خانه » آزمایش بتا در بارداری چیست ؟
آزمایش بتا در بارداری
آزمایش بتا در بارداری
فرزند و والدین

آزمایش بتا در بارداری چیست ؟

Sending
User Review
0 (0 votes)

آزمایش بتا در بارداری

برای اندازه گیری سطح هورمون hCG، آزمایش بتا در بارداری انجام می شود. این هورمون از جفت تشکیل شده ترشح شده و وارد خون مادر می گردد. بین آزمایش خون hCG و آزمایش ادرار hCG تفاوت زیادی وجود دارد. در تست ادرار عوامل زیادی مانند کم آب شدن بدن و حتی زمان آزمایش بر نتیجه ی آن اثر می گذارند.

 

هورمون اچ سی جی

این هورمون که از جفت ترشح می شود در فاصله زمانی حدود 11 روز بعد از لقاح قابل اندازه گیری است. البته سطح این هوذمون به مرور زمان بیشتر می شود و بین هفته هشتم تا هفته یازدهم به اوج خود می رسد. سپس سطح این هورمون کاهش می یابد و به میزان ثابتی در ادامه ی بارداری می رسد.

 

دلیل انجام آزمایش بتا

این آزمایش برای تایید بارداری ، تخمین سن تقریبی جنین، تشخیص بارداری خارج رحمی ، احتمال سقط ساک حاملگی و تشخیص سندروم داون انجام می شود.

گاهی این آزمایش را برای اطمینان از عدم بارداری انجام می دهند. زیرا شرایطی مانند عکس برداری با اشعه ایکس و برخی از درمان های شیمیایی به جنین آسیب وارد می کنند.

 

آیا جواب آزمایش خون بارداری همیشه صحت دارد ؟

می توان گفت تقریباً هیچ آزمایشی 100 درصد دقیق نیست. آزمایش هورمون اچ سی جی نیز ممکن است نتایج به اشتباه مثبت و یا حتی به اشتباه منفی در مورد بارداری نشان دهد. برخی از دارو ها ممکن است بر نتایج این آزمایش اثر داشته باشند و خلل ایجاد کنند. این دارو ها شامل Profasi، Pregnyl و Pergonal هستند. همچنین مصرف مواد مخدری مانند ماری جوانا نیز باعث افزایش سطح این هورمون در بدن می شود.

هورمون اچ سی جی تنها مختص به بارداری نیست و می تواند تحت تاثیر حضور تومور سلول زایا باشد و هم در مردان و هم در زنان دیده شود. این نوع تومور ها می توانند سرطانی یا خوش خیم باشند و معمولاً در اندام های تولید مثل دیده می شوند. تومور ها در سلول های مشابه تخمک و اسپرم رشد می کنند. در صورت عدم بارداری بالا بودن سطح هورمون اچ سی جی می تواند نشانه ای از حضور تومور باشد که نیاز به آزمایش های تکمیلی دارد.

 

نتایج منفی کاذب

ممکن است در روز های آغازین بارداری پیش از آنکه هورمون به اندازه کافی ترشح شود، آزمایش گرفته شده باشد. به همین علت بارداری را تایید نکند.

 

نتایج مثبت کاذب

همانطور که گفته شد وجود هورمون اچ سی جی تنها مربوط به بارداری نیست و گاهی ممکن است سطح هورمون در بدن بالا نشان داده شود و جواب بارداری مثبت اعلام شود در صورتی که عامل ایجاد هورمون حاملگی نباشد.

پزشک متخصص در تفسیر و نتیجه گیری آزمایش بتا در بارداری نظر قطعی را خواهد داد.

 

منبع
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x