خانه » آلودگی نوری چیست ؟ سرقت شب ها
آلودگی نوری
آلودگی نوری
سرگرمی

آلودگی نوری چیست ؟ سرقت شب ها

Sending
User Review
0 (0 votes)

آلودگی نوری چیست ؟

آلودگی نوری یکی از دغدغه های دنیای امروز است. در سال 1807 لندن اولین شهری بود که خیابان هایش را با چراغ های گازی روشن کردند. در آن زمان روشن شدن یک شهر تاریک شگفت انگیز بود.

اما کمی بیش از دو قرن بعد نور مصنوعی در سراسر سیاره زمین گسترش یافت و امروزه 80% از مردم جهان در مناطقی زندگی می کنند که در آن آسمان هم از شدت نور چراغ ها نور می گیرد. در این زمان نور مصنوعی تبدیل به نوعی از آلودگی شده است و تهدیدی برای محیط طبیعی و سلامت انسان به شمار می رود. در عین بدون این نور نیز نمی توان زندگی کرد.

 

میزان آلودگی نوری در جهان

میزان آلودگی نوری در سال 2017 توسط ماهواره ها ادر مجله ی پیشرفت های علمی منتشر شد. محققان طی این تحقیق دریافتند که بین سال های 2012 تا 2016 شدت این آلودگی با آهنگ 2.2 درصد افزایش داشته است.

امروزه تنها کشور هایی که در اثر جنگ ها و حملات وحشیانه تخریب شده اند دارای کاهش شدت نور هستند و در بقیه قاره ها و کشور ها نور مصنوعی همواره رو به افزایش بوده است.

 

چراغ های LED

ظهور چراغ های LED در جهان برای افزایش بازده مصرف برق و کاهش وابستگی به نفت انجام شد. اما، به نظر می رسد به اندازه ی مقدار پیش بینی شده در مصرف برق صرفه جویی صورت نگرفت.

ظاهراً قیمت کمتر برقی مصرفی چراغ های LED تنها منجر به استفاده ی بیشتر از این لامپ ها و تولید نور بیشتر شده است.

 

تاثیر آلودگی نوری

شواهد علمی نشان می دهد که آلودگی نوری در شهر ها می تواند اثرات سوئی بر مردم داشته باشد. برای مثال چراغ های LED پر نور خیابانی نور آبی را افزایش می دهند و این باعث می شود که رانندگان دید کمتری در شب داشته باشند. از طرفی طول موج نور چراغ ها ملاتونین، هورمون خواب، را تحت تاثیر قرار می دهد.

تخمین زده شده است که لامپ های سفید LED تا 5 برابر بیشتر از لامپ های دیگر بر روند خواب شبانه مردم اثر می گذارند و این اختلال منجر به چاقی و سایر بیماری ها می شود.

 

تاثیر آلودگی نوری بر جانوران

انسان تنها موجودی نیست که از آلودگی نوری آسیب می بیند و تمام حیوانات به ویژه پرندگان مهاجر کهبه علت نور بعضی از شهر ها تغییر مسیر می دهند و همچنین حیوانات دریایی ساحلی  مانند لاکپشت های در خطر انقراض همه ساله آسیب های جبران ناپذیری را متحمل می شوند.

 

چقدر نور مصنوعی نیاز داریم

انسان ها و جانوران دیگر به ویژه پرندگان برای تکمیل دوره خواب خود نیاز به تاریکی کامل در شب دارند. امید آن می رود که با توجه به این موضوعات میزان آلودگی نوری در جهان کم شود.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x