خانه » آیا تا به حال در مورد درمان ریزش مو با عسل چیزی شنیده اید ؟
درمان ریزش مو با عسل
درمان ریزش مو با عسل
پوست ، مو و زیبایی

آیا تا به حال در مورد درمان ریزش مو با عسل چیزی شنیده اید ؟

Sending
User Review
0 (0 votes)

درمان ریزش مو با عسل

اگر از آن دسته افرادی هستید که نگران سلامت و پر پشتی مو های خود هستند، آیا تا به حال درمان ریزش مو با عسل را امتحان کرده اید ؟ درمان ریزش مو با عسل روش جدیدی نیست و از دوران باستان توسط مردم استفاده می شده است. عسل در ترکیب بل دیگر مواد طبیعی و در بعضی موارد مصنوعی، می تواند در جلوگیری از ریزش مو و ایجاد طاسی معجزه کند.

 

عسل

عسل با داشتن خواص آنتی اکسیدانی قوی و خاصیت قارچ کشی همراه با موم طبیعی برای نرم کنندگی و جلوگیری از ریزش مو و تقویت مو بسیار مفید است. ساز و کار عسل روی مو چگونه است؟

تصور ماساژ موهایتان با ماده ای چسبنده همانند عسل چندان خوشایند نیست. اما همین کار دقیقا سبب توقف ریزش مو های شما می شود! با عسل ریزش مو ها به میزان چشمگیری کاهش پیدا می کند و حتی مشخص شده است که جلوی طاسی را می گیرد.

طاسی و به اصلاح ریزش موی مردانه مخصوص آقایان نیست و این نوع ریزش مو در زنان نیز دیده می شود. هر چند درصد کمتری از زنان را درگیر می کند اما نداشتن مو برای زنان چندان جالب نیست. خوشبختانه این نوع طاسی را می توان در ابتدای آغاز ریزش با عسل درمان کرد.

 

علل ریزش مو

از بین موارد متعددی که به عنوان علل ریزش مو شناخته شده اند، ریزش به علت وجود فعالیت میکروبی در ریشه ی مو ها و خشکی پوست سر از جمله عمده ترین علل ریزش مو هستند که خوشبختانه در هر دو مورد با عسل به خوبی درمان می شوند. ضعف شدید در افراد نیز یکی از دیگر علل ریزش مو است که البته عامل بسیاری از بیماری های دیگر نیز می شود. در این موارد نیز عسل کمک کننده است اما با روش استفاده ای متفاوت. در اینجا به طور جداگانه علت ریزش مو و شرایط مناسب برای درمان ریزش مو با عسل را توضیح خواهیم داد.

 

ریزش مو به علت فعالیت میکروبی در ریشه ی مو ها

مو یکی از مهمترین پارامتر های زیبایی در وجود هر فردی است و البته می تواند آلودگی های زیادی نیز داشته باشد. زیرا مو ها در اکثر مواقع مانند قسمت های دیگر بدن پوشیده نیستند و در طول روز مقدار زیادی گرد و غبار و میکروب روی آن می نشیند. گرد و غبار روی مو بستر مناسب برای رشد میکروب ها و قارچ ها را فراهم می کند. و رشد قارچ و میکروب ریشه ی مو ها را تضعیف کرده و ریزش آغاز می شود. برای درمان ریزش مو با عسل در این مورد می توانید جمجمه ی خود را با هر یک از مخلوط های زیر ماساژ دهید.

 

عسل خالص

مخلوطی از عسل و کشک (2 قاشق غذا خوری از هر کدام)

ترکیبی از عسل و آبلیمو (2 قاشق غذا خوری از هر کدام)

ترکیبی از عسل با هر کدام از اسانس های روغنی رزماری، جوجوبا، کاج، اسطوخودوس، درخت چای، چوب سدر، پرتقال، لیمو، گریپ فروت ( 2 قاشق غذا خوری عسل و 1 تا 2 قطره از هر اسانس روغنی دلخواه)

اسانس روغنی رزماری و درخت چای در این مورد عملکرد بهتری از خود نشان داده اند.  این اسانس ها به همراه عسل خاصیت ضد میکروبی بسیار قوی دارند و ریزش مو بع علت فعالیت میکروبی در ریشه ی مو را قطع می کنند.

در مورد استفاده از اسانس های روغنی دقت کنید قبل  از استفاده کمی از ان را روی پوست بازو امتحان کنید تا مطمئن شوید حساسیت به آن ندارید.

 

ریزش مو به علت شوره سر

از آنجا که شوره سر (چه از نوع چرب و چه از نوع خشک) یکی از علل ریزش مو و نوعی بیماری مو محسوب می شود، تحقیقات مختلفی در این زمینه انجام شده است. ریزش مو به علت شوره احتمالاً طاسی ایجاد نمی کند و برخی از تحقیقات ابراز کرده اند که شوره سر در حد طبیعی سبب ریزش مو می شود. در برخی از تحقیقات نیز اظهار شده است که شوره سر به خودی خود عامل ریزش مو نیست اما می تواند علل دیگر را تشدید کند. در عین حال برخی از محققان عقیده دارند که شوره سر شدید می تواند ریزش موی زیاد و طاسی ایجاد کند.

