خانه » آموزش نگهداری ماهی فایتر
نگهداری ماهی فایتر
نگهداری ماهی فایتر
حیوانات

آموزش نگهداری ماهی فایتر

نگهداری ماهی فایتر

در این نوشته به مسائل مرتبط با نگهداری ماهی فایتر یا بتا می پردازیم. ماهی فایتر یا بتا اولین بار در جنوب شرقی آسیا کشف شد. این ماهی قابلیت منحصر به فردی دارد که می تواند اکسیژن را مستقیما از هوا جذب کند. به همین خاطر است که این نوع ماهی ممکن است بتواند برای مدت کوتاهی بیرون از آب دوام بیاورد و اگر لازم شد از هوای اطرافش استفاده کند. از طرفی ماهی بتا می تواند فضا های کوچک و کیفیت ضعیف آب را نیز تحمل کند، اگرچه بهتر است از آن ها در آکواریوم هایی با حجم حداقل 7-8 لیتر، با تغییر آب منظم استفاده شود. دمای مناسب برای نگه داری این ماهی 25 تا 28 ددرجه سلسیوس است.

 

کیفیت آب نگه داری ماهی بتا

دقت کنید زمانی که قصد دارید آب تنگ یا آکواریوم را عوض کنید، تنها یک سوم آن را با آب تازه جایگزین کنید. این مسأله به ماهی بتا اجازه می دهد تا بتواند با دما و pH اب تمیز و جدید سازگاری پیدا کند، در حالی که تعادل بیولوژیکی محیط ماهی را از بین نمی برد. این مسأله را باید برای تنگ یا ظرف ماهی کوچک، هر سه روز یا چهار روز یک بار رعایت کنید. اگر از آب شیر برای تعویض اب تنگ یا ظرف استفاده می کنید و می دانید که حاوی مقدار زیادی کلر است بهتر است یک قطره dechlorinator به آن اضافه کنید.

هرگز از صابون یا دیگر شوینده های شیمیایی برای تمیزی لوازم تزئینی تنگ و یا آکواریوم استفاده نکنید. این مواد ممکن است به ماهی آسیب برسانند. برای تمیزی آن ها استفاده تنها از آب گرم کفایت می کند.

 

هم جواری با دیگر ماهی ها

ماهی های بتا، برخلاف دیگر گونه های ماهیان زینتی، ماهیگیری نمی کنند اما بدون در نظر گرفتن جنسیت با دیگر ماهی ها می جنگند. این ماهی ها ترجیح می دهند به تنهایی شنا کنند و نیاز به یک مکان راحت دارند تا در آن جا مخفی شوند. گیاهان آبزی که درگوشه های ظرف یا آکواریوم هستند می توانند به آن ها احساس امنیت بدهند.

 

نکات دیگر در مورد ماهی بتا یا فایتر

بهتر است برای نگه داری ماهی فایتر در خانه، از آب کمی اسیدی (pH 6.5 تا 7) و گرم استفاده شود. آب سرد ممکن است سیستم ایمنی آن ها را تضعیف کرده و منجر به بروزی بیماری در آن ها شود.

شکل دم در ماهی های فایتر متفاوت است. دم اغلب آن ها  به شکل پرده ای است و دیگر شکل ها عبارتند از دم نقابی شکل، دم تاجی شکل، هلال ماه، دم کوتاه با حالت تهاجمی، دو دم.

ماهی های بتا معمولا 2 تا 3 سال عمر می کنند.

این ماهی گونه بسیار زیبایی است اما نگهداری ماهی فایتر کمی سخت است.

 

منبع