خانه » راه پرورش قارچ در خانه چگونه است ؟
پرورش قارچ در خانه
پرورش قارچ در خانه
باغبانی

راه پرورش قارچ در خانه چگونه است ؟

پرورش قارچ در خانه چگونه است ؟

تصور می کنید پرورش قارچ در خانه چگونه است ؟ پرورش قارچ در خانه یکی از هیجان انگیز ترین کار هایی است که افراد زیادی علاقه دارند یک بار آن را انجام دهند. چرا که قارچ یکی از محبوب ترین گیاهانیست که در غذا های بسیاری از آن استفاده می شود. همان طور که غالباً شنیده ایم برای پرورش قارچ نیاز است ابتدا نوع قارچ محبوب خود را انتخاب کنید و برای رشد آن، محیطی مرطوب در فضایی تاریک فراهم آورید. پرورش قارچ ساده است اما اصول خاص خود را دارد :

 

تهیه کمپوست (مخلوط) اولیه – بستر لازم

کاه را در ظرف های بزرگ شیشه ای به مدت یک روز خیس کنید. به مقداری کود، آب اضافه کنید تا اشباع شود. سپس کاه خیس شده به همان مقدار به آن اضافه کنید. با چنگال باغبانی کاه و کود را به خوبی با هم مخلوط کنید، کلسیم سولفات روی آن ها بپاشید. روی مخلوط حاصل را با پلاستیک بپوشانید و یک هفته به آن استراحت بدهید.

کمپوست (مخلوط) را پس از یک هفته زیرو رو کنید که جای مواد رویی با مواد زیرین عوض شود. روی مناطقی که خشک یا سفید هستند آب بپاشید. یک بار در هفته به مدت پنج هفته همین عمل را تکرار کنید. یک هفته بعد، اسپان (بذر) قارچ های ورقه ای خشک را با کمپوست، به نسبت ¼ در هر 15 فوت مکعب مخلوط کنید.

 

پرورش کمپوست تلقیح شده با بذر قارچ

سینی هایی را در جای خشک به دور از نور مستقیم خورشید و در مجاورت پنجره یا فن قرار دهید.  کمپوست تلقیح شده را داخل سینی ها بریزید و به مدت 24 ساعت به آن ها استراحت بدهید. سپس آن ها را با یک قطعه چوب مسطح کنید.

حین دو هفته اول، دمای کمپوست را بین 18 تا 20 درجه سانتیگراد ثابت نگه دارید. با استفاده از یک بطری اسپری، دو با در روز قطرات ریز آب را روی کمپوست اسپری کنید.

پس از دو هفته، خاک یا کود را با الک فیلتر کنید تا ذرات بزرگ از آن جدا شوند. سپس به خوبی با آب آن را مرطوب سازید. سینی های کمپوست ها را با یک لایه یک اینچی از خاک یا کود مرطوب شده بپوشانید. دما را تا13 درجه سانتیگراد پایین بیاورید و روی لایه ای که به کمپوست اضافه کردید آب پاشی کنید تا مرطوب بماند تا زمانی که اولین قارچ پدیدار شود.

 

برداشت قارچ

روی لایه رویی آب اسپری کنید اگر خشک شد اما از آب دادن به قارچ ها خودداری کنید. قارچ ها را اولین بار زمانی که به دو و نیم سانتی متر رسیدند به آرامی برداشت کنید (از ساقه جدا کنید.). حفره های روی سینی را با خاک یا کود بپوشانید.

 

به همین سادگی متوجه شدیم که پرورش قارچ در خانه چگونه است .

 

منبع