خانه » نگهداری و پرورش ابریشم مصری
ابریشم مصری
ابریشم مصری
باغبانی

نگهداری و پرورش ابریشم مصری

پرورش ابریشم مصری

ابریشم مصری را حتماً در کناره ی خیابان ها دیده اید. این درختچه ی زیبا در بسیاری از ماه های سال از بهار تا پاییز گل های زرد رنگ زیبایی را روی برگ های کوچکش به نمایش می گذارد. در این قسمت از آموزش باغبانی قصد داریم به معرفی این گیاه و شرایط لازم برای نگهداری آن بپردازیم.

 

گیاه ابریشم مصری

ابریشم مصری دارای گل های زرد رنگی هستند که پرچم های سرخ بلندی از میانه ی آن به در آمده است. این پرچم ها گاهی حتی به طول 20 سانتی متر نیز خواهند رسید. گفته شده است که این گیاه بومی مناطق گرمسیری در آرژانتین و اوروگوئه بوده و از آنجا به نقاط دیگر دنیا برده شده است. در حال حاضر در تمام نقاط گرم و معتدل در کره ی زمین ابریشم های مصری را می کارند و از زیبایی آن لذت می برند. این گیاه برای فضای سبز یکی از بهترین گزینه ها محسوب می شود.

ابریشم های مصری از خانواده ی گیاهان بقولات هستند و قابلیت اصلاح نیتروژن در خاک را نیز دارند و از این جهت گیاهانی ارزشمند محسوب می گردند.

 

مشخصات ابریشم مصری

در برخی از زبان ها به ابریشم های مصری پرنده ی بهشتی هم می گویند. می توان از این گیاه به عنوان گیاه همیشه سبز نیز یاد کرد. گرچه در فصل زمستان دچار خزان می شود و اوج گلدهی ان در فصل تابستان است. گل های زرد و معطر ابریشم های مصری هر کدام 5 گلبرگ و 10 پرچم دارند و پوشش بذر آن منحنی و داسی شکل است. بلندترین ارتفاع این گیاه به 4 متر هم می رسد اما معمولاً آن را به صورت درختچه های کوچک در فضای سبز می بینیم.

 

خاک مورد نیاز

این گیاه مقاوم با انواع خاک سازگاری دارد ولی بهترین خاک برای آن 1 قسمت پیت ماس، 2 سمت شن و ماسه با سنگ ریزه های کوچک و 1 قسمت لوم است. این مخلوط خاملی سبب می شود که ابریشم های مصری حد اکثر رشد را داشته باشند.

 

نور مورد نیاز

ابریشم های مصری به نور کامل خورشید نیاز دارند و بهترین رشد خود را در زمانی دارند که آفتاب مستقیماض روی آن ها بتابد.  البته از آنجا که گیاه مقاومی محسوب می شود در سایه نیز از رشد متوقف نخواهد شد. شاخه های آسیب دیده ی آن می توانند بوی بدی از خود ساطع کنند.

 

آب مورد نیاز

ابریشم های مصری گیاهان بسیار قانعی هستند و نیاز به آبیاری زیادی ندارند. به همین دلیل برای کاشت در مناطق گرم بسیار مناسب هستند.

 

روش تکثیر

این گیاه باید در فصول سرما ماهانه آبیاری شود و دمای مناسب برای آن 9 درجه سلسیوس است. در اواخر تابستان و اوایل پاییز می توان با کاشت بذر و یا قلمه زدن اقدام به تکثیر گیاه ابریشم مصری کرد.