خانه » کلوئید نانو نقره و درمان انواع بیماری ها
کلوئید نانو نقره و درمان انواع بیماری ها
کلوئید نانو نقره و درمان انواع بیماری ها
بهداشت و سلامت

کلوئید نانو نقره و درمان انواع بیماری ها

Sending
User Review
0 (0 votes)

 در مورد کلوئید نقره چیزی شنیده اید؟

اگر تا به حال نامی از کلوئید نانو نقره نشنیده باشید، به محض جستجو در مورد درمان های جایگزین برای سلامت عمومی به خصوص برای عفونت سینوس و سرماخوردگی به کلوئید نقره بر خواهید خورد.

اکثر فروشگاه های مواد غذایی سلامت و داروخانه ها در دنیا چندین برند از کلوئید نقره را دارند. اطلاعات زیادی در خصوص کلوئید نانو نقره وجود دارد که متأسفانه برای افراد گیج کننده است. زیرا نظرات متضادی در این زمینه وجود دارد.

از یک سو هزاران نظر در مورد فواید کلوئید نانو نقره برای درمان هر گونه بیماری وجود دارد و از طرفی برخی در مورد مصرف آن هشدار می دهند. بیشتر نظرات مخالف مبنی بر بیانیه  سازمان جهانی غذا و دارو در سال 1999 است که اظهار می کند شواهد علمی برای حمایت از مصرف کلوئید نقره وجود ندارد. چنین اطلاعات متناقضی هوشمند ترین افراد علاقمند به سلامتی را نیز گیج می کند.

تعریف کلوئید نقره

پیش از اختراع یخچال، انداختن یک سکه نقره درون ظرف شیر به عنوان نگهدارنده رایج بود. زیرا نقره جلوی رشد باکتری، کپک و ریزجاندارهای نامطلوب را می گرفت.با نگاهی به دوران باستان، دیده می شود که از نقره برای توقف گسترش بیماری ها نیز استفاده می کرده اند، البته بدیهی است که امروزه مردم نیازی به انداختن سکه ی نقره درون ظرف شیر خود ندارند و در دنیا می توانند به راحتی کلوئید نقره را از فروشگاه ها خریداری کنند.

کلوئید نقره در واقع محلول آبی ذرات نقره ی معلق با اندازه ی نانومتری است. سه نوع محصول با نام نقره ی کلوئیدی در بازار وجود دارد که آن ها را می توان به این صورت تقسیم بندی کرد: محلول یونی نقره، نقره پروتئین، نقره ی کلوئیدی اصل. محلول  یونی نقره حاوی یون های نقره است و کلوئید نقره محسوب نمی شود، اما با همین نام به فروش می رسد. هزینه ی تولید نقره یونی کمتر است و در عین حال تمام خواص کلوئید نقره را نیز نخواهد داشت. کلوئید نقره ی اصل تنها از ذرات نانومتری نقره تشکیل شده است و در نقره پروتئین برای معلق نگه داشتن ذرات درشت نقره به آن ژلاتین اضافه می کنند. از نقره پروتئین برای مصرف انسانی استفاده نمی شود و خواص کلوئید نقره ی اصل را هم نخواهد داشت.

کلوئید نانو نقره چگونه کار می کند ؟

کلوئید نقره ، ماده ای مفید است که برای از بین بردن باکتری ها و قارچ ها از آن استفاده میکنند .طبق گزارشاتی که در سال 1996 ارائه شد، سه راه اصلی وجود دارد که کلوئید نقره به بهبود بدن کمک کند:

اکسایش کاتالیستی: نقره به طور طبیعی روی مولکول های اکسیژن می نشیند و آماده واکنش با گروه های سولفیدرالی (H) است که باکتری ها و ویروس ها را احاطه می کنند. این فرآیند تنفس سلولی آن ها را مسدود می کند.

واکنش با غشاهای سلولی باکتری: یون های نقره می توانند مستقیماً به غشای سلولی باکتری ها بچسبند و تنفس سلولی آن ها را مسدود کنند.

برقراری پیوند با DNA: مشخص شده است که نقره می تواند به درون DNA باکتری نفوذ کند و با چسبیدن به آن از تکثیر باکتری جلوگیری کند.

