خانه » روش نگهداری از جوجه تیغی در خانه
نگهداری از جوجه تیغی در خانه
نگهداری از جوجه تیغی در خانه
حیوانات

روش نگهداری از جوجه تیغی در خانه

نگهداری از جوجه تیغی در خانه

در این مقاله شما با روش های نگهداری از جوجه تیغی در خانه آشنا می شوید. جوجه تیغی به عنوان حیوان خانگی، دوست داشتنی است. این حیوان دوست داشتنی دو نژاد آفریقایی و آمریکایی دارد که خصوصیات خاص خودشان را دارند. البته جایگاه زندگی حیوانات در طبیعت است و باید بدانید که پرداخت پول بابت هر نوع حیوان خانگی زمینه ی قاچاق و آزار رساندن به آن ها را فراهم می کند. پس هرگز حیوانی را نخرید بلکه حیوانات بی سرپرست و ناتوان را نگهداری کنید.

 

از سلامت جوجه تیغی تان مطمئن شوید

بهتر است برای نگهداری از جوجه تیغی در خانه ابتدا از سلامت جسمی آن آگاه شوید. در ادامه علائمی را که باید بررسی کنید را برایتان آورده ایم.

  • چشمان شفاف : یکی از نشانه های سلامتی جوجه تیغی داشتن چشمان شفاف و آگاه است. اینکه بتواند به اطراف نگاه کند.
  • بدن و تیغ های تمیز: به بدن آن دقت کنید که یکدست و تمیز باشد و جای زخم و خراش روی آن نباشد.
  • پوست سالم: پوست تنش و همچنین تیغ هایش باید کاملا خشک و زبر باشند.
  • هشیاری: چک کنید که حتما این حیوان بانمک به محیط اطرافش هشیار و آگاه باشد. و به رفتارهای بیرونی عکس العمل نشان دهد.
  • مدفوعش را چک کنید: قفس یا محل نگهداری آن را چک کنید که معده آن سبزرنگ نباشد زیرا سبز بودن مدفوعش می تواند نشان دهنده اسهال و یا برخی مشکلات سلامتی آن باشد.
  • پاهای سالم: انگشتان پاهایش و راه رفتنش را چک کنید. یاد بگیرید که چگونه باید ناخن پاهایش را بگیرید.

 

محل نگهداری

بهتر است خانه ای که برای جوجه تیغیتان درنظر می گیرید بزرگ باشد و کف آن را خاک چوب (خاک اره) بریزید. برای آن ظرف نسبتا سنگینی که واژگون نشود تهیه کنید تا آب و غذایش را در آن بریزید. ایده خوبی است اگر برایش چرخ و فلک و وسایل بازی بگذارید تا سرگرم شود. در خانه اش بهتر است یک مکان سرپوشیده و کوچک در نظر بگیرید تا آن جا بخوابد و احساس امنیت و آرامش کند.

 

تغذیه جوجه تیغی

جوجه تیغی میوه و سبزیجات می خورد. همچنین ساقه سبزیجات را دوست دارد. که می توانید کف خانه اش را از ساقه سبزیجات پر کنید به علاوه این حیوان عاشقکرم های کوچک است. می توانیدد گاهی او را به همچنین ضیافتی دعوت کنید. شما می توانید غذای خشک سگ یا گربه را به مقدار کم به او بدهید تا پروتئین بدنش تامین گردد.

 

به دست گرفتن جوجه تیغی

شما می توانید حیوان دوست داشتنی خود را بغل کنید. برای آشنا شدن او روزی چند بار به آرامی او را بغل کنید تا به شما عادت کند.

در اینجا با نگهداری از جوجه تیغی در خانه آشنا شدید.

 

منبع