خانه » عدد بتا در بارداری دو قلو چقدر است ؟
عدد بتا در بارداری دو قلو
عدد بتا در بارداری دو قلو
فرزند و والدین

عدد بتا در بارداری دو قلو چقدر است ؟

Sending
User Review
0 (0 votes)

عدد بتا در بارداری دو قلو

برای توضیح در مورد عدد بتا در بارداری دو قلو لازم است تعریفی از آزمایش بتا داشته باشیم. آزمایش خون بارداری که به نام آزمایش بتا نیز نامیده می شود، تعیین کننده ی سطح هورمون hCG است. این هورمون در خون و یا ادرار خانم باردار دیده می شود.

 

هورمون اچ سی جی چه زمانی ترشح می شود؟

از زمان لانه گزینی در دیواره ی رحم، این هورمون نیز آغاز به ترشح می کند. نقش آن تغذیه ی سلول های اولیه (امبریو) است و همچنین مانع سیکل قاعدگی شده و سبب ضخیم شدن دیواره ی رحم می شود. میزان هورمون اچ سی جی در زمان بارداری دو قلو نسبت به بارداری یک جنین متفاوت است و تحت تاثیر تفاوت های فردی نیز هست.

 

میزان هورمون اچ سی جی

در ابتدای بارداری هر دو سه روز مقدار هورمون دو برابر می شود و در هفته ی هشتم تا دهم به اوج خود رسیده و پس از آن کاهش پیدا می کند. به همین دلیل در سه ماهه اول بارداری حس تهوع و خستگی بیشتر دیده می شود.

نکته قابل توجه این است که مقدار دقیقی برای غلظت این هورمون تعریف نشده است و هر مادر و جنین مقدار هورمون مخصوص خود را دارند.

کم بودن سطح این هورمون گاهی به معنی بارداری خارج رحمی و یا وجود ساک بارداری بدون جنین است.

 

بارداری دو قلو

در بارداری دو قلو سطح هورمون اچ سی جی نسبت به بارداری تک قلو بیشتر است. البته درصد اشتباه در تشخیص از روی سطح هورمون ها زیاد است و این چیزی را اثبات نمی کند. متداول است که سطح این هورمون در بارداری های چند قلو حدود 30 تا 50 درصد بالا تر باشد.

 

اندازه گیری هورمون در بارداری

برای تایید بارداری مقدار این هورمون باید بیشتر از mlU/ml 25 باشد و عدد کم تر از 5 نشان دهنده ی عدم بارداری و به نوعی جواب منفی آزمایش است. البته مقدار هورمون اهمیت چندانی ندارد و مهم میزان افزایش آن به مرور زمان است.

به طور کلی دو نوع آزمایش برای هورمون اچ سی ج یوجود دارد. یک آزمایش به صورت کیفی است و تنها تشخیص می دهد که چنین هورمونی در خون یا ادرار وجود دارد و آزمایش دیگری نیز هست که به صورت کمی مقادیر هورمون را اندازه می گیرد. زمانی که در مورد سلامت بارداری شک وجود داشته باشد آزمایش خون از نوع کمی برای اندازه گیری دقق سطح هورمون اچ سی جی تجویز می شود.

 

بالا بودن هورمون اچ سی جی یا عدد بتا

لزوماً بالا بودن مقدار هورمون اچ سی جی مبنی بر بارداری دو قلو نیست. برای تشخیص دقیق یک آزمایش به تنهایی کافی نیست. در کل بالا بودن عدد بتا در بارداری دو قلو دیده می شود.

 

منبع
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x