مهمترین مزایای کلوئید نانو نقره برای سلامتی

موارد تأثیر گذاری کلوئید نانو نقره که در زیر به آن ها اشاره خواهیم کرد به طور ویژه در مقالات پزشکی مورد تحقیق قرار گرفته و اثبات شده اند:

خواص ضد باکتری

توانایی کلوئید نقره در کنترل باکتری های مقاوم شده به دارو شگفت انگیز است. تحقیقی در دهه ی 1980 بر روی پاتوژن های بیماری زای مختلف نشان داد که در مجاورت مقدار کمی نقره، ظرف چند دقیقه تمام آن ها از بین می روند.کلوئید نانو نقره برخلاف آنتی بیوتیک های جدید مقاومت و ایمنی در باکتری ها ایجاد نمی کند. طبق گزارشات سازمان های معتبر در آمریکا سالانه حدود 2 میلیون نفر قربانی بیماری هایی هستند که به علت مقاومت باکتری ها در برابر دارو درمان نمی شوند و 23 هزار نفر جان خود را نیز در این راستا از دست می دهند.

بهداشت پوست و مراقبت از زخم و جراحات

کلوئید نانو نقره به درمان پوست و دیگر بافت های نرم بدن کمک می کند. تحقیقی در سال 2012 نشان داد که برخی از محلول های کلوئید نانو نقره باید برای درمان سوختگی، برفک، التهاب بافت لثه (که منجر به لقی دندان می شود) و سایر شرایط در نظر گرفته شوند.

به عنوان مثال عفونت قارچی (ringworm) که واگیر دار نیز هست، به راحتی با درمان خانگی با کلوئید نانو نقره از بین می رود، زیرا عامل ایجاد آن قارچی است که روی پوست زندگی می کند و در تماس با پوست بیمار و لباس های وی انتقال می یابد، هم چنین در سطح پوست خود بیمار نیز گسترش پیدا می کند.

کلوئید نانو نقره برای بیماری های پوستی بسیاری نظیر پسوریازیس و اگزما مزایای زیادی دارد، نوعی تسکین دهنده محسوب می شود و بافت آسیب دیده از سوختگی را نیز درمان می کند.

عفونت گوش و ورم ملتحمه چشم

ورم ملتحمه، التهاب غشای مخاطی است که چشم و پلک را می پوشاند و عمدتاً عفونتی است که با ویروس یا باکتری ایجاد می شود. کلوئید نقره به سرعت این عفونت را از بین می برد. با استعمال کلوئید نقره بر چشم عفونت کرده، نقره سلول های عفونی را به صورت الکترومغناطیسی جذب کرده و آن ها را وارد جریان خون می کند تا حذف شوند.

داروهای مدرنی که برای درمان این نوع از عفونت ها تجویز می شوند، هرکدام گروه خاصی از باکتری ها را هدف قرار می دهند، در صورتی که عفونت های گوش به علت چندین طبقه از باکتری ها یا حتی قارچ ها ایجاد می شود و ممکن است این دارو ها برای درمان آن ناکارآمد باشند، اما، کلوئید نانو نقره صرف نظر از نوع باکتری یا قارچ درمان مؤثری خواهد داشت.

خواص ضد ویروسی

خواص ضد ویروسی کلوئید نانو نقره بر ویروس ایدز، ذات الریه، انواع ویروس تبخال و زگیل بررسی شده است. دکتر مارتین هوم کلوئید نقره را به عنوان یکی از داروهای طبیعی که به سرعت می تواند ویروس ها را متوقف کند معرفی کرده است.نقره ویروس ها را می کشد و در مواردی مانند ایدز فعالیت آن ها را کم می کند، همچنین گزارشات زیادی در مورد کارایی کلوئید نقره علیه ویروس هپاتیت سی نیز وجود دارد.

خواص ضد التهابی

کلوئید نقره ضد التهاب فوق العاده ای است. پژوهشگران موسسه ملی بهداشت آمریکا از نقره ی کلوئیدی برای درمان التهاب پوست خوک استفاده کردند و متوجه شدند که در صورت استفاده از نقره پس از 72 ساعت پوست به وضعیت طبیعی خود برگشته است و در درمان هایی که از نقره استفاده نکردند التهابات پوستی همچنان وجود داشته اند.

