خانه » علت گزش پشه چیست
علت گزش پشه
علت گزش پشه
حیوانات

علت گزش پشه چیست

علت گزش پشه

علت گزش پشه چیست؟ چرا بعضی از افراد همیشه توسط پشه ها گزیده می شوند، در حالی که در مورد دیگران اینطور نیست و می توانند در تمام تابستان در خارج منزل و در طبیعت باشند و از نیش پشه رنج نبرند.

بیشتر مربوط به منظره شیمیایی نامرئی هوا در اطراف ما است. پشه ها با استفاده از عملکرد خاص و اندام های حسی برای یافتن قربانیان با دنبال کردن اثر شیمیایی لطیفی که بدن آهنا باقی می گذارد.

 

ردیابی میزبان

به طور خاص، پشه ها برای پیدا کردن میزبان خود از دی اکسید کربن کمک می گیرند. هنگامی بازدم در تنفس، دی اکسید کربنی که از ریه های ما خارج می شود بلافاصله با هوا مخلوط نمی شود. بلکه موقتاً در فضا باقی می ماند که پشه ها مانند پودرهای نان آنها را دنبال می کنند.

پشه ها خود را به سمت آن پالس های دی اکسید کربن متمرکز می کنند و به سمت آن حرکت می کنند؛ زیرا آنها در هوای موجود غلظت بیشتری را نسبت به هوای طبیعی حس می کنند. با استفاده از دی اکسید کربن، پشه ها می توانند از فاصله 4متری بر روی اهداف خود متمرکز شوند. در فاصله های نزدیک، پشه عوامل زیادی را برای گزش در نظر می گیرد که در افراد مختلف متفاوت است از جمله درجه حرارت پوست، وجود بخار آب و رنگ.

 

نقش شیمی

محققان می گویند مهمترین ملاک پشه ها هنگام ترجیح یک شخص بر دیگری برای گزیدن، ترکیبات شیمیایی تولید شده توسط کلنی های میکروب هایی هستند که روی پوست افراد زندگی می کنند. باکتری ها ترشحات غدد عرق روی پوست را به ترکیباتی فرار تبدیل می کنند که از طریق هوا منتقل می شوند به سیستم بویایی درسر پشه منتقل می شوند. این ترکیبات شیمیایی پیچیده هستند و بیش از 300 ترکیب مختلف  دارند و بسته به تفاوت های ژنتیکی و محیطی، از فردی به فرد دیگر تغییر می کنند.

 

میکروب ها

در سال 2011 تحقیقی انجام شد که نشان داد مردانی که میکروب های پوستی آنها تنوع بیشتری دارد نسبت به مردانی این تنوع در آنها کمتر است، کمتر در معرض گزش حشرات هستند. در مقابل این مطالعه نشان داد که مردانی که میکروب های پوستی آنها متنوع تر است، مستعد هستند که باکتری های سودوموناس را روی پوست خود داشته باشند.

تفاوت های ظریف در ترکیب این دسته از مواد شیمیایی می تواند در تعداد نیش های دریافتی ازپشه از فردی به فرد دیگر تغییر ایجاد کند. همچنین ترکیب آن کلنی های میکروبی می تواند با گذشت زمان در یک فرد متغیرباشد؛ به خصوص اگر این فرد بیمار باشد.

ما نمی توانیم روی میکروبیوم های موجود در پوست خود کنترل داشته باشیم؛ اما محققان بر اساس مطالعات خود توصیه ای را ارائه داده اند. از جمله اینکه “پشه ها رنگ سیاه را دوست دارند؛ پس در سفر بعدی به دل طبیعت، لباس روشن بپوشید.”

 

داشتن اطلاعاتی در مورد راه های درمان پشه گزیدگی در کنار دانستن علت گزش پشه، به شما کمک می کند که کمتر اذیت شوید.

 

منبع