در هر صورت نظرات متفاوت هستند ولی اگر شوره ی سر عاملی برای ریزش مو باشد عسل می تواند آن را درمان کند. شوره ی سر در واقع پوست خشک شده ی سر است که ریزش می کند. گاهی این شوره  همراه با ریزش پوسته پوسته ها سبب ریزش مو نیز می شود و ممکن است علل قارچی داشته باشد. کمبود رطوبت، کمبود مواد مغذی در پوست سر، استرس های روانی، عدم استراحت کافی، ورزش بیش از اندازه، اختلالات هورمونی و قرار گرفتن در آب و هوای نا مساعد از دیگر علل شوره ی سر هستند. اما علت اصلی شوره ی سر هنوز به طور قطعی مشخص منیست و مجموعه ای از عوامل می توانند در ایجاد آن نقش داشته باشند. به هر حال عسل می تواند در تمام این مواد کمک کننده باشد.

عسل دارای مواد ضد قارچی است که اگر علت شوره ی سر منشأ قارچی باشد آن را درمان می کند. علاوه بر این موم طبیعی موجود در عسل خواص مرطوب کنندگی دارد و می تواند شوره ی ایجاد شده به علت خشکی و نامساعد بودن آب و هوا را بهبود ببخشد.

ترکیبات عسل که برای ماساژ پوست سر به منظور استفاده از خواص درمانی برای شوره مفیدند در اینجا ارائه شده است:

 

عسل _ روغن جوجوبا

این دو ماده را با نسبت مساوی با هم مخلوط کنید و اگر رایحه ی خاصی مد نظر شماست اسانس آن را به مخلوط اضافه کنید و آن راروی پوست سر قرار داده و به آرامی ماساژ دهید.

 

عسل _ آب پیاز

این ترکیب برای شوره ی سر بسیار شناخته شده است. یک قاشق غذا خوری عسل را با یک قاشق غذا خوری آب پیاز مخلوط کنید. ریشه ی مو ها را با این مخلوط ماساژ دهید و تأثیر شگفت انگیز آن را ببینید.

 

عسل _ آب لیمو ترش

همانند مخلوط عسل و آب پیاز، این بار به جای آب پیاز آب لیمو ترش تازه استفاده کنید.

 

عسل _ خمیر تخم شنبلیله

دو قاشق غذا خوری تخم شنبلیله را یک شب خیس کنید و سپس آن را بکوبید تا به شکل خمیر در بیاید و با عسل مخلوط کنید. این مخلوط را روی ریشه ها قرار دهید و پس از 10 تا 15 دقیقه بشویید.

 

ریزش مو به علت کمبود ویتامین و سوء تغذیه

ریزش مو به علت کمبود ویتامین یکی از شایع ترین عوارض سوء تغذیه و کمبود ویتامین ها و مواد معدنی در بدن است. گرچه عسل درمان سوء تغذیه نیست اما  می تواند عارضه ی ریزش مو به علت سوء تغذیه را تا حدودی بهبود دهد زیرا حاوی مقادیر کمی از ویتامین ها و املاح ضروری مانند ویتامین ب 2، ویتامین ب 6، آهن، منگنز، فسفر و روی است. در این وضعیت، عسل به دلیل مقادیر کم این مواد درمان سوء تغذیه نخواهد بود اما اگر به طور مداوم مصرف شود تا حدودی نیاز مو ها را تأمین می کند. نکته ی دیگر اینکه مواد مغذی موجود در عسل سرعت جذب بیشتری در بدن دارند و از این جهان نسبت به درمان های دیگر مفید تر است. ضمناً توجه کنید برای درمان ریزش مو به علت کمبود ویتامین و سوء تغذیه عسل باید خوراکی مصرف شود و استعمال موضعی تأثیری ندارد.

 

ریزش مو به علت ضعف

احساس ضعف یا کمبود انرژی دربدن هر چند گذرا است ولی می تواند عامل ریزش مو باشد. درمان ریزش مو با عسل در این مورد نتیجه بخش است. این نوع ریزش مو در بیماران با دوران نقاهت طولانی، بارداری، شیر دهی و افراد تحت شیمی درمانی  رخ می دهد. مصرف عسل به درمان ریزش مو و بسیاری از جنبه های سلامتی این افراد کمک می کند و با تأمین انرژی کافی ریزش مو را متوقف می کند.

 

ریزش مو به علت افزایش سن

ریزش مو یکی از علائم و نشانه های متداول پیری است. البته می تواند به علت تجمع رادیکال های آزاد و اکسیدان ها در بدن نیز رخ دهد. باید بدانید که رادیکال های آزاد سبب ایجاد پیری زود رس می شوند و مسبب ریزش مو، چروک پوست، ضعف بینایی و .. هستند. عسل مواد آنتی اکسیدانی قوی در خود دارد و می تواند به حذف رادیکال های آزاد در بدن کمک کند. بههمین ترتیب می تواند روند پیری را در بدن به تآخیر بیندازد. به ویژه در مورد ریزش مو به علت افزایش سن بسیار مؤثر است.

 

ریزش مو به علت هورمون

متآسفانه درمان ریزش مو با عسل در این مورد امکان پذیر نیست و باید عدم تعادل هورمونی را با روش های دیگری درمان کرد.

 

درمان ریزش مو با عسل تا چه حد پاسخگوست ؟

باید دقت کنید استفاده از عسل نمی تواند جایگزین کامل درمان های متعارف باشد. اگر پزشک شما تشخیصی مبنی برا استفاده از دارو ها برای شما دارد حتما به صحبت او گوش دهید و در کنار آن از درمان ریزش مو با عسل کمک بگیرید.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x