خانه » مفیدترین نوشیدنی برای تقویت تمرکز چیست
مفیدترین نوشیدنی برای تقویت تمرکز چیست
مفیدترین نوشیدنی برای تقویت تمرکز چیست
بهداشت و سلامت

مفیدترین نوشیدنی برای تقویت تمرکز چیست

Sending
User Review
0 (0 votes)

با چه نوشیدنی میتوانیم از صبح انرژی بگیریم؟

بعضی از افراد صبح ها از خود با یک فنجان قهوه یا یک فنجان شکلات داغ پذیرایی می کنند و صبح دل انگیز خود را به این شکل آغاز می کنند،ایبن سوال برای برخی پیش آمده است که چطور می توانیم  با افزودن مقداری دوز بیشتر در نوشیدنی ، انرژی و توانایی طول روز را از همان ابتدا ذخیره و تامین کنیم؟

آیا کاکائو و کافئین انرژی زا هستند

محققین به تازگی به قدرتی که در کاکائو و کافئین وجود دارد پی برده اند، مطالعات نشان می دهد ؛ گیاهات اثرات گوناگونی بر ساختار و کارایی های مغزی دارند،آن ها بر ” توجه ، افزایش انگیزه کاری و ادراک کاری، احساس نگرانی و استرس ، انرژی کاذب ، احساس خستگی و فرسوگی” تاثیر گذاشته و مسیر آن ها را تغییر خواهند داد.

آیا کاکائو و کافئین انرژی زا هستند
آیا کاکائو و کافئین انرژی زا هستند

مطالعات دانشمندان بر میزان اثرگذاری کاکائو و کافئین

آزمایشات متعددی بر تعدادی داوطلب اِعمال شده ،بدین گونه مراحل را شرح داده می شود؛ بدین ترتیب داوطلبان ؛ کاکائو(هات چاکلت) ، کاکائو و کافئین ، کافئین بدون کاکائو و شربت(آب طعم دار بدون هیچ کاکائو یا کافئین) را در مقاطع گوناگون نوشیدند تا محققین میزان تاثیرات آنها را بر بدنشان بررسی کنند.

از آن ها قبل و بعد از نوشیدن، سه بار آزمایش گرفته می شود ، این سری از آزمایش حالت ، رفتار ، مقدار توجه و ادراک و انگیزه شان برای کار کردن را ارزیابی می کند. داوطلبان آزمایش را به صورت مکرر در ساعتی معین در هر 48 ساعت یک بار نوشیدنی مد نظر را مصرف می کردند.

حل مسایل در ازای نوشیدنی های گرم

همان طور که گفته شد ؛ به داوطلبان نوشیدنی هایی داده می شد تا مراحلی را پشت سر بگذارند ، یکی از آن فعالیت ها نمایش حروف هایی بود ،حرفX  که همراه با دیگر حروف با سرعت از جلوی صفحه نمایش گذر کرده و داوطلبان هرگاه این حرف را بعد از حرف A می دیدند باید به دستگاه پاسخ می دادند.

حل مسایل در ازای نوشیدنی های گرم
حل مسایل در ازای نوشیدنی های گرم

از فعالیت های دیگر آن ها انجام عملیات تفریق ریاضیات است و باید با نگاه کردن به صفحه نمایشی اعداد فرد را که در یک ردیف قرار می گیرند را نشان دهند ،افرادی که کاکائو (هات چاکلت) نوشیده بودند در پاسخگویی سریع تر از داوطلبانی که شربت نوشیدنی، عمل می کردند. آن هایی که قهوه (کافئین) همراه با کاکائو نوشیده بودند پاسخ های دقیق و صحیح تری داشته اند ،نسبت به آنانی که فقط کاکائو نوشیدند. نتایج در مجله علمی BMC Nutrition منتشر شد.

دانشمندان به چه نتایجی رسیدند

Ali Boolani استاد یار تحقیقات فیزیک چنین بیان می کند ؛ مصرف کاکائو باعث می شود جریان خون در مغز بیشتر گردد، این مطلب ادراک و توجه را افزایش می دهد. کافئین نیز به تنهایی اضطراب را بالا می برد.

که با ملاحظه و انجام این پروژه ویژه، تعامل و ترکیب این دو ماده با هم این طور استنباط می شود که کاکائو اثر استرسی  کافئین  را کمتر می کند، یکی از دلایلی که موجب محبوب شدن لاته های موکا است،رعایت این موضوع در درست کردن موکا می باشد.

کاکائو می تواند به خوبی عواملی که تمرکز انسان را بر هم می زند را کنار زده و انگیزه کاری ، انرژی یا حتی فرسودگی و البته ادراک افراد را در مقابل فعالیت های متفاوت افزایش می دهد.

کافئین در کنار کاکائو جنبه های مختلف توجه و تمرکز افراد را تقویت و ارتقا می دهد و از مزایای این دو مواد آن است که کاکائو تاثیراتی که کافئین در حیطه افسردگی و استرس به شخص القا می کند را تا حد قابل ملاحظه ای کاهش می دهد.

دانش آموزانی که از نظر حواس جمع بودن و تمرکز نمی توانند تسلط کافی بر روی افکار داشته باشند، توصیه می شود بعضی اوقات از کافیین و کاکائو در نوشیدنی خود بهرمند گردند. خود نتیجه معجزه آسای آن را مشاهده خواهند کرد.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x