خانه » راهکار هایی برای اینکه یاد بگیریم چگونه پدر و مادر خوبی باشیم ؟
چگونه پدر و مادر خوبی باشیم؟
چگونه پدر و مادر خوبی باشیم؟
فرزند و والدین

راهکار هایی برای اینکه یاد بگیریم چگونه پدر و مادر خوبی باشیم ؟

چگونه پدر و مادر خوبی باشیم؟

آیا این سوال ذهن شما را به خود مشغول کرده است و از خود می پرسید که چگونه پدر و مادر خوبی باشیم؟ در این نوشته سعی داریم مواردی که از شما پدر و مادر خوبی برای فرزندتان می سازد را بیان کنیم.

والدین خوب به نفع کودک خود تصمیم می گیرند. البته هیچ پدر و مادری کامل نیستند ولی این بدان معنا نیست که لازم نباشد در جهت رسیدن به هدف تلاش کنند.

 

الگوی خوبی باشید

فرزندان با دستور و امر و نهی نمی آموزند. آن ها رفتار ها را می بینند و الگو بر می دارند. انسان به گونه ای خلق شده است که می تواند رفتار های دیگران را کپی برداری کند و کودکان بیش از همه بر رفتار والدین خود متمرکز هستند. برای مثال برای داشتن فرزندان مودب باید احترام او را نگه دارید و با او با کرامت برخورد کنید.

 

عاشق فرزند خود باشید و در عمل این علاقه را نشان دهید

تقریباً همه ی پدر و مادر ها فرزندان خود را دوست دارند. اما دوست داشتن در دل کافی نیست و فرزند شما باید این عشق و علاقه را در کلام و عمل شما حس کند. فرزندان خود را ببوسید و در آغوش بگیرید. بازی با کودکان را نیز فراموش نکنید. زیرا کودکان این را نشانه ای از توجه و علاقه ی شما می بینند.

 

مهربان و محکم باشید

پدر و مادرها باید تمرین کنند در اوج صلابت، مهربان باشند. کلامی که در قبال فرزندانتان به کار می برید بسیار اهمیت دارند. سعی کنید از هر چه که اثر منفی بر فرزند شما دارد دوری کنید و تا جایی که در توان دارید در قالب عبارات و رفتار های مثبت نگرانه به تربیت او بپردازید.

 

امنیت ایجاد کنید

یکی از موارد مهم در تربیت کودکان این است که برای آن ها محیطی امن ایجاد کنید. به خواسته های آن ها حساس باشید و واکنش نشان بدهید. کودکان اولین تجربه های خود از محیط اجتماعی را در خانه می بینند.

 

با فرزندان خود صحبت کنید

صحبت کردن با کودکان و به دقت گوش دادن به صحبت های آن ها سنگ بنای تعاملات اجتماعی آن ها در آینده خواهد شد. با اینکار شما به رشد مغزی فرزند خود کمک می کنید. ضمن اینکه با حرف زدن احساس بهتری به فرزند خود می دهید و این احسلاس بهتر بر سلامت جسمانی آن ها نیز اثر گذار خواهد بود.

 

خود را فراموش نکنید

همواره به سلامت روانی و جسمانی خود بها دهید تا فرزند شما نیز بیاموزد که باید برای خود و اطرافیانش ارزش قائل باشد.

در دنیای امروز همه پدر و مادر ها باید به دنبال یادگرفتن راه درست باشند و همه باید بیاموزیم که چگونه پدر و مادر خوبی باشیم؟

 

منبع