خانه » انجام اولین سونوگرافی در بارداری
اولین سونوگرافی در بارداری
اولین سونوگرافی در بارداری
فرزند و والدین

انجام اولین سونوگرافی در بارداری

Sending
User Review
0 (0 votes)

اولین سونوگرافی در بارداری

اولین سونوگرافی در بارداری یکی از مهمترین کار هایی است که طی بارداری انجام می شود. در این سونوگرافی، بارداری تأیید می شود.

 

سونوگرافی چیست ؟

سونوگرافی یک آزمایش تشخیص پزشکی است که با استفاده از امواج فراصوت، می تواند تصاویری از داخل بدن را نشان دهد.  در دوران بارداری از سونوگرافی برای بررسی بی دردسر و ایمن داخل رحم مادر استفاده می شود.

در اکثر بارداری ها، اولین سونوگرافی در هفته هشتم بارداری انجام می شود. در این زمان جنین به اندازه ای بزرگ شده است که پزشک بتواند آن را روی صفحه مانیتور خود ببیند و بارداری را تأیید کند. ممکن است قبل از هفته هشتم نیز جنین بسیار ریز و کوچک دیده شود اما تأیید صد در صدی بارداری را نمی توان اعلام کرد.

 

هیجان زیاد

معمولاً انجام اولین سونوگرافی بارداری آنقدر هیجان انگیز است که پدر ها نیز تمایل دارند حضور داشته باشند. مادر تا زمانی که سونوگرافی کامل انجام نشده و پزشک مهر تأیید بر بارداری و صحت آن نگذارد احساس آرامش نمی کند. شاید بتوان گفت این آغاز احساسات نگران مادرانه است که شاید سال ها پس از تولد فرزند نیز ادامه داشته باشد.

گاهی نیاز به انجام سونوگرافی واژینال است که بدون درد و عارضه ای انجام می شود . جای نگرانی ندارد.

 

تعیین تاریخ زایمان

با انجام سونوگرافی، پزشک از شما می خواهد تاریخ آخرین پریود قبل از بارداری را تأیید کنید. این اطلاعات و تعیین اندازه جنین یا سونوگرافی می تواند سن دقیق جنین را مشخص کند. با تعیین زمان لقاح، می توان زمانی را برای زایمان تخمین زد. البته روز دقیق زایمان را نمی توان مشخص کرد چون بعضی از بچه ها تمایل دارند زود تر به دنیا بیایند.

 

تعداد قل ها

در اولین سونوگرافی پزشک می تواند ببیند که چند جنین درون رحم مادر در حال رشد هستند. آمار بارداری دوقلو در سال های اخیر به علت تغییرات هورمونی افزایش پیدا کرده است. درمان ناباروری نیز می تواند منجر به حاملگی های دوقلو یا چندقلو شود.

 

محل جنین

تعیین محل قرار گیری جنین یکی از مهمترین مواردی است که در اولین سونوگرافی مورد بررسی قرار می گیرد تا مشخص شود بارداری خارج رحمی، یا ساک حاملگی پوچ در کار نیست.

 

صدای قلب

در یک بارداری سالم، صدای قلب جنین باید شنیده شود. پزشک می تواند در حدود هفته ی هفتم بارداری صدای قلب جنین را تشخیص دهد. ضربان قلب حتی روی صفحه مانیتور نیز با تحرک تصویر قابل مشاهده است. شنیدن صدای قلب جنین حس بسیار زیبایی برای والدین دارد.

 

اولین عکس

در انتهای سونوگرافی شما اولین تصویر از فرزند خود را آن هم در زمان جنینی خواهید داشت.

این موارد از جمله اطلاعاتی هستند که با اولین سونوگرافی در بارداری به دست می آیند.

 

 

منبع
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x