خانه » درباره پدیده ی یخ زدگی مغز چه می دانید
درباره پدیده ی یخ زدگی مغز چه می دانید
درباره پدیده ی یخ زدگی مغز چه می دانید
بهداشت و سلامت

درباره پدیده ی یخ زدگی مغز چه می دانید

Sending
User Review
0 (0 votes)

 یخ زدگی مغز چیست

هیچ چیزی گرمای مغز را مانند یک نوشیدنی خنک ، بستنی و هرچیز سرد و منجمد دیگری نمی تواند از بین ببرد . در واقع هیچ نوشیدنی و یا مواد غذایی ذکر شده برای بدن مضر نمی باشد، مگر آن که انجماد ناگهانی در ناحیه مغز به وجود آورد .چرخه علمی ای که برای این پدیده وجود دارد بدین صورت می باشد ؛ یخ زدن ناگهانی مانند یک سردرد شدید است که بر اثر دریافت مواد تحریک کننده ی خنکی به وجود می‌ آید .

علل موثر در یخ زدگی مغز

حقیقت آن است که هیچ یخ‌ زدگی و انجمادی در کار نیست، تنها به دلیل سرد بودن مواد مصرفی انسان سر درد می گیرد و احساس سردی شدید در مغز خود می کنند . انجماد مغزی رویدادی کوتاه مدت است؛ کمتر از ۱۰ ثانیه طول می ‌کشد که در هر دو ناحیه مغز و شقیقه ها خصوصاً پیشانی درد شدیدی حس می ‌شود .

هیچ درد جدی ای در مغز به طور قطع صورت نمی ‌گیرد به دلیل قورت دادن بیش از حد و ناگهانی مواد غذایی خنک ، قسمت پشتی گلو دچار یخ‌ زدگی می‌ شود که این احساس را از طریق عصب های متصل به مغز و زبان  به سر منتقل می گردد .

حقایقی جالب درباره یخ زدگی مغز

یخ زدن ناگهانی مغز یکی از رایج‌ترین سردرد های تجربه شده بین افراد می باشد که میانگین آن بین ۵ درصد  تا ۷۴ درصد بزرگسالان و ۳۸ درصد تا ۷۹ درصد در کودکان رخ داده است .

افرادی که ظرفیت تحمل مواد غذایی خنک را ندارند معمولاً دچار درد می ‌شوند که گفته شده بدلیل آن می تواند موروثی نیز می‌ باشد کودکانی که با خوردن مواد غذایی سرد و انتقال ناگهانی آن به مغز شان ، مطمئنا والدین شان هم چنین تجربه ای را قبلا داشته اند .محققین گفته اند کسانی که با این پدیده به وفور سر و کار دارند احتمال مبتلا شدن شان به بیماری میگرن زیاد می باشد .

حقایقی جالب درباره یخ زدگی مغز
حقایقی جالب درباره یخ زدگی مغز

برخی از افراد بدلیل غیرقابل تحمل بودن این سردرد،همواره از بستنی و کالاهای که خنک ، پرهیز می کنند .کودکان و والدینی که در طول زندگی شان کمتر به سردرد مبتلا گشته اند احتمال وقوع این پدیده برای شان به طبع کمتر نیز خواهد بود .نتایج  بعضی از مطالعات ، نشان از بروز این اتفاق در زنان بیش از مردان را گواه می دهد و همچنین این دلیل آن است که انواع گوناگون سردرد در خانم ها بیش از دیگران می‌ باشد .این رویداد برای مدت بسیار کوتاهی ودر اثر تنگی موقت مویرگ ها موجب به وجود آمدن درد شدیدی در این نواحی می ‌گردد  .

 چرا این اتفاق در کودکان و بچه ها بیشتر از بزرگسالان پدید می آید؟

کودکان رگ هایی نازک تر و گردنی کوچکتر دارند که همین دلیل بر سرد شدن سریع تر آن نسبت به اندازه های بزرگتر است و بدن بزرگسالان نسبت به دماهای گوناگون مقاوم‌ تر و از لحاظ تحریک ‌پذیری در مقابل سرما و گرما با تاخیر بیشتری تحریک می شوند .آن ها آموخته اند که مواد غذایی را به مرور و به آرامی مصرف کنند تا از دردی که از انجماد ناگهانی مغز به وجود می ‌آید جلوگیری کنند و همچنین کودکان تمایل بیشتری به خوردن بستنی و نوشیدنی های سرد دارند .

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x