خانه » آموزش طرز تهیه کیک شیفون
طرز تهیه کیک شیفون
طرز تهیه کیک شیفون
غذا و نوشیدنی

آموزش طرز تهیه کیک شیفون

طرز تهیه کیک شیفون

با طرز تهیه کیک شیفون کیکی خواهید داشت که بافت نرم و متراکم تری نسبت به کیک اسفنجی دارد. کیک شیفون برای درست کردن کیک با تزیین خامه ای بسیار مناسب است زیرا به علت تراکم بالا خامه کشی روی آن به راحتی انجام می شود.

 

مواد لازم برای تهیه کیک شیفون

کره برای چرب کردن قالب

یک پیمانه آرد کیک به علاوه مقداری آرد برای پوشش دادن قالب

یک قاشق چای خوری بیکینگ پودر

یک چهارم قاشق چای خوری نمک

یک چهارم پیمانه روغن مایع

دو قاشق غذا خوری آب

یک قاشق چای خوری عصاره وانیل

سه عدد تخم مرغ بزرگ (سفیده و زرده جدا شود و به دمای اتاق رسیده باشد)

سه چهارم پیمانه شکر دانه ریز

 

روش تهیه کیک شیفون

ابتدا فر را تا دمای 350 درجه فارنهایت یا 180 درجه سلسیوس (سانتیگراد) گرم کنید. یک قالب گرد 20 سانتی متری را برای پخت این کیک در نظر بگیرید و سطح داخلی ان را با کره و آرد پوشش دهید.

 

مخلوط کردن مواد کیک

آرد کیک، بیکینگ پودر و نمک را ابتدا با هم خوب مخلوط کنید و کنار بگذارید.

در ظرفی با هم زن برقی روغن، آب فوانیل و زرده های تخم مرغ و نصف پیمانه به علاوه دو قاشق غذا خوری شکر دانه ریز را خوب مخلوط کنید. این مواد را باید با سرعت متوسط هم بزنید. تا جایی که رنگ زرد روشنی پیدا کنند و غلیظ شوند. این کار در حدود 5 دقیقه زمان نیاز دارد. هم زن برقی را خاموش کرده و با قاشق تمام حواشی ظرف را هم بزنید.

حالا نوبت افزودن مخلوط آرد است که باید با همزن با دور کم هم زده شود. پس از افزودن مخلوط آرد، مواد را به مدت یک دقیقه هم بزنید و مواد مخلوط شده را به ظرف بزرگتری منتقل کنید.

 

سفیده تخم مرغ

هم زن را تمیز کنید و در ظرفی سفیده های تخم مرغ را با سرعت بالای هم زن هم بزنید تا پف کند شکر با قیمانده را به تدریج به سفیده ها اضافه کرده و هم زدن را ادامه دهید. در نهایت با قاشق یک چهارم از مخلوط سفیده ها را به مواد قبلی اضافه کرده و هم بزنید و بعد ما بقی را اضافه کنید. این کار باعث می شود پف کیک نخوابد.

 

پخت کیک

خمیر آماده شده را در قالب بریزید و تا جایی که حواشی آن طلایی شود و خلال دندان فرو رفته در مرکز کیک تمیز بیرون بیاید، ان را بپزید. پخت کیک در حدود 30 تا 35 دقیقه طول می کشد. پس از خروج از فر کیک را 15 دقیقه خنک کنیدو سپس از قالب جدا کنید.

امیدواریم طرز تهیه کیک شیفون کیک دلخواه شما را برایتان بسازد. بافت نرم کیک شیفون برای کیک های چند لایه مناسب است.

 

منبع