خانه » انواع پاستل برای نقاشی
انواع پاستل
انواع پاستل
سرگرمی

انواع پاستل برای نقاشی

Sending
User Review
0 (0 votes)

پاستل چیست ؟

انواع پاستل از رنگدانه های پودری که با مواد دیگری به هم چسبیده اند ساخته می شود. پاستل را باید مانند مداد در دست گرفت و انواع مختلفی از آن در بازار وجود دارد.

 

انواع پاستل : پاستل سخت و نرم

موادی که رنگدانه های پاستل را به هم می چسبانند مختلف هستند و همین باعث سختی و نرمی آن می شود. پاستل نرم حاوی رنگدانه ی بیشتری است به همین دلیل شکنندگی و بافت نرم آن بیشتر است. طیف رنگی پاستل های نرم در بازار وسیع تر است و استوانه ای تهیه می شوند. به عکس پاستل های سخت را معمولاً مستطیلی می سازند. معمولاً هنرمندان حرفه ای در نقاشی با پاستل از ترکیب دو پاستل نرم و سخت استفاده می کنند.

 

انواع پاستل : پاستل مدادی

همانطور که از نام آن پیداست مواد پاستل را در چوب مداد مانند احاطه کرده اند. طراحی های ظریف با پاستل مدادی راحت تر انجام می شود و جزئیات را دقیق تر می توان کشید.

 

انواع پاستل : پاستل روغنی

پاستل روغنی نسبت به انواع دیگر پاستل استحکام بیشتری ارد و خرد نمی شود. نقاشی هایی که با این نوع از پاستل کشیده می شوند براق هستند. از طرفی به علت روغنی بودن، این نقاشی ها خشک نمی شوند و ممکن است با کوچکترین آسبی نقاشی خراب شود. در کنار پاستل روغنی، مداد شمعی نیز وجود دارد که چرب تر و مومی تر است و سخت تر روی سطح کاغد حرکت می کند.

 

انواع پاستل : پاستل گچی

پاستل گچی مانند زغال رنگی عمل می کند و طیف وسیع رنگی آن به این علت است که نمی توان رنگها را روی هم و به صورت ترکیبی استفاده کرد، به همین دلیل باید رنگ های متنوعی از آن را از ابتدا در اختیار داشت. برخی از افراد پس از اتمام کار از اسپری فیکساتیو روی آن استفاده می کنند. اما این مواد سبب تیرگی و کدری رنگ نقاشی می شوند. به همیین علت برخی از نقاشان، قاب کردن نقاشی را ترجیح می دهند زیرا امکان ریزش رنگ های پاستل گچی وجود دارد

نقاشی با پاستل

سطحی که برای نقاشی با پاستل استفاده می شود معمولاً سطحی زبر است. زیرا سطوح زبر کمک می کنند که ذرات روی سطح باقی بمانند. به همین دلیل نقاشی با پاستل روی کاغذ های معمولی برای کودکان ناخوشایند است. حسن مواد پاستل این است که به مرور زمان تغییر رنگ نمی دهند و رنگ نقاشی عوض نخواهد شد. به دلیل ترکیب رنگ فوق العاده ای که پاستل ها دارند معمولاً نقاشی های پاستل بسیار خوش آب و رنگ و چشمگیر هستند. کار با پاستل نیاز به تهویه مناسب محیط دارد زیرا ذرات پاستل در هوا پخش می شوند.

برای نقاشی با پاستل از انواع پاستل می توان استفاده کرد.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x