خانه » چگونه از اسانس بادرنجبویه برای بهره بردن از خواص آن استفاده کنیم؟
بهداشت و سلامت

چگونه از اسانس بادرنجبویه برای بهره بردن از خواص آن استفاده کنیم؟

اسانس بادرنجبویه
اسانس بادرنجبویه

اسانس بادرنجبویه 

اسانس بادرنجبویه یا گیاه ملیسا در بازار موجود است. شاید قیمت آن کمی زیاد باشد اما با توجه به خواص شگفت انگیزی که دارد ارزشمند است.

از اسانس روغنی بادرنجبویه به صورت موضعی و خوراکی می توان استفاده کرد. برای افرادی که پوست حساس دارند توصیه می شود که برای استفاده ی موضعی از روغن حامل استفاده کنند.

 

نحوه ی استفاده از اسانس بادرنجبویه

برای بهره بردن از خواص اسانس بادرنجبویه یا همان روغن بادرنجبویه برای عملکرد مغز می توانید رایحه ی آن را در خانه پخش کنید یا روزانه بطری ان را بو کنید.

برای درمان بیماری های پوستی مانند اگزما از 5 قطره روغن ملیسا در 30 گرم روغن حامل استفاده کنید.

برای درمان سرماخوردگی و درمان تبخال دو تا سه قطره اسانس روغنی رقیق شده گیاه ملیسا را به صورت موضعی روی محل تبخال و اطراف بینی استعمال کنید.

برای بهبود خلق و خو و خلاصی از افسردگی اسانس بادرنجبویه را به پشت دست ها و گوش ها بمالید تا رایحه ی آن را استشمام کنید.

استفاده ی موضعی از روغن ملیسا پشت گوش یا روی گردن به شما احساس آرامش می بخشد.

برای بهبود عصبانیت، تهوع و استفراغ می توانید یک قطره از اسانس را همراه چای میل کنید.

برای کمک به کاهش فشار خون مقداری از این اسانس روغنی گیاه ملیسا را روی قفسه سینه یا پشت گردن بمالید و یا به صورت خوراکی یک قطره استفاده کنید.

 

منشأ اسانس بادرنجبویه، تاریخچه و ترکیبات شیمیایی

اسانس بادرنجبویه که گیاهی از خانواده ی نعناع به شمار می رود از عرق گیری برگ ها و گل های این گیاه حاصل می شود. بادرنجبویه یا ملیسا بومی مناطق مدیترانه شرقی و غرب آسیاست. این گیاه از دیرباز به علت خواص ضد میکروبی، ضد ویروسی، ضد اسپاسم و ضد افسردگی شناخته شده است و در طب سنتی برای درمان عفونت از آن استفاده می شده است. عطر این گیاه توازن روانی ایجاد می کند و بر سلامت پوست اثر دارد.

یکی از مهمترین خواص بادرنجبویه ویژگی های آنتی اکسیدانی آن است که به دلیل وجود ترکیبات خاص در این گیاه ایجاد شده است. محققان 70 نوع عنصر فعال در اسانس روغنی بادرنجبویه شناسایی کرده اند. مطالعات علمی بسیاری برای کشف تأثیر این گیاه بر بیماری هایی چون بیماری آلزایمر، ضعف حافظه، یادگیری و افسردگی در سراسر دنیا انجام شده است.

در قرن شانزدهم میلادی این گیاه از سوی فیلسوف و گیاه شناس معروف آن زمان “اکسیر زندگی” نامیده شد.

 

هشدار

بادرنجبویه در دوران بارداری منع مصرف دارد یه همین دلیل از اسانس بادرنجبویه در دوران بارداری به هیچ عنوان استفاده نکنید زیرا ممکن است سبب سقط جنین شود.

برای بهره بردن از خواص اسانس بادرنجبویه برای پوست های حساس، می توانید از روغن حاملی مانند روغن نارگیل کمک بگیرید.

نظر بدهید
نظر خود را در این قسمت با ما به اشتراک بگذارید