خانه » سگ ها سرطان را زودتر از شما تشخیص میدهند
سگ ها سرطان را زودتر از شما تشخیص میدهند
سگ ها سرطان را زودتر از شما تشخیص میدهند
بهداشت و سلامت

سگ ها سرطان را زودتر از شما تشخیص میدهند

Sending
User Review
0 (0 votes)

سگ ها چگونه سرطان را تشخیص میدهند

طبق مطالعات انجام شده بر روی حس بویایی سگ ها، محققین به این مساله پی برده اند که سگ ها با بو کشیدن می توانند سرطان موجود در بدن بیمار را شناسایی کنند.سگ های تربیت شده ای در همین راستا وجود دارند که قادرند هر نوع سرطان در حال رشد در بدن بیمار  را تشخیص دهند و این گونه تخمین زده اند که تا 98 درصد مواقع ،تشخیص شان درست می باشد.

آزمایش تشخیص سرطان به کمک سگ ها

دو شپرد 3 ساله ای که در موسسه حیوانات ایتالیایی آموزش دیده اند را برای تشخیص سرطان پروستات در مقابل نمونه های ادرار قرار داده اند. سگ ها بیش از 400 نمونه ادرار را در مغز خود آنالیز کردند ،یکی از سگ ها خیلی سریع تر و با اطمینان 100 درصد نمونه سرطانی را شناسایی کرد ،در حالی که دیگری با 98 درصد دقت آن را یافت؛ البته تذکر این مساله حائز اهمیت است که سرطان پروستات تنها سرطانی نبود که آن ها توانستند بیابند.این حیوانات بااحساس دوست داشتنی با حس بویایی قوی شان قادرند سرطان هایی همچون ؛ سرطان سینه ، مثانه، سرطان پوست ، دستگاه تنفسی ، روده تنها از بوی دهان افراد شناسایی کنند.

سلول های سرطانی و حس بویایی سگ ها

سلول های سرطانی بوهایی را از خود و آن عضو بدن متصاعد می کنند که انسان قادر به حس آن نیست. دانشمندان امیدوارانه بررسی هایی که بر روی این پدیده و حس بویایی سگ ها انجام می دهند تا روزی برای آن ها این فرصت بوجود آید که بینی الکترونیکی ای همانند بینی سگ ها بسازند.سگ ها با داشتن 220 میلیون سلولی که در بینی شان دارند این قضیه را به اثبات می رساند که قاعدتا میلیون برابر بهتر از حس بویایی انسان – که صرفا دارای 50 میلیون سلول می باشد- در تشخیص انواع بوها قوی تر است، به علاوه بررسی های علمی دانشمندان نشانگر آن است که البته سگ ها می توانند سلول های سرطانی را شناسایی و پیدا کنند.

داستان جالبی برای اثبات وجود این توانایی در سگ ها

تا به حال داستان های بسیاری از صاحبان سگ ها در مورد اینکه آن ها به طور مشخصی یکی از اعضای بدن صاحب خود را برای مدت ها بو کرده اند و پس از مدتی فرد با آزمایش خونی که انجام داده متوجه شده که در همان ناحیه یا عضو غده یا توموری نهفته بوده است.

داستانی در این رابطه نقل شده است ؛ سگ 9 ساله ای  مدتی بود که حرکات عجیبی را از خود نشان می داد، او به طرف شکم صاحب خود می رفت،مدتی او را بو می کرد و پس از آن به چشم های صاحب خود خیره میشد ، فرد از این عمل سگ نگران شده و آزمایش سونوگرافی ای را انجام داده اما جواب آزمایش هیچ علائمی را نشان نمی داد و همه چیز عادی به نظر می رسید.سگ به کار خود ادامه می داد، صاحب وی برای بار دوم آزمایش داد و در دومین بار نشان از غده کوچکی در شکم او پدیدار شد،دکترها از این اتفاق در عجب بودند ،غده قبل از آنکه پیشرفت کند و تهدید جدی ای برای وی به حساب آید ،از بدن او خارج گشت.

نظر بدهید

نظر خود را در این قسمت با ما به اشتراک بگذارید