درمان بیماری سینوزیت

طبق تحقیقاتی در سال های اخیر از کلوئید نانو نقره برای درمان عفونت های سینوسی به شکل اسپری بینی استفاده کرده اند، همچنین شستشوی بینی با چند قطره از این کلوئید به شکلی که بتوان آن را از بینی وارد کرده و از دهان خارج کرد اثرات خوبی نشان داده است.

مطالعات نشان داده اند که عفونت های پنهان ناشی از پاتوژن ها می توانند علل التهابات تنفسی  مرتبط با آلرژی های معمولی و آسم باشد. نقره عفونت های Pseudomonas aeruginosa را از بین می برد که در واقع علت آلرژی در افرادی است که در معرض هوا دچار حساسیت می شوند.

سرماخوردگی و آنفولانزا

برخی از محققان ادعا می کنند کلوئید نانو نقره از ابتلا به انواع آنفولانزاها از جمله آنفولانزای خوکی کمک می کند، البته تحقیقات بالینی کمی در این زمینه انجام گرفته است.در سال 2011 دو گروه 50 نفری از دانش آموزان مبتلا به سرماخوردگی معمولی با دو محلول کلوئیدی نقره و محلول نمک تحت درمان قرار گرفتند. هر دو گروه از مزایای درمانی بهره بردند اما 90% از کسانی که از نقره استفاده کردند به طور کامل بهبود پیدا کردند.

درمان ویروس ذات الریه

کارایی داروهای مدرن در درمان ذات الریه محدودند. زمانی که ذات الریه در اثر باکتری ایجاد شده باشد می توان روی داروها حساب کرد، اما اگر عامل ایجاد آن ویروسی باشد داروهای آنتی بیوتیک، دیگر کارایی نخواهند داشت. کلوئید نانو نقره صرف نظر از نوع باکتری یا ویروس قادر به درمان بیماری خواهد بود. استفاده استنشاقی از آن توسط اسپری ظرف چند روز باکتری ها و ویروس های عامل برونشیت و ذات الریه را از ریه ها پاکسازی می کند.

عوارض جانبی کلوئید نانو نقره

تحقیقات کمی در جهت اثبات عوارض جانبی کلوئید نقره انجام شده اند. با این حال، ممکن است هشدارهایی درباره ابتلا به بیماری argyria (در این بیماری پوست آبی می شود) وجود داشته باشد. اما این بیماری زمانی رخ می دهد که از کلوئید نانو نقره اصل استفاده نشود و از محصولات ارزان تر مانند نقره ی یونی یا  نقره پروتئین  استفاده ی نادرست شود.

در طول 165 سال گذشته تنها 3 عکس از این بیماری نادر به دست آمده است. یکی از این موارد مربوط به مردی است که خود اقدام به تولید کلوئید نقره در خانه کرده و در خصوص دو مورد دیگر شواهد پزشکی مستندی مبنی بر استفاده از محصولات کلوئید نقره ی اصل وجود ندارد. همچنین گزارش شده است که بیش از 23 میلیون نفر بدون هیچ نشانه ای از بیماری argyria از کلوئید نانو نقره استفاده می کنند. در هر صورت تبلیغات سوء علیه کلوئید نانو نقره از سوی شرکت های بزرگ دارویی که در این بین با گسترش استفاده از نقره متضرر می شوند، وجود خواهد داشت.

ضمناً چون نقره از بین برنده ی تمام باکتری هاست همزمان با استفاده از کلوئید نانو نقره باید از محصولات پروبیوتیک نیز استفاده کنید تا تعادل باکتری و میکروبی بدن شما به هم نخورد.

مقدار مصرف کلوئید نقره

2 تا 5 قطره برای استعمال روی پوست

1 قطره برای سیستم ایمنی

1 تا 2 قطره برای عفونت چشم

1 تا 2 قطره برای عفونت هر گونه زخم

اگر نحوه تهیه کلوئید نقره مناسب باشد می توان آن را به بافت عضلانی، تومور سرطانی یا خون تزریق کرد.5 قطره برای ریختن در ظرف اسپری و اسپری کردن داخل بینی

منبع: https://draxe.com/colloidal-silver-benefits/

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x