خانه » چگونه جوش سر سیاه را از بین ببریم ؟
جوش سرسیاه چیست
جوش سرسیاه چیست
پوست ، مو و زیبایی

چگونه جوش سر سیاه را از بین ببریم ؟

جوش سرسیاه چیست ؟

حتماً تجربه ی زدن جوش سر سیاه را داشته اید و می دانید که جوش سرسیاه چیست ؟ جوش سر سیاه به خاطر شکل ظاهری خود این نام را گرفته است و رنگ تیره و سیاهی دارد. جوش های سر سیاه نوعی آکنه ی معمولی هستند که بیشتر روی صورت دیده می شوند. اما نواحی دیگر بدن مانند بازو ها، قفسه سینه، گردن ،کمر و … نیز می تواند این نوع جوش ها را داشته باشد.

 

علت ایجاد جوش سرسیاه چیست؟

جوش های سرسیاه در جایگاه فولیکول های مو ایجاد می شوند. چربی ترشح شده از این منافذ پوست را نرم می کند. سلول های مرده ی پوست و چربی سر این منافذ را مسدود می کنند و نتیجه جوش سر سیاه خواهد بود.

چربی زیاد پوست، باکتری آکنه، حساس شدن فولیکول های مو، تغییرات هورمونی و مصرف دارو های خاصی مانند کورتیکو استروئید ها شانس بروز انواع جوش صورت حتی جوش های سر سیاه را افزایش می دهند.

 

درمان برای جوش سر سیاه

درمانهای متعددی برای جوش های سر سیاه پیشنهاد می شود. جوش های سرسیاه به خاطر رنگی که دارند به صورت نقطه نقطه روی پوست خود را به نمایش می گذارند. برای درمان این جوش ها انواع کرم ها، ژل، پد و دارو های حاوی سالیسیلیک اسید، بنزوئیل پراکساید و رزورسینول توصیه می شود. ار بین بردن باکتری ها، کم کردن چربی پوست و جداسازی پوست مرده از جمله ساز و کار اثر این دارو هاست.

 

درمان قوی تر

اگر با درمان هایی که پیشتر ذکر شد موفق به درمان جوش های سرسیاه نشویم، درمان قوی تری برای استفاده ی موضعی روی پوست تجویز می شود. این درمان دارویی حاوی ویتامین آ است که باز سازی پوست را سرعت می بخشد. ترتینوئین، تازاروتین و آداپالین از جمله مواد این دارو هاست. تجویز داروی حاوی بنزوئیل پراکساید نیز در این مرحله توسط پزشک انجام می شود.

 

خارج کردن سالانه

متخصصان پوست برای درمان جوش های سر سیاه پیشنهاد می کنند که به صورت سالانه با ابزار مخصوص این جوش ها از زیر پوست خارج شوند.

 

لایه برداری و لیزر

لایه برداری به روش میکرودرم ابریژن و همچنین لایه برداری شیمیایی نیز دو روشی هستند که برای از کردن منافذ پوست و درمان جوش های سر سیاه کاربرد دارند. لیزر می تواند ترشح چربی از پوست را کاهش دهد و بدون آسیب رساندن به پوست، لایه ی مرده ای را از روی آن بردارد.

 

جلوگیری از ایجاد جوش سر سیاه

شستشوی مرتب پوست باعث می شود باکتری ها از بین بروند و از طرفی منافذ پوست با چربی مسدود نشوند و جوش سرسیاه ایجاد نگردد.

اگر کسی به دنبال این باشد که راه جلوگیری از جوش سرسیاه چیست می تواند این روش ها را استفاده کند.

 

منبع