خانه » ارتفاع رحم در هفته های بارداری تعیین کننده ی چیست ؟
ارتفاع رحم در هفته های بارداری
ارتفاع رحم در هفته های بارداری
فرزند و والدین

ارتفاع رحم در هفته های بارداری تعیین کننده ی چیست ؟

Sending
User Review
0 (0 votes)

ارتفاع رحم در هفته های بارداری

ارتفاع رحم در هفته های بارداری به طور کلی فاصله ی بین استخوان انتهای ستون فقرات و بالای رحم است. پس از 20 هفته بارداری معمولاً اندازه ی ارتفاع رحم تعیین کننده ی تعداد هفته حاملگی است. برای مثال اگر فردی در هفته ی بیست و هفتم بارداری باشد، انتظار می روند ارتفاع رحم نیز 27 سانتی متر باشد.

 

دلایل غیر قابل استناد بودن ارتفاع رحم برای تعیین مدت بارداری

چاقی بیش از حد مادر در اندازه گیری ارتفاع رحم خطا ایجاد می کند. با وجود سابقه ی وجود فیبروئید، بارداری دو قلو یا چند قلو نیز نمی تواند به اندازه ی ارتفاع رحم استناد کرد.

اگر ارتفاع رحم کمتر یا بیشتر از آنچه انتظار می رود باشد احتمالا به یکی از دلایل زیر است:

رشد کند جنین

رشد غیر عادی و بیش از اندازه جنین (ماکروزومی)

کمبود یا زیاد بودن مایع آمنیوتیک

با توجه به شرایط با انجام سونوگرافی وضعیت جنین و علت اندازه ی غیر معمول ارتفاع رحم در بارداری مشخص می شود.

 

هدف اندازه گیری ارتفاع رحم

هدف از اندازه گیری ارتفاع رحم تعیین رشد جنین و اطمینان از طبیعی بودن روند رشد آن است. اگر ارتفاع رحم به سانتی متر برابر با تعداد هفته های بارداری باشد نشانه ی سلامت جنین است. هر ماه ارتفاع رحم در بدن مادر 4 سانتی متر رشد می کند.

اگر ارتفاع رحم آن مقدار مورد انتظار نباشد احتمال دارد مشکل یا اختلالی در روند رشد جنین به وجود آمده باشد و باید به پزشک مراجعه کرد تا دلیل اصلی عدم رشد مناسب ارتفاع رحم مشخص شود.

گاهی جنین در دوران بارداری در بدن مادر فوت می کند و عدم رشد ارتفاع رحم می تواند به علت عدم رشد جنین باشد. اندازه گیری ارتفاع رحم می تواند زنگ خطری برای رسیدگی به وضعیت مادر و جنین باشد.

 

اندازه گیری ارتفاع رحم با دست

حجم رحم با لمس از روی شکم مشخص می شود. قسمت بالای رحم انحنایی در شکم مادر ایجاد کرده است که همان نقطه ی بالایی رحم است. رحم مانند یک توپ بزرگ درون شکم مادر قرار دارد.

اندازه هر دو انگشت دست (حدود 4 سانتی متر) نشان دهنده ی یک ماه از رشد جنین در رحم مادر برابر با 4 هفته است. برای مثال اگر بالای رحم تا مرز ناف رشد کرده باشد به معنی 5 ماه بارداری است. در ماه آخر از دوران بارداری ارتفاع رحم تا بالای شکم و نزدیکی دیافراگم می رسد و همین امر باعث می شود به معده و احشاء داخلی بدن مادر فشار وارد شود. بعضی از مادران در ماه آخر بارداری به سختی می خوابند، غذا می خورند و حتی نفس می کشند.

به طور کلی اندازه ارتفاع رحم در هفته های بارداری روش دقیقی برای اندازه گیری رشد جنین نیست.

 

منبع
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x