خانه » ساخت علف کش خانگی بدون مواد شیمیایی
ساخت علف کش خانگی
ساخت علف کش خانگی
باغبانی

ساخت علف کش خانگی بدون مواد شیمیایی

ساخت علف کش خانگی

استفاده هر چه کمتر از مواد شیمیایی برای سلامت انسان بهتر است. ساخت علف کش خانگی و ساخت مواد شوینده خانگی با توجه به این ایده انجام می شوند تا مصرف مواد شیمیایی در زندگی روزمره ی انسان را به حد اقل برسانند.

 

علف کش برای گیاه دوستان

هر کسی که دستی در کاشت گیاهان چه در زمین کشاورزی و چه در باغچه های شخصی داشته باشد، می داند که به علف کش نیاز دارد تا بتواند از شر این گیاهان مزاحم خلاص شود. علف ها گیاهانی هستند که ناخواسته رشد می کنند و معمولاً تخم آن ها همراه با کود وارد بستر کشت می شود.

 

مضرات رشد علف در کنار گیاهان

زمانی که رشد علف ها زیاد شود، اجازه نمی دهد مواد مغذی خاک به گیاهان اصلی برسد و در رشد و نمو آن ها اختلال ایجاد می کند. علف ها معمولاً رشد سریعتری دارند و آب و مواد غذایی را با سرعت بیشتری مصرف می کنند. از بین 250 هزار گونه ی گیاهی که توسط بشر شناسایی شده است، حدود 3% یا 80 هزار مورد در دسته ی علف ها جای می گیرند.

 

مشخصه ی علف ها چیست ؟

علف در سخت ترین شرایط، حیات خود را حفظ می کنند. این گونه های گیاهی در هر جایی رشد می کند و گاهی می توانند برای گیاهان اصلی سمی باشند.

بسیاری از علف ها از ریشه دوباره رشد می کنند و امکان جمع کردن آن ها به صورت دستی و بدون استفاده از علف کش ها ممکن نیست. هر چقدر هم که مراقب باغچه ی خود باشید راه خلاصی 100% از علف ها وجود ندارد. گاهی این علف ها به گیاهان گرانقیمت و زیبا آسیب وارد می کنند. به همین دلیل باید راهی برای خلاصی از آن ها پیدا کرد.

 

علف کش خانگی

برای از بین بردن گیاهان ناخواسته مواد شیمیایی مختلفی در بازار عرضه می شود. این مواد بر گیاه های دیگر باغچه نیز اثر می گذارند. برای این کار بهتر است از علف کش خانگی غیر سمی استفاده کنید. از نتیجه ی حاصل از این علف کش خانگی متحیر خواهید شد.

 

علف کش سرکه

3.5 لیتر سرکه سفید، دو قاشق غذا خوری صابون مایع و یک پیانه نمک حمام را با هم مخلوط کنید. با اسپری کردن این مخلوط مایع روی علف ها می توانید آن ها را از بین ببرید.

 

نمک و آب

نصف پیمانه نمک را با یک پیمانه آب مخلوط کنید و این مخلوط شور را به عنوان علف کش خانگی مورد استفاده قرار دهید.

 

علف کش لیمو

آب نصف لیمو ترش تازه، یک و نیم قاشق غذا خوری صابون مایع و یک پیمانه آب را با هم مخلوط کرده و در افشانه بریزید و اسپری کنید. ساخت علف کش خانگی به همین راحتی است.

 

منبع