خانه » هورمون بتا در حاملگی خارج رحمی
بتا در حاملگی خارج رحمی
بتا در حاملگی خارج رحمی
فرزند و والدین

هورمون بتا در حاملگی خارج رحمی

Sending
User Review
0 (0 votes)

هورمون بتا در حاملگی خارج رحمی و تشخیص آن

آزمایش خون بارداری می تواند مقدار هورمون بتا در حاملگی خارج رحمی را مشخص کند. هنگامی که وجود بارداری خارج رحمی محتمل باشد، انجام آزمایش خون بارداری و یا انجام آزمایش کیفی hCG در خون یا در ادرار کمک کننده است. هورمون hCG پس از لقاح از طریف جفت تولید می شود. معمولاً آزمایش خون را یک هفته یا 10 روز پس از گذشت موعد عادت ماهیانه ای که اتفاق نیفتاده است، می گیرند.

 

نشانه های بارداری خارج از رحم

بارداری خارج از رحم نیز تمام علائم اولیه یک بارداری معمولی از جمله احساس خستگی، قطع عادت ماهیانه، حساسیت سینه ها، درد و انقباض و … را به همراه دارد.

اگر بارداری خارج رحمی در لوله های فالوپ اتفاق افتاده باشد، درد شدید تری در بدن مادر ایجاد می کند. سبب درد در شانه و گردن می شود، خونریزی، حالت تهوع و سرگیجه ایجاد می کند.

اگر خونریزی داخلی ناشی از حاملگی خارج رحمی به موقع تشخیص داده و متوقف نشود می تواند منجر به بیهوش شدن و حتی مرگ مادر شود.

 

خارج کردن بافت خارج رحم

معمولاً بافت حاملگی خارج از رحم را که بیشتر در لوله های فلوپ قرار دارد با عمل جراحی خارج می کنند. این جراحی می تواند بر سلامت لوله های فالوپ و بارداری های بعدی اثر بگذارد.

شاید در حین جراحی شرایط حادی پیش بیاید که پزشک مجبور به بستن لوله شود و یا اینکه اثر زخم به جا مانده از جراحی سبب شود تا حاملگی های بعدی نیز خارج از رحم رخ بدهند.

البته پیشرفت پزشکی باعث شده است که جراحی لاپاراسکوپی بدون شکاف تهاجمی تنها با استفاده از چند سوراخ کوچک روی شکم بتواند بافت حاملگی خارج از رحم را به راحتی و با کمترین عارضه ی جراحی  از بدن مادر خارج کند.

 

حفظ جنین

تقریباً تمام حاملگی های خارج از رحم قابل درمان نیستند و نمی توانند به داشتن کودکی سالم منتهی شوند. این نوع حاملگی برای حفظ سلامت مادر باید هر چه سریعتر با مداخله پزشک به پایان برسد.

 

سونوگرافی و تشخیص بارداری خارج رحمی

سونوگرافی می تواند محل لانه گزینی جنین را مشخص کند. اگر طبق نتایج سونوگرافی مشخص شود که با توجه به مثبت بودن آزمایش بارداری، جنینی داخل رحم وجود ندارد، باید برای مادر برنامه ی مراقبتی تنظیم شود و در صورت اطمینان از حاملگی خارج رحمی اقدام های لازم در این زمینه انجام گیرد.

از طرفی، آزمایش خون نیز به تشخیص پزشک کمک زیادی خواهد کرد. زیرا در حاملگی خارج از رحم سطح هورمون بتا یا هورمون hcG در خون مادر معمولاً کمتر از بارداری معمولی است. به همین دلیل انجام آزمایش دقیق برای اندازه گیری سطح هورمون بتا در حاملگی خارج رحمی به تشخیص پزشک کمک می کند.

 

منبع
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x