ورزشی انجام می دهید نیاز به آب در بدن دو چندان می شود.

یخ و کیسه آب گرم

مناطق دچار گرفتگی و دردناک را با کیسه آب گرم و یا یخ، گرم یا سرد کرده و سپس ماساژ دهید.

اصلاح شیوه نشستن و راه رفتن

گاهی نحوه اشتباه قرارگیری آناتومی بدن در شرایط مختلف عامل گرفتگی است. اصلاح صندلی و وضعیت نشستن تا حد زیادی از گرفتگی عضلاتی مانند گردن جلوگیری می کند. از ماندن طولانی مدت در یک وضعیت نیز خودداری کنید.

حمام نمک

ماساز عضلات دردناک در آب نمک گرم باعث جذب املاح معدنی و کاهش گرفتگی می شود. همچنین استفاده از اسانس های آرام بخش مانند اسانس اسطوخودوس نیز می تواند تأثیرگذار باشد. حمام آب گرم به خودی خود باعث دفع سموم از عضلات بدن می شود.

راهکار های بالا برای جلوگیری و درمان گرفتگی عضلات مفید هستند.

منبع

نظر بدهید
نظر خود را در این قسمت با ما به اشتراک بگذارید