خانه » بهترین کادو برای هدیه دادن چیست؟
سرگرمی

بهترین کادو برای هدیه دادن چیست؟

Sending
User Review
0 (0 votes)

از لحاظ علمی چطور میشه بهترین کادو برای هدیه دادن ‌پیدا کرد؟

بیشتر افراد هدایای بدی دریافت می‌کنند کیک میوه‌ای که دوست نداری یا اون لباسی که هیچوقت نمی‌پوشی.

حالا یک گروه از محققان بازاریابی آنچه که یک هدیه را بد می‌کند و دلایل اینکه مردم چنین هدایایی را برای معشوقشان برای بار اول می‌خرند، بیان کردند.

آنها می‌گویند یکی از دلایل هدایای بد این است که هدیه‌دهنده و گیرنده بر موارد مختلفی تمرکز می‌کنند.

هدیه‌دهنده روی لحظه تبادل هدیه، سورپرایز کردن یا تحت تاثیر قرار دادن دریافت‌کننده تمرکز می‌کند درحالی که دریافت‌کننده روی سودمندی یا استفاده‌ی طولانی مدت از هدیه تمرکز می‌کند.

اونچه که ما فهمیدیم این هست که هدیه دهنده می‌خواهد خوشحالی را از دریافت‌کننده بگیرد و هدیه‌ای رو بدهد که (دریافت‌کننده) در لحظه ازش لذت ببرد.

در حالی که دریافت‌کننده بیشتر مشتاق هدیه‌ای است که ارزش همیشگی داشته باشد. محقق جف گالاک میگوید ما شاهد عدم تطابق بین فرآیندهای فکری و انگیزه‌های هدیه‌دهندگان و هدیه‌گیرندگان هستیم.

برای مثال، گالاک میگوید خیلی اوقات یک جاروبرقی که عموما عنصر شگفتی را ندارد، در حقیقت یک هدیه خوبه چون میتواند برای طولانی مدت استفاده شود.

در تحقیق جدیدی، محققان از میان خطاهای هدیه دادن، رایج‌ترین‌ها رو پیدا کردن.

این تحقیقات نشان داد این گرایش به تمرکز روی لحظه دادن هدیه در مقابل سودمندی طولانی مدت هدیه، خطاهای زیادی را توجیح می‌کند. بعضی از این اشتباهات عبارتند از :

  • دادن هدایای ناخواسته در تلاش برای سورپرایز کردن گیرنده، در حالی که در حقیقت گیرنده یک هدیه غیر سورپرایزی که در لیست آرزوهایش داشته را ترجیح میدهد.
  • تمرکز روی هدایای محسوسی که میتونه فورا مورد استفاده قرار بگیرد در حالی که دریافت کننده ممکن است واقعا یک هدیه تجربه کردنی را ترجیح بدهد مثلا بلیط تئاتر که میتواند به لذت بادوام تری منتهی شود.
  • انتخاب هدیه‌ای اجتماعی مثل کمک به خیریه‌ها با نام هدیه‌گیرنده با این باور که هدیه‌گیرنده احساس خوبی از این کمک کردن پیدا میکند درحالی که در واقعیت یک نفر ممکن است هدیه‌ای که بتواند استفاده کند را ترجیح دهد.
  • دادن هدایای گران در تلاش برای نشان دادن اینکه به فکرش بوده در حالی که در واقعیت قیمت هدیه لزوما تضمین نمیکند که هدیه‌گیرنده چقدر از هدیه استفاده کند یا لذت ببرد.

 

برای انتخاب هدایای بهتر، محققان توصیه می‌کنند که مردم سعی کنند با گیرنده هدیه، همدردی (همزادپنداری) کنند و به هدایایی فکر کنند که یک شخص آن را برای طولانی مدت یا در طول مالکیت هدیه، مفید و سودمند میداند.

گالاک میگه : ما با کسانی تبادل هدیه می‌کنیم که بهش آنها اهمیت میدهیم و در واقع میخواهیم آنها را خوشحال کنیم و روابطمان را با آنها قوی‌تر کنیم. با محاسبه اینکه چقدر یک هدیه میتواند در طول دوران مالکیت توسط گیرنده، باارزش باشد به نسبت اینکه چقدر میتواند لبخند بر صورت گیرنده بذارد وقتی هدیه را باز میکند، ما میتوانیم به اهدافمون برسیم و هدایای مفید و خوبی فراهم کنیم.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x