خانه » چطور از اشتباهات خود درس بگیریم؟
فرزند و والدین

چطور از اشتباهات خود درس بگیریم؟

Sending
User Review
0 (0 votes)

اشتباه کردن عزت‌نفس آدم را زیر سوال نمی‌برد. برعکس باعث رشد انسان می‌شود. این مقاله درباره‌‌ی شناخت آگاهانه‌ی اشتباهات است. برای درس گرفتن از اشتباهات، مراحل زیر را دنبال کنید:

من دقیقا درباره‌ی چه چیزی صحبت می‌کنم؟

برای فهمیدن اینکه درباره‌ی چه چیزی حرف می‌زنم، باید کمی درباره‌ی عملکرد مغزمان کاوش کنیم.

در فوریه 1996 در یک مسابقه‌ی شطرنج تاریخی بین بشر و ماشین، سلطان مسابقات جهانی، گری کاسپارو Deep Blue را شکست داد، برنامه‌ی کامپیوتری که حدود 6 سال توسط IBM برنامه‌ریزی شده بود با میلیونها دلار هزینه برای تحقیق. Deep Blue می‌تواند حدود 100 میلیون ترکیب را در شطرنج در یک ثانیه محاسبه کند و بالای 25 حرکت را پیش‌بینی کند، در حالی که کاسپارو تنها می‌تواند سه حرکت را در ثانیه انجام دهد.

پس چگونه یک ابرماشین را شکست داد؟ خب جواب به چگونگی یادگیری مغز اشاره می‌کند.

وقتی ما اشتباهی مرتکب می‌شویم، مجموعه‌ای از عصب‌ها در مغز ما شروع می‌کند به به کاربردن یک مسیر عصبی تا ما را از تکرار آن اشتباهات منع کند. خاطره‌ی بد به عنوان مانع عمل می‌کند. تقویت حافظه، امکان تکرار اشتباه را کم می‌کند. این سیستم ضدحماقتی برای چند ساعت کار می‌کند، بعد از آن ذهن طوری شکل می‌گیرد که هرگز دوباره به راه اشتباه نرود.

Deep Blue با الگوریتم‌هایی برنامه‌ریزی شده بود در حالی که کاسپارو این سازوکار را از طریق حافظه‌ی خود داشت که از ارتکاب به حرکت‌های اشتباه جلوگیری می‌کرد. هر کدام از این تصمیمات شامل الگوریتم‌های پیچیده و محاسبات کوچک عصبی هستند که به صورت غریزی در مغز ما عمل می‌کنند. در واقع اگر از اشتباهات خود درس بگیرید، مغز شما می‌تواند به طور غیر قابل تصوری مشکلات پیچیده و سخت را حل کند. پس اگر ذهن بشر که بی‌شک پیچیده‌ترین ماشین جهان می‌باشد، می‌تواند این کار را انجام دهد، چرا شما نتوانید از اشتباهات خود درس بگیرید؟

استراتژی 4 مرحله‌ای برای درس گرفتن از اشتباهات

مرحله اول: اشتباهاتتان را بنویسید

هر گاه که برای اولین بار کاری را انجام می‌دهید، مشکلاتی که با آن مواجه شده‌اید و کارهایی که برای رفع آن انجام داده‌اید را دقیقا بنویسید. من از شما می‌خواهم که این کار را دقیقا با استفاده از خودکار و کاغذ انجام دهید. می‌توانید از کامپیوتر یا موبایل خود نیز استفاده کنید. قانون این است که هر گاه اشتباهی مرتکب شدید، آن را بنویسید.

مرحله دوم: از اشتباهات همسن و سالان خود درس بگیرید

منتظر نباشید که دچار همه‌ی اشتباهات شوید. از بانک اطلاعات جهانی اشتباهات به نام تجربه استفاده کنید. از همکارانتان بیاموزید. از نزدیک آنچه اشتباه شده را ببینید، و ببینید چگونه آنها با مشکلات دست و پنجه نرم می‌کنند. از افراد دیگری که در موقعیتی مشابه قرار دارند و یا از اینترنت بیاموزید. همچنان یادداشت کنید.

مرحله سوم: یک لیست تهیه کنید

درست حدس زده‌اید. این لیست شامل هرگونه اشتباه ممکنی که در مراحل اول و دوم با آن مواجه می‌شوید، است. اینجا جایی است که شروع می‌کنید از اشتباهاتتان درس گرفتن. یک مقدار قوه‌ی تخیل لازم دارید تا تصور کنید که اگر همین گونه ادامه دهید چه مشکلاتی پیش می‌آید، هر چیز غیرمنتظره‌ای را تصور کنید.

مرحله چهارم: هرگز ازخودراضی نباشید

یک اخطار: خیلی از افراد در این مرحله ازخودراضی می‌شوند. باید بدانید که درست است که راندمان شما به ناگاه بالا رفته اما مشکلات می‌توانند از جاهای غیرمنتظره‌ای وارد شوند.

اشتباهاتتان را بشناسید

بله، من خیلی اشتباه می‌کنم.

آنچه که من را در طی مسیر نجات می‌دهد این است که نسبت به اشتباهات خود آگاهی دارم، به جای اینکه آنها را انکار کنم یا نادیده بگیرم.

به فرزندان خود یاد دهید که از اشتباهاتشان درس بگیرند ، این کار روزی باعث افتخار شما خواهد شد. تا وقتی یاد می‌گیریم، اشتباهی مرتکب نمی‌شویم، یاد می‌گیریم زیرا اشتباه می‌کنیم.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x