خانه » انرژی سبز چیست؟
فرزند و والدین

انرژی سبز چیست؟

Sending
User Review
0 (0 votes)

انرژی سبز

دهه ها میگذرد و دانشمندان در صدد پیدا کردن انرژی های جایگزین می باشند که ما را از وابسته بودن به گاز طبیعی نفت و زغال برهاند اما چه انرژی ای میتواند جایگزین بهتری برای سوخت ها فسیلی ای که سال ها زمان صرف شده تا درست شوند باشد؟

تعریف انرژی سبز:

انرژی سبز از منابع طبیعی پیرامونمان به دست می آید ؛ همچون نور خورشید ، باد ، باران ,  گیاهان , جزر و مد و غیره ما از این منابع روزانه استفاده میکنیم و این منابع تا حد بسیار زیادی نسبت به سوخت های فسیلی , گاز و نفت ، حکم جاودانگی را دارند.

سوخت های فسیلی میلیون ها سال طول کشیده است تا طی روند طولانی به وجود بیاید و با استفاده بی رویه بشریت بالاخره روزی به اتمام میرسد . منابع انرژی های تجدید پذیر , تاثیر کمتری بر روی محیط زیست نسبت به سوخت های فسیلی و منابع تجدید ناپذیر دیگر دارند .

منظور از این جمله ؛ آلودگی هایی است که این منابع تولید میکنند و میتواند بر آب و هوا و محیط زیست تاثیر بگذارد .

انرژی سبز به صورت فرار در دسترس همه قرار دارد و در هر جای دنیا یافت میشود انرژی سبز جایگزین بسیار مناسبی برای سوخت های فسیلی برای به دست آوردن منافعی هم چون برق ، سوخت برای خودرو ها و غیره .

 

انواع انرژی های سبز

1- نیروی خورشیدی : از طریق صفحات نوری جذب میشود و به الکتریسیته تبدیل میگردد انرژی خورشیدی هم چنین برای گرم کردن خانه ها و آب نیز به کار میرود .

2- نیروی باد : توسط توربین هایی که در مکان ها مشخص شده ای نصب شده اند ذخیره می شوند ,  2.5  مگاوات توربین بادی می تواند  20 درصد از ظرفیت 40 ساعت انرژی مصرف شده زمین را فراهم سازد .

3- نیروی محرکه ی مولد برق : از چرخش و جریان آب به وجود می آید ( جزر و مد ، آبشارها ، آب های روان) این انرژی بستگی به شدت شتاب آب ها دارند و با فشار آب بالا می توان مقدار انرژی مناسبی تهیه کرد در غیر این صورت مقدار انرژی تولید شده بسیار ناچیز میباشد .

4- حرارت پوسته های زیرین یا مرکزی زمین :  حرارتی که در زیر زمین قرار دارد بسیاری از انرژی های گرمایی ما را تامین می کند امروزه دانشمندان به روشی دست یافته اند که قادر است توسط این انرژی الکتریسیته نیز تولید کنند .

5- منابع زیست محیطی : شامل پس مانده های چوب ها ، گرد و غبار ، پس مانده های مواد کشاورزی که بعده ها به انرژی تبدیل می شوند و از مقدار گازهای گلخانه ای بکاهند .

6- سوخت های زیست محیطی : برخی از آنها با حرارت دادن و سوزاندن منابع زیست محیطی به دست می آیند و برخی دیگر موادهای ارگانیک شده ای هستند که به سوخت تبدیل می شوند . این انرژی تجدید پذیر میباشد و یکی از مثال های بارزی که میتوان در این حیطه زد اتانول است .

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x