خانه » مضرات افزودنی های خوراکی و بیماری های مزمن
مضرات افزودنی های خوراکی
مضرات افزودنی های خوراکی
غذا و نوشیدنی

مضرات افزودنی های خوراکی و بیماری های مزمن

مضرات افزودنی های خوراکی

آیا از مضرات افزودنی های خوراکی برای بدن اطلاع دارید؟ مطالعات زیادی در مورد افزودنی های مواد خوراکی و تاثیرات آن ها در بدن و دستگاه گوارش انجام شده است.

 

امولسیفایر ها در خوراکی ها

موادی به نام امولسیفایر به عنوان افزودنی به مواد خوراکی اضافه می شوند که می توانند تخریب بالقوه ای در روده ها داشته باشند و منجر به ایجاد التهاب و ابتلا به بیماری های مزمن گردند.

 

باکتری های روده

فعالیت دستگاه گوارش یکی از مهمترین فعالیت اندامی در بدن انسان است که سبب جذب مواد غذایی و مایعات از خوراکی ها می شود. همچنین به عنوان سدی برای جذب مواد سمی و باکتری های مضر عمل می کند. سلول های روده مخاطی ژل مانند دارند و در برابر حملات میکروبی محافظت می شوند. تغییر جمعیت باکتری های روده در اثر خوردن غذای نا مناسب، عفونت، دارو های خاص و حتی قرار گرفتن در معرض تشعشعات این ویژگی سلول های روده را دچار اخلال می کند.

در شرایط طبیعی باکتری های روده امکان رشد روی مخاط را ندارند اما اگر این ناحیه دچار آسیب شود، باکتری های مضری در این بستر رشدمی کنند و حتی خود را به خون می رسانند. سیستم ایمنی بدن نیز وادار به حمله می شود و ایجاد التهاب می کند. التهاب مزمن و کنترل نشده در روده سبب تخریب بافت می شود.

 

امولسیفایر ها چه می کنند

امولسیفایر ها عاملی برای مخلوط شدن چربی و آب در مواد غذایی هستند از این مواد در درست کردن انواع سس ها، نان و حتی بستنی استفاده می شود. این مواد در روده سبب کاهش ضخامت مخاط روده و ایجاد امکان حمله ی باکتری ها به سلول های روده می شود.

 

افزایش خطر ابتلا به بیماری های مزمن

با مصرف افزودنی های خوراکی مشکل سندروم سوخت و ساز در بدن ایجاد می شود. در این حالت چربی درو شکم را فرا می گیرد و چربی و قند خون از کنترل خارج می شود. خوراندن امولسیفایر به موش های مستعد ابتلا به کولیت روده، منجر به کولیت شدید در آن ها شد. بنابر این زیاده روی در مصرف این افزودنی های خوراکی می تواند مشکلا بسیاری را به وجود بیاورد.

 

حد مجاز

طبق نتایج ارائه شده از سوی سازمان غذا و دارو مشخص کرده است که مصرف این مواد افزودنی حد مجازی دارد و نباید بیش از آن مقدار مصرف شود. تصور کنید که در طول روز حجم زیادی از مواد خوراکی آماده حاوی افزودنی را مصرف کنید. پس قطعا از حد مجاز عبور خواهید کرد و سلامتی خود را به خطر خواهید انداخت.

برای جلوگیری از مضرات افزودنی های خوراکی و حفظ سلامتی باید هر چه بیشتر از مصرف این مواد دوری کرد.

 

منبع